Gazdić: Kancelarija u Pljevljima radiće dva dana sedmično čim od katastra dobijemo prostorije

    1 godina pre 618 pregleda Izvor: pobjeda.me

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić kazao je Pobjedi da su definisali modalitet po kojem će u Pljevljima funkcionisati kancelarija ove ustanove, ali da se još čeka odluka Uprave za katastar i državnu imovinu da opredijeli prostorije za rad tog tijela.

Gazdić je naveo da su, u skladu sa opredjeljenjem Vlade da se u toj opštini, najviše pogođenoj aerozagađenjem, početkom februara otvori kancelarija Agencije – za početak predvidjeli da njihovi službenici dva dana sedmično budu u Pljevljima na raspolaganju građanima.

To bi, kaže on, bio model kojim bi se premostilo dugo čekanje procedura o izmjenama sistematizacije kojom bi se predvidjela radna mjesta za pljevaljsku kancelariju, za šta je, prema njegovim riječima, potrebno najmanje od pola godine do godinu.

– Zvanično smo se obratili Upravi za katastar i imovinu i očekujemo od njih da nađu rješenje za prostor, kako bismo odmah startovali sa radom – kazao je Gazdić.

Prema njegovim riječima, uporedo je Agencija za zaštitu životne sredine od Ministarstva ekologije zatražila da se iz sredstava budžetske rezerve u saradnji sa Ministarstvom finansija opredijele i sredstva za remont postojeće dvije mjerne stanice za kvalitet vazduha u Pljevljima.

Tražili smo da se iznađe mogućnost i za nabavku jedne mobilne mjerne stanice koja bi doprinijela boljem očitavanju rezultata, a koja bi prema potrebi mogla da se pozicionira u različitim djelovima grada i tako dobijemo preciznije podatke – kazao je Gazdić.

On je istakao da je zagađenje vazduha, ne samo u Pljevljima, jedan od najvećih zdravstvenih izazova u centralnom i sjevernom dijelu zemlje, a rješavanje tog problema traži konkretnu saradnju i uključivanje institucija države i lokalne uprave, a upravo će Agencija za zaštitu životne sredine svojim kapacitetima biti logistika i podrška za sve mjere prevencije i rješenja.

– Otvaranje kancelarije Agencije će, uz angažovanje ekološkog inspektora i set kratokročnih i dugoročnih mjera koje Vlada planira sa lokalnom upravom, doprinijeti da se bolje isprati stanje i pravovremeno reaguje na problem koji odavno utiče na život stanovništva i funkcionisanje grada – kazao je on.

Ranije je najavio da je u planu proširenje postojeće mreže mjernih stanica kojih trenutno na nivou zemlje ima devet. Tri su u Podgorici, dvije u Pljevljima i po jedna u Nikšiću, Kotoru, Baru i Bijelom Polju. Iako je to, prema važećim standardima, dovoljno s obzirom na gustinu naseljenosti i broj stanovnika, cilj je da pojedine lokacije budu bolje pokrivene kako bi se dobili precizniji podaci koji služe za mjerenje stanja vazduha, odnosno koncentracije polutanata.

Ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković-Đurović najavila je da će Vlada proglasiti javnim interesom realizaciju projekta toplifikacije Pljevalja, kao rješenja za smanjenje emitovanja partikularnih PM čestica iz individualnih i kolektivnih ložišta.

Upravo je upotreba čvrstog goriva, prije svega uglja i drveta tokom sezone grijanja, uz specifične meteorološke uslove, jedan od ključnih razloga zašto su Pljevljaci, ali i građani drugih opština, poput Bijelog Polja, Nikšića i Podgorice, zimi izloženi visokom stepenu zagađenja vazduha, odnosno koncentracijama PM čestica koje više od 35 dana godišnje prevazilaze maksimalne srednje vrijednosti od 50 mikrograma po kubnom metru.