Godina od formiranja vlade: Osam mjeseci tehničkog mandata

    1 godina pre 254 pregleda Izvor: rtcg.me

Vlada Crne Gore radi u tehničkom mandatu osam mjeseci, od avgusta 2022. Formirana je na današnji dan prije godinu, u međuvremenu je ostala bez četiri ministra, a rad su obilježili i burni politički momenti. Pogledajte hronologiju…

28. april 2022. – Izabrana 43. Vlada Crne Gore

Na sjednici Skupštine Crne Gore, 28. aprila 2022. godine, na Cetinju, izglasana je manjinska Vlada premijera Dritana Abazovića, čime je okončan tromjesečni tehnički mandat Vlade premijera Zdravka Krivokapića, kojoj je 4. februara izglasano nepovjerenje. Nova parlamentarna većina, koja je izglasala Vladu, prethodno je izabrala Danijelu Đurović za predsjednicu Skupštine. Za izbor Vlade glasalo je 45 od 81 poslanika crnogorskog parlamenta.

43. Vladu Crne Gore činili su:

  • premijer Dritan Abazović
  • potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković
  • potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj i ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović
  • ministar pravde Marko Kovač
  • ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić
  • ministar finansija Aleksandar Damjanović
  • ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović
  • ministar sporta i mladih Vasilije Lalošević
  • ministar javne uprave Maraš Dukaj
  • ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović
  • ministar prosvjete Miomir Vojinović
  • ministar zdravlja Dragoslav Šćekić
  • ministarka kulture Maša Vlaović
  • ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović
  • ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka
  • ministarka nauke i tehnoškog razvoja Biljana Šćepanović
  • ministar bez portfelja Zoran Miljanić
  • ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić
  • ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović
  • potpredsjednik Vlade zadužen za politički sistem i unutrašnju politiku i ministar odbrane Raško Konjević
  • potpredsjednica Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarka evropskih poslova Jovana Marović

3. avgust 2022. – Potpisan Temeljni ugovor

Temeljni ugovor, kojim se Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC) u Crnoj Gori priznaje pravni kontinuitet, potpisan je 3. avgusta 2022. u Vili Gorica, u Podgorici. Ugovorom se regulišu odnosi između SPC i države Crne Gore i propisuje niz obaveza prema SPC.

Temeljni ugovor potpisali su patrijarh SPC Porfirije i premijer Dritan Abazović.

3. avgust 2022. – DPS predao inicijativu za izglasavanje nepovjerenja 43. Vladi

Trideset i šest poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokratske partije (SDP), Liberalne partije (LP), Socijaldemokrata (SD) i Demokratske unije Albanaca (DUA) predali u skupštinsku proceduru Predlog da se glasa o nepovjerenju 43. Vladi Crne Gore.

Kako se navodi u zajedničkom saopštenju klubova poslanika, razloga za podnošenje predloga je izostali rezultati Vlade na planu realizacije onih prioriteta koji su utvrđeni prilikom njenog izbora, „a tiču se reformi pravosudnog sistema, jačanja sistema vladavine prava, intenziviranja procesa evropskih integracija, konsolidacije ekonomske politike u zemlji i reorganizacije sistema zdravstvene zaštite u uslovima pandemije koronavirusa koja traje“.

20. avgust 2022. – Skupština izglasala nepovjerenje Vladi Dritana Abazovića

Poslanici crnogorskog parlamenta izglasali su nepovjerenje Vladi Dritana Abazovića, nakon što je inicijativu Demokratske partije socijalista i njenih partnera, nezadovoljnih potpisivanjem Temeljnog ugovora sa SPC, podržala Demokratska Crna Gora. Inicijativu o nepovjerenju Vladi podržalo je 50 poslanika, dok je jedan bio protiv.

19. septembar 2022. – Lekić predložen za mandatara 44. Vlade

Stranke parlamentarne većine od avgusta 2020. dogovorile su se da lider Demosa Miodrag Lekić bude predložen za mandatara.

20. septembar 2022. – Đukanović odbio predlog da Lekić bude mandatar

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović saopštio je da ne može da prihvati predlog parlamentarne većine da Miodrag Lekić bude mandatar za sastav nove Vlade jer se, kako je kazao, nijesu stekli neophodni uslovi. Istovremeno je predložio skraćenje mandata sadašnjem sazivu Skupštine Crne Gore.

22. oktobar 2022. – Razriješeni Konjević i Krivokapić

Većina poslanika u crnogorskom parlamentu podržala je predlog premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića za razrješenje ministara vanjskih poslova Ranka Krivokapića i odbrane Raška Konjevića.

Za razrješenje Krivokapića i Konjevića glasao je 41 poslanik Demokratskog fronta, Demokrata, Socijalističke narodne partije (SNP) i Abazovićevog GP URA.

1. novembar 2022. – Usvojen Zakon o predsjedniku

Poslanici Skupštine Crne Gore, nakon maratonske sjednice, usvojili su izmjene Zakona o predsjedniku države. Za su glasali DF, Demokrate i Ura, protiv izmjena ovog Zakona bio je poslanik Force, Genci Nimanbegu, dok u plenarnoj sali nijesu bili poslanici SD, SDP, DPS, BS i DUA.

22. oktobar 2022. – Vuksanović podnio ostavku 

Ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović podnio je ostavku 22. oktobra. Vuksanović, koji je i lider Hrvatske građanske inicijative (HGI), rekao je da to čini zbog, kako je naveo, nelegalne smjene ministara odbrane i spoljnih poslova Raška Konjevića i Ranka Krivokapića.

25. novembar 2022. – Marović podnijela ostavku

Potpredsjednica Vlade za spoljnu politiku i ministarka evropskih poslova Jovana Marović podnijela je ostavku na tu funkciju. One je kao razlog navela „izglasavanje nepovjerenja 43. Vladi Crne Gore“, iako se to dogodilo četiri mjeseca ranije.

16. decembra – Đukanović potpisao Zakon o predsjedniku

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović 16. decembra potpisao je izmjene Zakona o predsjedniku, koji je ranije u Skupštini usvojila parlamentarna većina, proruskog Demokratskog fronta, Demokrata i pokreta URA premijera Dritana Abazovića.

On je saopštio da je potpisivanje ukaza o primjeni Zakona njegova ustavna obaveza, ali ne i sprovođenje tog Zakona.

29. decembar 2022. – Lekić ponovo predložen za mandatara vlade

Parlamentarna većina proglasila je 29. decembra poslanika Miodraga Lekića za mandatara za sastav nove Vlade Crne Gore. On je proglašen na osnovu izmjena Zakona o predsjedniku, kojim je parlamentarna većina preuzela dio ustavnih ingerencija predsjednika Mila Đukanovića u dijelu predlaganja mandatara za sastav nove Vlade.

4. januara 2023. – Propada pokušaj formiranja nove vlade

Parlamentarna većina nije postigla dogovor o formiranju nove Vlade na čijem bi čelu bio poslanik Miodrag Lekić. Lekić je najavljivao da će nova Vlada biti formirana do 20. januara.

12. mart 2023. – Lekić nema većinu za formiranje nove vlade

Miodrag Lekić obavestio je lidere parlamentarne većine da nema potrebnu većinu za sastav nove vlade jer mu nedostaju tri glasa poslanika Građanskog pokreta URA. To je naveo u pismu liderima partija pobjednica izbora održanih u avgustu 2020. godine.

16. mart 2023. – Đukanović raspustio Skupštinu

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović raspustio je 16. marta Skupštinu Crne Gore. Odluku je donio nakon što aktuelna skupštinska većina nije uspjela da formira novu niti da rekonstruiše Vladu, kojoj je u avgustu 2022. izglasano nepovjerenje.

Raspuštanje Skupštine dolazi tri dana uoči predsjedničkih izbora, zakazanih za nedjelju 19. mart, na kojima je Đukanović bio jedan od kandidata.

17. mart 2023. – Đukanović raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. jun

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović raspisao je vanredne parlamentarne izbore za 11. jun ove godine. Odluka dolazi dan nakon što je Đukanović, pozivajući se na Ustav, donio ukaz o raspuštanju aktuelnog saziva Skupštine.