GP URA: Briga o mentalnom zdravlju ne smije da bude marginalizovana

    2 godine pre 244 pregleda Izvor: GP URA

Država mora imati dugoročnu strategiju

Koliko je briga o mentalnom zdravlju u Crnoj Gori marginalizovana, pokazuje kontinuirani trend visoke stope suicida koji se nastavlja se i u 2022. godini. U Crnoj Gori ne postoji nacionalni program prevencije suicida, koji ima gotovo svaka država regiona, a postojeće linije koje se bave pružanjem psihološke podrške nedovoljne su za brojke koje svake godine bilježimo. Samoubistvo predstavlja vodeći uzrok smrti mladih osoba, i društvo to ne smije da ignoriše, saopštili su danas iz Građanskog pokreta URA.

Kako su naveli, nedostatak institucionalne podrške svake godine plaćamo sa desetinama izgubljenih života, a posebno su zabrinjavajuće pojave porast suicida i suicidalnih misli kod djece i adolescenata.

 – Kao društvo smo zakazali. Rizici ili problemi, koji vode ka poremećajima mentalnog zdravlja, danas postaju sve brojniji, u uslovima savremenog načina življenja neophodno je hitno uključiti i investirati značajne resurse u sprovođenje akcija za podsticanje solidarnosti, osvješćivanje problema mentalnog zdravlja i posebno značaja prevencije – naglašavaju oni.

Veliki je problem, kako ističu, to što u Crnoj Gori ne postoji niti jedna institucija koja se bavi liječenjem psihičkih poremećaja kod djece, kao i to što nema ni dovoljno kadra specijalizovanog iz oblasti dječje psihijatrije. 

– Briga o mentalnom zdravlju mora krenuti od malih nogu. Konstantna potreba da se oslanjamo na zemlje regiona i njihove instutucije rezultat su kontinuirane nebrige za najranjivije kategorije društva. Tako osobe koje imaju mentalne smetnje ne ostvaruju pravo na blagovremenu potpunu, adekvatnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i ne znaju kome, kada i kako da se obrate za pomoć. Suicid se može prevenirati i to mora postati jedan od prioriteta države i nadležnih institucija, a multisektorska saradnja i adekvatna i primjenjiva strategija ključ su uspjeha- zaključuju iz GP URA.