Grubač: Resori koje dobiju manjinske partije su resori DPS-a, njihove veze neraskidive

    10 meseci pre 561 pregleda Izvor: Adria TV

Partije manjinskih naroda koji pretenduju na ulazak u Vladu su gubitnici izbora, oni si bili sateliti DPS-a i njihovi apetiti su iznenađujući, ocijenio je kolumnista Vojin Grubač, u emisiji Neki to vole vruće sa Irenom Tatar na ADRIA televiziji. Sa druge strane, odbornik u Skupštini Glavnog grada Podgorice i član GI “21. maj” Saša Zeković, smatra da ta priča nema utemeljenje, već da su manjinske partije samostalnim izlaskom na izbore pokazale svoju snagu.

foto: Adria TV

Grubač smatra da je padom DPS-a sasvim prirodno što su manjinski narodi glasali za svoje nacionalne partije.

„Naravno da manjinski narodi treba biti prisutni u Vladi, to niko ne spori. Podsjećam, u ranijim vladama nije bilo Srba ni Crnogoraca naklonjenih Mitropoliji crnogorsko primorskoj. Moja procjena je da resori koje dobiju manjinske partije su resori DPS-a, jer su njihove veze neraskidive“, smatra Grubač.

On je istakao da partije manjinskih naroda koje pretenduju da uđu vladu, su sateliti DPS-a i nijesu baš građanski orijentisane. 

„Žestoki zastupnik radiklane promjene političkog sistema u Crnoj Gori“, navodi Grubač.

Podsjeitmo, prema nezvaničnim informacijama lider Albanskog foruma Nik Đeljošaj, Albanske Alijanse Genci Nimanbegu i Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović tražili su da šef BS  Ervin Ibrahimović bude potpredsjednik Vlade za vanjske poslove, evropske poslove, politički sistem, unutrašnju politiku, bezbjednost i ministar vanjskih poslova, da vodi komisiju za politički system i da bude koordinator službi bezbjednosti.

Zeković smatra da ne burna reakcija nakon nezvaničnih informacija da Bošnjačka stranka traži te funkcije.

„Pretjerana reakcija. Kada se malo uđe u to kako su formirane ranije vlade, ne shvatam da ima bilo kakave razilike u odnosu na to što su tadašnji potrepsjednici Vlade radili. Potpredsjendik Vlade je po prirodi stvari na čelu za politički sistem. Nužno je da imamo intergraciju manjina u Vladi“, rekao je Zeković.

On je podsjetio da su u Hrvatskoj dio vlade predstavnici sprskog naroda.

„Manjinski narodi igraju ozbiljnu ulogu u društvu. Apetiti manjinskih partija – ne bih se koristio tom terminologijom. Jednostavno, treba da se vodimo time da su oni dobili ono što im pripada. U vladi Crne Gore od 2016- 2020 je osigurana najveća participatcija manjina, a ne govorim o rezulatima te vlade“, naveo je on.

Zeković je kazao i da Grubač nepotrebno vulgarizuje i ide na pristup koji nema utemeljnje.

„Manjiskim narodima nije ništa poklonjeno, oni žive tu, autentični su. Nijesu sateliti DPS-a, samostalno su izašli na izbore i pokazali svoju političiku automiju. Nijesu bili na listama, već su pokazali svoju snagu“, ističe Zeković, dodajući da su ostvarili sjajan rezulat, dok se Bošnjačka stranka nije pozivala na mjeru afirmativne akcije.

„Treba da poštujemo ulogu BS u budućnoj vladi, da ne stvaramo antimanjinsko rapsoloženje“, dodaje on.

Novinar i analitičar Spasoje Tomić smatra da manjisnke partije imaju velike apetite, kao i da su ranije ucjenjivali.

„Uzimali  su direktorate i ministarstva. Nezajažljiivi su, nijesam očekivao da će tražiti malo Milojku Spajiću. Ervin Ibrahimović je iskusan polutičar. Aktivisti i funkcioneri PES-a nijesu zadovoljni da se toliko funkcija da BS-u, Albanskim partijama i HGI. Nelogično je da traže toliko“, navodi Tomić.

On podvlači da se zna ko treba da kroji politiku u Crnoj Gori.

„To su tri najveće koalicije – Za budućnost Crne Gore, koalicija oko PES-a i oko Demokrata. Ostali su manji igrači i treba da se parilagođavaju drugim, većim“, navodi Tomić.

Ističe da je on neko ko je možda isključiv i ko voli da presiječe stvari.

„Ako bi manjinske partije pristale na ono što im se nude – dobrodošli, a ako ne mogu u opoziciju sa DPS-om“, ocijenio je Tomić.