Grupa stranih državljana čišti budvanske plaže i ne namjerava da stane: “Svi želimo biti korisni Crnoj Gori”

    3 meseca pre 242 pregleda Izvor: adria.tv

Ako ne možemo promijeniti svijet, onda barem možemo ono što nas okružuje. Upravo to i čini grupa, mahom ruskih državljana u Budvi, koja na bolje mijenja svoju okolinu. Ekipa volontera i zaljubljenika u ekologiju od prošle godine organizuje akcije čišćenja budvanskih plaža i ne namjerava da stane.

Među njima ima nastavnika, umjetnika, muzičara, sportskih trenera, programera, djece…

“Svi želimo biti korisni Crnoj Gori”, kazao je za portal Adria Matvej Krilov, jedan od incijatora ove sjajne priče.

Objašnjava da je inicijativa krenula 2023. godine, iako su neki od njih već prije toga povremeno čistili divlje plaže.

“S obzirom na masovnu emigraciju u Crnu Goru, okupila se prava ekipa zaljubljenika u ekologiju i dobrovoljaca. Prošle godine smo odlučili udružiti snage i češće organizirati ekološke akcije. Kroz proteklu godinu, organizovali smo šest takvih čišćenja u Budvi, Bečićima, Kamenovu, Jazu”, rekao je on.

Navodi da u akcijama učestvuje od 10-15 do 30-50 ljudi, zavisno od lokacije.

“Imamo čat na Telegramu “Idi na more” sa sloganom “Hoćemo čisto more”. Trenutno tamo ima skoro 200 ljudi,  a ovo je adresa https://t.me/idinamore. Shvatili smo da je lakše održavati plaže čistima kad ih redovno čistimo, posebno nakon jakih oluja kad se smeće nagomila na obali kao na kakvom “čarobnom polju”. U bliskoj budućnosti planiramo, ako nas vrijeme posluži, okupiti se u nedjelju na plaži u Buljarici”, navodi Matvej, dodajući da je to težak teren jer je izvan grada i prepun smeća duž cijele obale.

Matvej pojašnjava da je incijativa krenula od promo-grupe POLAKO, Hip Hop Akademije i resto-bara Družba.

“Mnogi od nas su izbjeglice, neki su ostali ovdje iz životnih, a neki iz političkih razloga. Zahvalni smo Crnoj Gori za mirno nebo nad glavom i što nas lokalno stanovništvo podržava. Među nama su nastavnici, umjetnici, muzičari, sportski treneri i programeri, i svi želimo biti korisni Crnoj Gori”, kazao je on.

Matvej pojašnjava da su smislili i sjajan način da motivišu učesnike. Tako jedna vreća smeća vrijedi jedan token, koji se može iskoristiti u kafiću.

“Kako bismo privukli više ljudi i zainteresovali ih za čišćenje plaža, smislili smo ideju da zamijenimo pun paket smeća za token, kojim se može platiti piće kod naših prijatelja u baru Družba. Sada sam dobio ponudu od instruktora joge i fitnesa da su spremni takođe da daju časove u zamjenu za tokene. Na taj način pozitivno ohrabrujemo ekološki altruizam naših učesnika”, ističe naš sagovornik.

Kako kaže, u budućnosti bi voljeli da otvore kulturni centar, gdje bi mogli sprovoditi obrazovne programe za djecu i tinejdžere o ekologiji, zaštiti okoline, recikliranju i štetnosti plastike.

“Sa nama sarađuje veliki broj muzičara i DJ-eva, koji obezbjeđuju muzičku pratnju naših ekoloških okupljanja. To je prijatan dodatak za dobro raspoloženje na plaži tokom sunčanih dana. Večeri nakon toga obično završavaju na after-partiju u Družbi, gdje se muzika nastavlja”, dodaje on.

Njihov glavni cilj je da čišćenje plaža postane redovna aktivnost.

“Svaki vikend se okupljamo i čistimo plaže od plastike, lokacija plaže je po vašem izboru. Pozivamo sve zainteresovane da nam se pridruže u ovoj društvenoj praksi. Takođe, za svako čišćenje nam trebaju vreće za smeće, bilo bi sjajno ako bi neka građevinska firma podržala naš napor pružajući nam opremu poput vreća za smeće i rukavica”, zaključuje priču ovaj mladić.

Foto: Privatna arhiva