Gubitak ili dobitak znaćemo tek 2035.

    5 godina pre 1084 pregleda Izvor: RTG

Ukupan gubitak ili dobitak po osnovu kursnih razlika, može biti poznat tek 2035. godine, odnosno na kraju otplate kredita za izgradnju prve dionice autoputa, poručuju iz Ministarstva finansija.

Kažu da je trenutno odnos dolara i eura manje povoljan za državu, ali se, kako dodaju, očekuje promjena kursa na tržištu, kako bi došlo do poboljšanja kursa u korist eura. 

U Ministarstvu finansija napominju, da je Ugovorom o projektovanju i izgradnji definisan kurs EUR/USD u odnosu od 1:1,3718.

„Ugovorom je definisano da će se fakture po osnovu izvršenih radova plaćati po navedenom kursu EUR/USD, zbog čega se može konstatovati da sama cijena izgradnje dionice neće rasti“, poručuju iz Ministarstva finansija.

Što se tiče samog Ugovora o kreditu, on je zaključen u dolarima i pod uticajem je kretanja odnosa dolara i eura.

„Kurs se od momenta zaključenja Ugovora mijenjao, i trenutno je niži od zaključenog. Po procjenama eksperata, u narednom periodu očekuje se njegova promjena i rast eura, međutim, koliki će iznos sredstava država na kraju otplatiti, zavisiće od kretanja valuta na međunarodnom tržištu“, poručuju iz Ministarstva.

Pojašnjavaju da, ako godišnje dospijeva oko 67,5 miliona USD, i dolari se kupuju na tržištu o roku dospijeća, ili približno tom datumu, tek tada se može govoriti o kursnim razlikama i dodatnim troškovima.

„Međutim, čak i tada, ukupan gubitak ili dobitak po osnovu kursnih razlika može biti poznat tek na kraju otplate kredita 2035. godine, kada se sagleda cjelokupan iznos otplate u eurima, kao domaćoj valuti, imajući u vidu da se tokom vremena kurs može dalje mijenjati“, poručuju iz resora Darka Radunovića.

Kažu i da je država preduzela aktivnosti da se zaštiti od kursnog rizika, kako bi imala što manje troškova u pogledu otplate duga.

„U toku su pregovori sa 6 banaka u cilju pripreme i usaglašavanja sveobuhvatne pravne dokumentacije, koja bi u konačnom dovela do zaključivanja ISDA sporazuma, koji će predstavljati pravni osnov za realizaciju hedžing transakcije u momentu kada se procijeni da je situacija najpovoljnija za Crnu Goru“, navodi se u saopštenju.

Pogrešna računica

Kažu i da je neadekvatno množiti cijeli dug u eurima ili dolarima po današnjem kursu i to predstavljati kao gubitak u realnom vremenu, kada to u praksi nije tačno.

„Ukoliko se posmatra tvrdnja da su obaveze po osnovu autoputa veće za 124 miliona eura, kako to tvrde neki mediji, a da su, sa druge strane, uštede po istoj logici 178 miliona eura, dolazimo do računice da je trenutna ušteda na izgradnji autoputa oko 54 miliona eura“, poručuju iz Ministrastva finansija.

Iz tog razloga, kako dodaju, kod ovih transakcija ne treba se baviti neadekvatnim obračunima, već sačekati da se vidi ukupan iznos svih troškova po okončanju otplate kredita.

„Imajući u vidu sve gore navedeno, određeni troškovi koji nastaju po osnovu kursnih razlika, možemo reći, kompenzuju se kroz fiksni kurs koji je utvrđen Ugovorom o projektovanju i izgradnji, tako da je vrlo upitno da li postoje i u kom obimu dodatni troškovi, po osnovu promjene kursa“, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu takav princip računanja, kako dodaju, Crna Gora je u plusu što se tiče izgradnje autoputa.

„Iz navedenih razloga trebalo bi izbjegavati ovakav vid obračuna i bombastičnih naslova jer stvaraju lažnu sliku većih gubitaka pri izgradnji autoputa, jer se po istom principu mogu pokazati i uštede i dobitak koji država ostvaruje po osnovu ovog projekta“, poručuju iz Ministarstva finansija.

Kažu i da kada posmatramo valutnu strukturu duga u zemljama u okruženju, 74% javnog duga Srbije je u stranoj valuti, u Hrvatskoj 66,5%, u Bosni i Hercegovini 41,4% duga, dok je u Crnoj Gori oko 20% duga podložno promjenama valutnog kursa.

Iz navedenog se vidi da ni zemlje u okruženju nisu imune na promjene koje se dešavaju na tržištu valute, a da sa druge strane, Crna Gora vodi računa o svojoj izloženosti kada su u pitanju pomenuti rizici“, poručuju iz Ministarsva finansija.

Kada se posmatra odnos dolara i eura u ovom trenutku, on je trenutno manje povoljan za državu, ali se očekuje promjena kursa na tržištu kako bi došlo do poboljšanja kursa u korist eura.

„U tom smislu Ministarstvo finansija će nastaviti da radi na praćenju kretanja deviznog kursa –tržišta valuta, i nastojaće da zaključi hedžing aranžman u trenutku koji bude najpovoljniji za Crnu Goru“, zaključuje se u saopštenju Ministarsva finansija.

Ugovoreni radovi 809,6 miliona

Podsjećaju da je ukupno ugovorena vrijednost radova za izgradnju prioritetne dionice autoputa Smokovac-Uvač-Mateševo utvrđena je Ugovorom o projektovanju i izgradnji autoputa, zaključenog između Ministarstva saobraćaja i kineske kompanije CRBC, i iznosi 809,6 miliona eura.

Od navedenog iznosa 85% sredstava obezbijeđeno je kroz zajam sa kineskom EXIM Bankom, dok je 15% predviđeno iz državnog budžeta ili drugih izvora finansiranja.

Kreditni aranžman sa kineskom EXIM bankom zaključen je na iznos od 944 miliona USD, sa periodom otplate od 20 godina, koji uključuje šest godina grejs perioda i kamatnu stopu od dva odsto.

„Otplata kredita vršiće se polugodišnje, počevši od jula 2021. godine, a godišnje obaveze po osnovu otplate glavnice iznosiće oko 67,5 miliona USD“, podsjećaju u Ministarstvu finansija.