I U ČETVRTAK IZUZETNO VISOKE SATNE KONCENTRACIJE ŠTETNIH MATERIJA U VAZDUHU – U 21 SAT NOVI REKORD

    4 godine pre 850 pregleda Izvor: PV Informer

I u četvrtak 19 decembra u toku čitavog dana izuzetno visoke nevalidirane satne koncentracije štetnih materija u vazduhu sa Mjerne stanice u Pljevljima koje predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi,posebno rizičnih grupa, djece, trudnica i starih osoba.Na prvoj tabeli su koncentracije PM10 čestica :

Navedene satne koncentracije prema tabeli dostupnoj sa Mjerne stanice u Pljevljima će sigurno pokazati veoma visoke vrijednosti kad se budu izračunavale srednje dnevne vrijednosti u odnosu na zakonom dozvoljenih 50 mikro grama po metru kubnom.

Na drugoj tabeli su rezultati za PM2,5 čestice :

Važeća regulativa u EU propisuje srednju dnevnu vrijednost za PM10 od 50 mg/m 3 koja ne smije biti prekoračena više od 35 dana godišnje, a do 2010 se zahtijeva poboljšanje kvaliteta vazduha jer prekoračenja ne smije biti više od 7 dana godišnje. Dozvoljena srednja godišnja vrijednost za PM10 je 40 mg/m 3, ali u dokumentima koje prate Okvirnu i „Ćerke direktive“, se ne navodi da bi srednja godišnja vrijednost trebalo da se tokom vremena smanjuje. Aneks XIV nove direktive (Council Directive 2008/50/EC ) propisuje monitoring čestica od 2.5 mikrona (PM2.5) i reguliše ga dvostepeno. U prvom koraku propisana je srednja godišnja granična vrijednost PM2.5 od 25 μg/m3 počev od 1.1.2015., da bi u drugom stepenu po predlogu koji je za sada na snazi, ali koji može da bude i izmijenjen, od 1.1.2020. koncentracija PM2.5 bi bila limitirana na godišnjem nivou od 20 μg/m3.

Uspostavljanju monitoringa i graničnih vrijednosti u EU za PM2.5 su prethodile intenzivne pripreme koje su omogućile standardizaciju procedura za montoring frakcije finih čestica (EN, 2005). Brojne naučne institucije u EU intenzivno rade na većem broju istraživačkih projekata gdje mjere frakciju finih čestica i utvrđuju njihov elemetarni sastav, odnosno prate trendove. Većina zemalja iz našeg okruženja već je uskladila svoju zakonsku regulativu sa EU i odavno je uspostavila adekvatne monitoring mreže za praćenje aerozagađenja uključujući monitoring PM10 , a poslednjih godina i PM2.5.

PM 2.5

Pošto su vrlo male i lagane, fine čestice imaju tendenciju da ostaju duže u vazduhu nego teže čestice. Ovo povećava šanse da ljudsko tijelo ili životinja udahne ove čestice u pluća. Zahvaljujući svojoj maloj veličini, čestice manje od 2.5 mikrometara su sposobne da prođu nos i grlo, te mogu da prodru duboko u pluća, a čak mogu ući i u krvotok.

Istraživanja su pokazala tijesnu vezu između izlaganja finim česticama i prijevremenoj smrti od kardiovaskularnih ili pulmonalnih bolesti. Fine čestice su takođe poznate po sposobnosti da izazovu ili pogoršaju hronična oboljenja kao što su astma, srčani napad, bronhitis i ostale respiratorne probleme.

Koncentracija praškastih čestica u dimu, a naročito onih koje imaju promjer manji od  od 2,5 μm, predstavljaju najveći rizik od udisanja  zagađenog vazduha po zdravlje. 
Pri dužem izlaganju ovim česticama dolazi do pojave i napredovanja kardiovaskularnih i respiratornih oboljenja,  povećava se smrtnost od tih bolesti, a dokazano je i da su kancerogene.

Šta možemo učiniti da se zaštitimo?

Pratite izveštaje i preporuke o kvalitetu vazduha od strane nadležnih službi koje su odgovorne za mjerenje i praćenje kvaliteta vazduha. 
Ukoliko nema zvaničnih inforamcija  o  kvalitetu vazduha,  oslonite se na zdrav razum – što je lošija vidljivost, to je gore stanje vazduha.  Ako vidite i osjećate miris dima,  to svakako nisu uslovi za boravak vani,  bavljenje fizičkom aktivnošću ili izvođenje djece vani, pa stoga preporučjemo izbjegavanje ovih aktivnosti, naročito za osjetljive grupe stanovništva. Za vrijeme epizoda povećanog zagađenja vazduha preporučuje se boravak u zatvorenom prostoru, sa zatvorenim vratima i prozorima, kako bi se zadržao svježi vazduh unutar prostorija. Koristite, ukoliko imate na raspolaganju klima uređaje, vodeći računa da su filteri za vazduh uredno očišćeni. 
Izbjegavajte korišćenje bilo čega što gori u zatvorenim prostorijama kao što su šporeti na plin i slično. 
Izbjegavajte prženje ili pečenje hrane, usisavanje i korišćenje boja, rastvarača ili  drugih isparljivih materija u prostorijama. 
Nemojte pušiti jer to dodatno zagađuje vaša pluća i šteti zdavlju ljudi oko vas. Ako imate astmu ili neko drugo hronično oboljenje, redovno uzimajte ljekove u skladu sa preporukama ljekara. Ukoliko se simptomi pogoršaju, kontaktirajte/posjetite svog izabranog ljekara.  Ukoliko imate simptome bolesti srca i/ili pluća koji mogu biti povezani sa udisanjem dima kao što su kašljanje, otežano disanje, stezanje i bol u grudima, lupanje srca, mučninu, neuobičajen zamor ili vrtoglavicu, obratite se svom izabranom ljekaru ili službi hitne medicinske pomoći. 
U cilju zaštite zdravlja stanovništva preporučuje se otkazivanje prethodno organizovanih događaja na otvorenom kao što su koncerti, sportski događaji na otvorenom i slično za vrijeme trajanja epizoda zagađenja.