Igor Golubović :Potrebna direktna saradnja predstavnika lokalne uprave,Vlade i EPCG u vezi izgradnje toplovoda u Pljevljima

    3 godine pre 573 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Na konferenciji zakazanoj povodom blokiranih računa opštini Pljevlja i lokalnim komunalnim preduzećima Igor Golubović, predsjednik opštine Pljevlja je odgovarao i na novinarska pitanja. Jedno od pitanja urednika portala „PV Informer“ odnosilo se na izgradnju toplovoda od TE Pljevlja do centra grada u okviru realizacije posla oko toplifikacije Pljevalja u vezi izjave Nikole Rovčanina, Izvršnog direktora EPCG da opština Pljevlja nije ništa učinila po ovom pitanju.

Naime, Nikola Rovčanin, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, gostujući u emisiji „Eko zona“, TV Pljevlja, između ostalog govorio je i o ekološkoj rekonstrukciji prvog bloka TE Pljevlja i toplifikaciji Pljevalja, koja podrazumjeva i izgradnju toplovoda od Termoelektrane do užeg dijela grada. Nažalost lokalna uprava u Pljevljima u kapitalnom dijelu budžeta iz njima znanih razloga nije ništa učinila po ovom pitanju, jer u Kapitalnom dijelu opštinskog budžeta nema stavke o izgradnji toplovoda, osim izdvajanja sredstava za eksproprijaciju za toplovod TE Pljevlja-Milet bašta u iznosu od 100 hiljada eura. Po riječima Izvršnog direktora EPCG, sredstva u ovom energetskom preduzeću u državnom vlasništvu su obezbjeđena za ovu namjenu u iznosu od 2,5 miliona eura. Suština je da ćemo mi ćemo ta sredstva dati, ali daćemo ih izvođaču i daćemo ih kada postane izvjesno da je lokalne samouprava uradila svoju stranu priče. Kada kažu, našli smo, toliko košta, izvolite. Dakle ovdje je potrebna aktivnost lokalne samouprave, kako bi paralelno krenuli sa projektom toplifikacije.

U odgovoru na novinarsko pitanje predsjednik opštine Pljevlja je izjavio da o tako važnom projektu ne može polemisati sa bilo kim putem medija i davati bilo kakve izjave po tom pitanju. Opština Pljevlja je kao odgovorna opština prošle godine poslala dopis sa planom i predlogom Vladi Crne Gore za realizaciju ovog projekta. To isto je urađeno krajem prošle godine i prema novoj Vladi Crne Gore. Razgovarano je na istu temu i sa prof dr Ratkom Mitrovićem, ministrom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i od tih razgovora nismo imali neku veliku korist.

Opština Pljevlja se prije pola godine obratila EPCG pismom za uplatu sredstava od 2,5 miliona eura namjenjenih za izgradnju toplovoda od termoelektrane do centra grada ali to nije uplaćeno na žiro račun opštine Pljevlja. Ono što je opština trebalo da uradi, opština je uradila.Opština se obavezala da riješi imavinsko pravne odnose na pomenutoj lokaciji u skladu sa projektnom dokumentacijom. Toplifikacija Pljevalja je ozbiljan projekat pa se zbog toga mora sjesti zajedno sa predstavnicima države i Elektroprivrede Crne Gore, da bi se osmislio i definisao najbolji način kako bi se projekat na najbolji način realizovao. Projekat je finansijski i imovinsko pravno jako izazovan i kad se sve to definiše i napravi potrebno je odrediti i ko će sa tim upravljati.

Uz to da li će TE Pljevlja raditi do 2030. godine ili kasnije i da li će njen rad biti finansijski održiv to nije u domenu rada predsjednika opštine, već pitanje za vladine institucije. Ono što je sigurno je da je država Crna Gora prihvatila evropske vrijednosti oko upotrebe fosilnih goriva i potpisala sporazume o smanjenju upotrebe fosilnih goriva i pretočila evropske ekološke zakone u vlastito zakonodavstvo.