Incident u pljevaljskoj bolnici: Dva muškarca napala doktorku i tehničare

    5 godina pre 2003 pregleda Izvor: CDM

Na internom odjeljenju Opšte bolnici u Pljevljima, u srijedu, 25. septembra, došlo je do incidenta, kada su dvije osobe nakon žustre rasprave verbalno i fizički, uz prijetnje, nasrnule na jednu doktorku i dva medicinska radnika, što je treći napad na medicinsko osoblje na radnom mjestu od početka godine.

Iz pljevaljske policije za je saopšteno da su ljekar i medicinski radnici, Sabrina Hadžiosmanović, Dženis Delić i Nedeljka Džaković, u noći između srijede i četvrtka podnijeli prijavu protiv D.A. i P.A. zbog verbalnog napada na odjeljenju prilikom posjete pacijentu B.Č.

Iz policije navode da su saslušani učesnici incidenta i da je o cijelom slučaju obaviješten zamjenik tužioca Božidarka Gačević.

Policiji je prijavljen verbalni napad u noćnim satima. Nakon što je doktorka tražila od mladića da napuste odjeljenje, nastala je svađa i prijetnje. O djelu će se izjasniti nadležni tužilac i vjerovatno podnijeti prekršajnu prijavu protiv dva lica kazali su za iz policije.

Zaposleni su ispričali da su dvi je osobe u toku redovnog procesa rada na internom odjeljenju pljevaljske bolnice došli u posjetu, i pored dva upozorenja sestre da napuste prostorije. Samoinicijativno su ušli na odjeljenje, zajedno sa pacijentom, i verbalno i fizički napali medicinsku sestru.

Iz bolnice su naglasili da su zaposleni zabrinuti zbog incidenta i ne osjećaju se bezbjedno na svojim radnim mjestima.

Ovim putem apelujemo na građane da imaju razumijevanja i tolerancije prema zdravstvenim radnicima koji obavljaju jedan od najkompleksnijih i najodgovorni jihposlova, i da primjerenim ponašanjem i poštovanjem kućnog reda ustanove, daju svoj doprinos radu zdravstvenih radnika, a samim tim i dobrobiti pacijenata kažu iz bolnice.

Prema podacima Sindikata doktora medicine, 15 odsto doktora u regionu je doživjelo i prijavilo fizičko nasilje na radnom mjestu, dok se u Crnoj Gori godišnje zabilježi oko 30 slučajeva.

Iz Sindikata doktora medicine upozoravaju da se nasilje nad doktorima i medicinskim osobljem nastavlja u kontinuitetu, anapadi ostaju nekažnjeni.

Država je prećutno na ljekare prebacila svu odgovornost za probleme u funkcionisanju zd ravstvenog sistema; liste čekanja, zbrzane preglede, štedljive terapije, ograničena bolovanja, teško dostupna ortopedska pomagala. Političari zdravstvenim radnicima nude uslove koji ih tjeraju na bijeg u inostranstvo, a građanima se iznose bajke o standardu usluga koje bi trebalo da im pruže isti oni koji napuštaju državu ili ono malo preostalih koji rade za dvoje ili troje.

Ljekari svakodnevno rade u klimi rastućeg nepovjerenja, u klimi otvorene agresije prema zdravstvenim radnicima, što za rezultat ima narušavanje odnosa između pacijenata i onih koji ih liječe i neminovan pad u kvalitetu liječenja. Država ostaje nijema na ovu društvenu anomaliju. Sporovi pred Prekršajnim sudom traju dugo i završavaju se simboličnim novčanim kaznama koje ne djeluju opominjuće. Ovakvu politiku kažnjavanja moramo promijeniti i predlažemo da napad na ljekare na radnom mjestu Krivičnim zakonikom treba prepoznati kao zasebno krivično djelo navode iz Sindikata.