Isplata alimentacija, ipak, može retroaktivno

    1 godina pre 914 pregleda Izvor: pobjeda.me

Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje jednoglasno je juče podržao izmjene Zakona o privremenom izdržavanju djece prema kojem alimentacije mogu da se isplaćuju retroaktivno, u sklopu 12 mjeseci.

O tom aktu treba da diskutuju potom poslanici/ce na plenumu i da se na kraju izjasne.

Nedavno je obustavljena isplata alimentacija zato što su centri za socijalni rad različito tumačili zakon. Ispostavilo se da je neko u praksi dozvoljavao samohranim roditeljima da mogu da dobiju pravo da im država isplati alimentaciju za prethodnih 12 mjeseci, dok drugi nijesu. U Zakonu nije propisana retroaktivnost i na to je ukazala zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Bojana Ćirović. To je učinila kada je Ministarstvo finansija tražilo do zaštitnika da naplati dugovanja od roditelja umjesto kojih je država uplatila alimentacije. Tada je Ćirović komentarisala da može da se propiše Zakonom, ali da to nije cilj akta, već da treba da se odnosi na buduće korisnike.

Predstavnici ministarstva rada i socijalnog staranja i Ženskog kluba Skupštine Crne Gore na kraju su se dogovorili da – propišu retroaktivnost. Poslanica Branka Bošnjak objasnila je da nijesu zvanično dobili mišljenje Vlade o izmjenama, ali je navela da su one, zapravo, sačinjene zajedno sa predstavnicima izvršne vlasti.

U izmijenjenom aktu dodali su da na ovu vrstu primanja imaju pravo i djeca stranaca koji borave u Crnoj Gori.

Poslanik Janko Milatović komentarisao je na sjednici da je mnogo roditelja koji su nemarni, koji ne plaćaju alimentaciju, te da ta djeca nemaju pristojan život. Pominjao je da zna za pojedine slučajeve u Nikšiću gdje roditelj napusti dijete, ne plaća alimentaciju i oni vrlo teško žive – mogu da priušte da imaju jednom sedmično litar mlijeka.

Poslanica Bošnjak kazala je da u 90 odsto slučajeva su očevi neodgovorni, da oni ne plaćaju alimentaciju, ali da ima i majki. Očekuje da zakon ,,zaživi“ i da se njime smanji siromaštvo sa kojim se suočavaju samohrane majke sa djecom. Najavila je da će pratiti primjenu zakona i ponovo reagovati ako uoče neke poteškoće.

Primjena Zakona o privremenom izdržavanju djece, prema kojem država obezbjeđuje alimentaciju samohranim roditeljima onda kada je ne uplaćuju drugi roditelji, a onda je naplaćuje od dužnika, počela je 1. novembra prošle godine.

Roditelji i dalje mogu da podnose centrima za socijalni rad zahtjeve za ostvarivanje prava na alimentaciju bez obzira što je država privremeno obustavila isplatu tog primanja. Iz Ministarstva finansija Pobjedi su kazali da nije stopiran prijem zahtjeva.

Centar za ženska prava, koji je inicirao formiranje Alimentacionog fonda, kritikovao je nadležne zbog odluke da obustavi isplatu alimentacija. Izvršna direktorica Maja Raičević rekla je da se donosioci odluka ne snalaze u primjeni zakona.

U ovoj NVO su stava da je Vlada Crne Gore iskazala svoju neodgovornost, neprofesionalnost i nedostatak stvarne volje da se bavi najvažnijim pitanjima našeg društva.

Dok se, kako dodaje, glasno aplaudira povećanjima plata u javnoj upravi, koja kao da ostaje imuna na cijeli korpus problema prepoznatih zvaničnom vladinom strategijom, principijelno još samo služeći za

partijska nadgornjavanja i zapošljavanja, i dok nam je zemlja ostala još jedino evropski pionir po broju službenih automobila, dotle se namirivanje egzistencijalnih potreba djece, koja su već kolaterala nefunkcionišućeg sistema, odgađa za neka bolja vremena.

Centar za ženska prava u dopisu koji je nedavno uputio Skupštini naveo je da su problemi u sprovođenju Zakona morali da se rješavaju paralelno sa njegovom primjenom.

Iz Ministarstva finansija nedavno su saopštili da je Alimentacioni fond isplatio alimentacije za 21 rješenje koje je dobio od centara za socijalni rad. Preciznije, djeci su uplatili 23.159.24 eura.

Mjesečni iznos alimentacije kreće se u rasponu od 70 do 150 eura.