Iz pljevaljskog Vodovoda ističu: Zbog dotrajalih cijevi, gubi se 70 odsto vode

    2 godine pre 355 pregleda Izvor: dan.co.me

Grad pod Golubinjom usled dotrajale vodovodne mreže ima višedecenijski problem sa vodosnabdijevanjem. Pljevljaci često, usled zamućenja na izvorištima, vodu iz gradskog vodovoda ne mogu da koriste, pa vodu za piće moraju da kupuju. Iz gradskog Vodovoda pojašnjavaju da se od izvorišta do korisnika, usled dotrajale vodovodne mreže, izgubi 70 odsto vode. Naglašavaju da se, usled većih ulaganja, situacija poslednjih godina popravila jer je ranije gubitak vode bio oko 80 procenata. Vršilac dužnosti direktora gradskog Vodovoda Mladen Dragašević u razgovoru za „Dan“ kaže da je poslednjih godina jedan dio vodovodne mreže zamijenjen i situacija se djelimično popravila. Ove godine se nastavlja sa rekonstrukcijom vodovodne mreže u više ulica i Dragašević očekuje poboljšanje situacije kada su u pitanju gubici vode na vodovodnoj mreži.

Trenutno se izvode radovi u Avalskoj ulici, a potom će se preći na radove u ulicama Dušana Obradovića, Blaža Jovanovića i Ratnih vojnih invalida. Sve radimo da bi poslovi bili što prije završeni, posebno što nam je namjera da se prije početka nove školske godine završe radovi u ulici Blaža Jovanovića, jer je ova ulic jedna od prilaznih Osnovnoj školi „Ristan Pavlović“ i Srednjoj stručnoj školi – ističe Dragašević i dodaje da bi Vodovod bio još uspješniji u radu da raspolaže neophodnom mehanizacijom.

Dragašević navodi da se sada radi dio po dio vodovodne mreže u gradu i mijenjaju se vodovodne cijevi tamo gdje je situacija najteža i pojašnjava da je u narednom periodu neophodno nastaviti sa rekonstrukcijom gradske vodovodne mreže, da bi se na kraju pristupilo i zamjeni cjevovoda od izvorišta do gradske zone.

– U ulici Ratnih vojnih invalida detektovani su gubici od čak 80 odsto i ta ulica će se morati raditi ove godine. Ipak, rješenjem problema u jednoj ulici ne postiže se mnogo, ali kada se uradi zamjena vodovodnih cijevi u cijelom kvartu, onda su rezultati vidljivi. Nakon posla u jednoj ulici smanjimo gubitak vode od deset ili više odsto, ali onda se pojačava gubitak u susjednoj gdje su cijevi dotrajale. Naš cilj je da gubitke vode smanjimo na 50 odsto, a onda su neophodna nova ulaganja koja su znatno veća i odnose se i na zamjenu vodovodne mreže počev od izvorišta – navodi Dragašević.

Usled dotrajale vodovodne mreže u pojedinim djelovima grada, voda iz gradskog vodovoda je lošeg kvaliteta. Pritom ekolozi često kritikuju preduzeće Vodovod i lokalnu upravu insistirajući da se što prije zamijene azbestne cijevi za vodu za koje tvrde da negativno utiču na zdravlje ljudi, jer su kancerogene.

Gradska mreža ima i drvene cijevi

Neki od cjevovoda u Pljevljima stari su i po nekoliko decenija. Prilikom rekonstrukcije pojedinih ulica pronađene su i drvene cijevi za vodu. Iz lokalne uprave su u više navrata davali obećanje da će nastaviti sa ulaganjima u rekonstrukciju vodovodne mreže kako bi grad pod Golubinjom imao što urednije i kvalitetnije vodosnabdijevanje. Takvo obećanje dao je i novoizabrani predsjednik Opštine Pljevlja Rajko Kovačević. Inače, Pljevlja su grad koji je prve vodovode dobio osamdesetih godina devetnaestog vijeka, odnosno u vrijeme Austrougarske okupacije, koja je trajala od 1878. do 1908. godine.

Zastoj radova u Avalskoj

Objašnjavajući zbog čega su radovi stali u Avalskoj ulici, za koje je lokalna uprava izdvojila oko 20.000 eura, Mladen Dragašević pojašnjava da je neophodno nabaviti dio cijevi koji je poručen iz Turske.

– Trenutno je došlo do zastoja radova u Avalskoj ulici. Neophodno je nabaviti dio cijevi koju treba dopremiti iz Turske. Često nam se dešava da moramo da čekamo da završimo započete radove dok nam neki dio stigne direktno iz fabrike, kaže Dragašević i naglašava da se svi potrebni materijali za sanaciju vodovne mreže dobavljaju preko javnih poziva.