Iz sata u sat: Evropski savjet produžio sankcije Rusiji za još šest mjeseci; Ruski general ubijen u eksploziji automobila

    2 sata pre 120 pregleda Izvor: Agencije/cdm.me

Rat u Ukrajini – 1.398. dan. Ruski PVO presreo 41 ukrajinski dron tokom noći. Volodimir Zelenski kaže da ukrajinski pregovarački tim na Floridi detaljno razrađuje svaku tačku dokumenata o završetku rata. Iz Moskve naglašavaju da očekuju da će se Vašington i drugi učesnici u pregovorima pridržavati postignutih sporazuma, uključujući i onaj iz Enkoridža. Kijev ocjenjuje da se ruske snage koje su, kako se tvrdi, nasilno odvele civile iz Sumske oblasti, ne razlikuju od terorista Islamske države. Dešavanja pratite na CdM-u.

Peskov odbacio navode da Rusija planira da obnovi sfere uticaja SSSR

Izvještaji da Rusija navodno planira da obnovi sfere uticaja Sovjetskog Saveza nisu tačni, kaže portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Rojters je ranije objavio, pozivajući se na američke obavještajne izvore, da ruski predsjednik Vladimir Putin navodno ima planove da obnovi Sovjetsko carstvo, napadne zemlje Istočne Evrope i obnovi sferu uticaja Sovjetskog Saveza u Evropi, prenosi RIA Novosti.

“Prije svega, ne znamo koliko su pouzdani. Vidjeli smo neke raštrkane izvještaje o ovoj temi, ali čak i ako su istiniti, to je slučaj da obavještajne agencije prave pogrešne pretpostavke, istraživanja i zaključke. To apsolutno nije tačno”, rekao je Peskov, odgovarajući na pitanje novinara da li je Kremlj video ovaj materijal i kako bi komentarisao tvrdnje izvora.

Kada je riječ o pregovorima za okončanje rata u Ukrajini, Peskov je rekao da će specijalni predstavnik ruskog predsjednika za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom Kiril Dmitrijev izvijestiti ruskog predsjednika Vladimira Putina o rezultatima pregovora u Majamiju kada stigne u Moskvu.

GUR: Ruski lovci Su-30 i Su-27 zapaljeni na aerodromu u Lipecku

U akciji ukrajinske vojske tokom vikenda su zapaljena dva borbena aviona Su-30 i Su-27 na ruskom vojnom aerodromu u blizini Lipecka, saopštila je Glavna obavještajna uprava (GUR) Ministarstva odbrane Ukrajine.

U akciji GUR-a onesposobljena su oba ruska vojna aviona, prenosi Ukrinform.

GUR je saopštio da su Su-27 i Su-30 sa repnim brojevima 12 i 82 izgorjeli zahvaljujući “pažljivoj pripremi, pribranosti i profesionalizmu“, kao i da je planiranje specijalne operacije na aerodromu blizu Lipecka, na jugozapadu Rusije, trajalo dvije nedjelje.

“Još dva aviona Su-27 na ruskom vojnom aerodromu Belbek, na okupiranom Krimu, pogodili su dronovi dugog dometa Centra za specijalne operacije ‘Alfa’ Službe bezbjednosti Ukrajine”, navodi se u saopštenju.

Vazduhoplovne snage Oružanih snaga Ukrajine saopštile su da je ukrajinska protivvazdušna odbrana tokom protekle noći neutralisala 58 od 86 dronova koje su ruske trupe koristile za napad na Ukrajinu, kao i da su napadi zabilježeni na 12 lokacija.

Evropski savjet produžio sankcije Rusiji za još šest mjeseci

Evropski savjet danas je obnovio restriktivne mjere EU zbog, kako se navodi, kontinuiranih akcija Ruske Federacije koje destabilizuju situaciju u Ukrajini, za dodatnih šest mjeseci, do 31. jula 2026. godine.

Na sajtu Evropskog savjeta navodi se da se ove ekonomske mjere trenutno sastoje od širokog spektra sektorskih mjera, uključujući ograničenja u trgovini, finansijama, energetici, tehnologiji i robi dvostruke namjene, industriji, transportu i luksuznoj robi.

“One takođe obuhvataju: zabranu uvoza ili transfera sirove nafte i određenih naftnih derivata iz Rusije u EU, izbacivanje nekoliko ruskih banaka iz SWIFT sistema i suspenziju emitovanja i licenci u Evropskoj uniji nekoliko dezinformativnih medija koje podržava Kremlj. Pored toga, konkretne mjere omogućavaju EU da se suprotstavi zaobilaženju sankcija”, navodi se na sajtu ove institucije EU.

Podsjećaju da su ove ekonomske mere, prvi put uvedene 2014. godine, a značajno proširene od februara 2022. godine kao odgovor na, kako navode, ničim izazvanu, neopravdanu i nezakonitu vojnu agresiju Rusije protiv Ukrajine.

Dodaju da će mjere koje je uvela EU biti zadržane ili će se preduzeti dodatne, ako je potrebno, sve dok “nezakonite akcije Ruske Federacije nastavljaju da krše osnovna pravila međunarodnog prava, uključujući, posebno, zabranu upotrebe sile”.

Visoki ruski general ubijen u eksploziji automobila bombe

Ruski istražni komitet saopštio je da je načelnik uprave za operativnu obuku ruskog Generalštaba Fanil Sarvarov ubijen u eksploziji automobila bombe u Moskvi .

Komitet je naveo da je jedna od verzija koje se istražuju je da su bombu postavile ukrajinske specijalne službe.

Dva broda oštećena u ukrajinskom udaru dronom na Krasnodarsku pokrajinu

Ukrajinski napad dronom oštetio je dva plovila, dva pristaništa i izazvao požar u selu na obali Crnog mora u ruskom Krasnodarskoj pokrajini, saopštile su regionalne vlasti.

Kako se navodi u objavi na Telegramu, posade brodova na terminalu “Volna” na Crnom moru su bezbjedno evakuisane.

Šteta je dovela do širenja požara na 1.500 kvadratnih metara.

Rojters napominje da ukrajinske snage često napadaju Krasnodarski kraj dronovima, ciljajući rafinerije, skladišta goriva, luke i aerodrome.

Crnomorski region je vitalan za ruski izvoz energenata i vojnu logistiku, graniči se sa Krimom i nalazi se u dometu dronova na jugu Ukrajine, navodi britanska agencija.

Selo Volna je blizu Krimskog mosta preko Kerčkog moreuza, glavne arterije za ruske snage, jer povezuje kopno sa Krimom koji je Moskva anektirala od Kijeva 2014. godine.

Dimitrijev poslije sastanaka na Floridi: Sljedeći put u Moskvi

Specijalni predstavnik predsjednika Rusije i generalni direktor Ruskog fonda za direktna ulaganja (RDIF) Kiril Dmitrijev završio je dvodnevne razgovore sa predstavnicima SAD o mirovnom rješenju ukrajinskog sukoba i otputovao iz Majamija.

Na svojoj stranici na platformi X, Dmitrijev je objavio selfi uz pozadinu zalaska sunca u Majamiju. Na fotografiji nosi bijelu majicu sa ruskim grbom, natpisom “Sljedeći put u Moskvi” i slikom potpisa ruskog predsjednika Vladimira Putina.

“Hvala, Majami. Sljedeći put: Moskva”, napisao je Dmitrijev.

Tokom sastanka na Aljasci, Putin je pozvao američkog predsjednika Donalda Trampa da dođe u Moskvu na razgovore koristeći istu frazu na engleskom jeziku.

Pregovori u Majamiju su održani su 20. i 21. decembra. U nedjelju su prvo održani razgovori ukrajinske i američke delegacije, nakon čega su održani razgovori američke i ruske delegacije.

Američku stranu predstavljali su specijalni predstavnik predsjednika SAD Stiven Vitkof i zet američkog lidera, preduzetnik Džared Kušner.

Ukrajinsku delegaciju činili su sekretar Saveta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Rustem Umerov i načelnik Generalštaba Oružanih snaga, general-potpukovnik Andrij Gnatov.

Rusija: Presreli smo i uništili 41 ukrajinski dron

Sistemi protivvazdušne odbrane presreli su i uništili 41 ukrajinski dron iznad poograničnih regiona tokom noći, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Šta se dešavalo juče

Ukrajinska vojska tvrdi da su ruske trupe prešle državnu granicu kod sela Grabovske u Sumskoj oblasti na granici i odvele 50 civila. Navodi se da je uglavnom riječ o starijim muškarcima i ženama. Kako se dodaje, zbog ruske ofanzive, kijevske snage povukle su se sa nekoliko položaja u oblasti Grabovskog.

Šef ukrajinske diplomatije Andrij Sibiha ocijenio je da se ruske snage koje su, kako je naveo, nasilno odvele civile, “ne razlikuju od terorista Islamske države”.

Ukrajinski ministar istovremeno je zahtijevao da civili budu vraćeni kućama, kao i hiljade drugih koji su, kako je rekao, nasilno deportovani u Rusiju, uključujući i ukrajinsku djecu.

Istovremeno, ruske bezbjednosne službe su istakle da se 13 ukrajinskih vojnika predalo se ruskim snagama u tom regionu.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je predsjednik Rusije Vladimir Putin spreman je za dijalog sa svojim francuskim kolegom Emanuelom Makronom.

Dodao je da eventualni dijalog između Putina i Makrona treba da bude pokušaj razumijevanja stavova sa obje strane, a ne “predavanje”.

Jelisejska palata je pozdravila poruku iz Rusije i saopštila da će “u narednim danima” iznijeti moguće modalitete razgovora.

Iz Pariza se naglašava da će se bilo kakav razgovor sa Moskvom obaviti “u potpunoj transparentnosti” u pogledu predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog i Evropljana, te da će njen cilj ostati postizanje “čvrstog i trajnog mira” za Ukrajince

Makron je ranije izjavio da je došlo vrijeme da on i evropski lideri ponovo stupe u dijalog sa Putinom, u kontekstu aktuelnih napora koje predvode SAD da se okonča rat.

Američki specijalni izaslanik Stiv Vitkof rekao je poslije sastanka u formatu SAD-Ukrajina na Floridi da je fokus razgovora bio na dokumentima koji se odnose na dalji razvoj plana od 20 tačaka, usklađivanje stavova o međunarodnim i američkim bezbjednosnim garancijama za Kijev, kao i na dalji razvoj ekonomskog plana.

Istakao je da je zajednički prioritet zaustavljanje rata, postizanje dogovora oko bezbjednosnih garancija i stvaranje uslova za oporovak, stabilnost i dugoročni prosperitet Ukrajine.

”Mir mora biti ne samo prekid neprijateljstava, već i dostojanstven temelj za stabilnu budućnost. Ukrajina visoko cijeni vođstvo i podršku SAD i kontinuiranu blisku koordinaciju sa svojim partnerima u narednim fazama ovog važnog posla”, naveo je Vitkof.

Vitkof je dodao da su uz njega, američku delegaciju činili i zet američkog predsjednika Donalda Trampa Džared Kušner i član osoblja Bijele kuće Džoš Grinbaum.

U ukrajskoj delegaciji bili su sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Rustem Umerov i načelnik Generalštaba Oružanih snaga, general-potpukovnik Andrij Hnatov.

“Moskva očekuje da će se Vašington i drugi učesnici u pregovorima o ukrajinskom rješenju pridržavati postignutih sporazuma, uključujući i onaj iz Enkoridža”, istakao je Jurij Ušakov, pomoćnik predsjednika Rusije.