Izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u porodici predviđaju veće kazne

    10 meseci pre 299 pregleda Izvor: DAN

foto: Pixabay

Veće novčane kazne, nove zaštitne mjere koje se mogu izreći učiniocu nasilja, zaštita i podrška za žrtve nasilja, ali i za djecu svjedoke, neke su od izmjena Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koji je trenutno na javnoj raspravi. Prema nacrtnoj formi predloženih izmjena, nasilnik se može kazniti novčano do 1.000 eura i kaznom zatvora od najmanje 10 dana za počinjene prekršaje prema članovima porodice.

Nacrtom zakona koji je Ministarstvo pravde dalo na javnu raspravu, mijenja se i sama definicija nasilja u porodici, koja prema nacrtu zakona označava svako djelo fizičkog, psihičkog ili ekonomskog nasilja do kojeg dođe u porodici ili domaćinstvu ili između bivših ili sadašnjih supužnika, odnosno partnera, nezavisno od toga da li učinilac dijeli ili je dijelio domaćinstvo sa žrtvom. Članom 3 definisano je ko se sve smatra članovima porodice, a u odnosu na trenutno važeći zakon dodati su partneri u zajednici života lica istog pola, partner u intimnoj vezi, lica koja imaju zajedničko dijete ili je dijete na putu da bude rođeno, iako nikad nisu živjela u istom porodičnom domaćinstvu. Za članove porodice smatraju se i bivši bračni ili vanbračni supružnici, bivši partner u zajednici života lica istog pola, te bivši tazbinski srodnici zaključno sa drugim stepenom, kao i bivši partner u intimnoj vezi.

Učiniocu nasilja se, između ostalih, može izreći mjera obaveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi. Ukoliko se zakon usvoji u trenutnoj formi, nasilniku će se umjesto dosadašnjih maksimalnih šest mjeseci, moći izreći mjera udaljenje iz stana u trajanju do godine dana.

Pored zabrane približavanja žrtvi, nacrtom se previđa i zabrana kontaktiranja žrtve od strane počinioca nasilja.

– Zabrana uhođenja žrtve može se izreći učiniocu nasilja ako postoji opasnost da ponovo učini nasilje. Zaštitna mjera iz stava 1 ovog člana izriče se u trajanju koje ne može biti kraće od 30 dana niti duže od jedne godine – predviđeno je novim članom zakona.

Nacrtom se definiše da se vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u vrijeme trajanja zaštitne mjere.

Dok je trenutno važećim zakonskim rješenjem predviđena novčana kazna od 150 eura ili najmanje 10 dana zatvora za člana porodice koji upotrijebi fizičku silu (ukoliko nije nastupila tjelesa povreda), prijeti, verbalno napada, psuje, uništava imovinu, nacrtom akta je propisana kazna od 300 do 1.000 eura ili kazna zatvora od najmanje 10 dana.

Previđene su i veće novčane kazne za punoljetnog člana porodice ako u prisustvu djeteta učini nasilje, i to u iznosu od najmanje 400 eura ili 20 dana zatvora. Trenutni iznos novčane kazne za taj prekršaj je 250 eura. Postrožena je i prekršajna odgovornost za zanemarivanje. Umjesto dosadašnje novčane kazne od 250 eura, nacrt predviđa iznose od 300 do 1.000 eura.

Nacrt izmjena zakona je na javnoj raspravi do 19. avgusta.

Zaštita od zastrašivanja i odmazde, podrška djeci svjedocima nasilja

Članom 4 definiše se da žrtva nasilja ima pravo na psihosocijalnu i pravnu pomoć i socijalnu i medicinsku zaštitu, kao i pomoć i podršku za oporavak i rehabilitaciju u skladu sa zakonom. Između ostalog, propisuje se da žrtva nasilja ima pravo na zaštitu od zastrašivanja i odmazde, na zaštitu dostojanstva tokom davanja iskaza u svojstvu svjedoka, da bude ispitana bez neopravdanog odlaganja nakon podnošenja krivične prijave. Žrtva ima pravo da bude obaviještena od strane nadležnog organa o preduzetim radnjama povodom njene prijave i o donešenju rješenja o zadržavanju, pritvoru i o ukidanju pritvora okrivljenog, bjekstvu osumnjičenog i otpuštanju osuđenog sa izdržavanja kazne zatvora, kao i mjerama koje su preduzete radi njene zaštite. Posebnim članom propisana je zaštita i podrška za djecu svjedoke nasilja.