Još se zvanično ćuti o povlačenju tužbe

    2 meseca pre 309 pregleda Izvor: pobjeda.me
Foto: Pixabay

Sindikat prosvjete kontaktirao je juče Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, ali još nije dobio odgovor hoće li taj resor povući tužbu koju su pokrenuli protiv sindikalaca, jer smatraju da su 19. februara organizovali mimo propisa trodnevni štrajk u školama i vrtićima.

Iz Ministarstva nijesu juče konkretno Pobjedi odgovorili na pitanja da li će povući tu tužbu. Nije odgovarala na poziv i poruke ni zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, preko koje je pokrenuta tužba.

Prošle sedmice su predstavnici Sindikata potpisali sporazum da se prosvjetarima uvećaju zarade od prvog jula deset odsto, te od septembra dodatnih sedam odsto, a na tom sastanku je bilo riječi i o spornoj tužbi. Dogovoreno je da sindikalci kontaktiraju s Ministarstvom u ponedjeljak što su, kako su potvrdili Pobjedi, oni to i učinili.

Na sastanku prošle sedmice, kako smo pisali, rečeno je iz Sindikata da je ,,iskazana saglasnost da bi trebalo tužba da se povuče“.

Ministarstvo je pokrenulo tužbu smatrajući da su sindikalci prekršili Zakon o štrajku. Zamjerili su radničkoj organizaciji što je samoinicijativno donijela odluku o štrajku i aktu o minimumu procesa rada. Ministarstvo je saopštavalo da se u slučaju štrajka morala organizovati redovna nastava, na što su iz Sindikata odgovarali da su takve izjave diktatorske. Pričali su javno da se takvim istupima krši njihovo pravo na štrajk, koje je garantovano Ustavom. Navodili su da je Ministarstvo bilo u obavezi da donese novi akt o minimumu procesa rada kada je donešen Zakon o štrajku 2015. godine, ali da taj resor to nije učinio. Pričali su da to obrazovnoj instituciji nije odgovaralo da učini uprkos tome što joj je Sindikat u više navrata slao inicijative. Kada su organizovali štrajk Sindikat je samoinicijativno donio akt i odlučili su da nastavnici ne drže nastavu, već da četiri sata dolaze u školu i da završavaju administrativne poslove. Za takav model su se odlučili sagledavajući praksu u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Prosvjetari su 19. februara štrajkovali tri dana, tražeći da se ispoštuje Granski kolektivni ugovor po kom su zarade prosvjetarima trebale da se uvećaju za deset odsto od januara ove godine. Prekinuli su štrajk nakon razgovora sa premijerom Milojkom Spajićem koji im je na kraju ponudio sporazum o uvećanju zarada.