Kakav meč u Gdanjsku: Španija nakon 80 minuta do polufinala, Danska deklasirala Mađarsku

1 godina pre 209 pregleda Izvor: portalanalitika.me

U prvom polufinalu Svjetskog prvenstva u rukometu igraće Španija i Danska. To je epilog uvodnih mečeva četvrtfinala, koji su upravo završeni.

U krajnje dramatičnom susretu u Gdanjsku, nakon čak 80 minuta igre, Norveška je poražena od Španije rezultatom 34:35 – 25:25 (12:12).

Iako je u prvom poluvremenu Norveška bila bolja, a u jednom trenutku vodila i četiri razlike (7:3), Ispanosi su do odmora uspjeli da svedu zaostatak na gol razlike, pri čemu su imali i posljednji napad iz kojeg su mogli i do poravnanja.

Bio je to meč u kojem su golmani Bergerud i De Vargas briljirali, a oni su bili i glavni ‘krivci’ što smo do samog kraja pratili uzbudljivu predstavu. Španci su samo jednom uspjeli da preokrenu (19:20) i to nakratko. Norvežani su u ostatku meča uglavnom imali vođstvo, njihovi suparnici su to sustizali, i tako je bilo sve do kraja. Dvadesetak sekundi prije završetka, Bergerud je upisao krucijalnu odbranu prilikom šuta Aleksa Dušebajeva, ali su onda Norvežani napravili početničku grešku u posljednjem napadu. Uslijedila je kontra Španaca i tri sekunde prije kraja, Dani Dušebajev izjednačio je na 25:25, te su uslijedili produžeci.

Ništa drugačije nije bilo ni u prvom produžetku. Tokom uvodnih pet minuta bilo je 27:27. Španija je konačno došla do vođstva zahvaljujući  Aleksu Dušebajevu u finišu produžetka (28:29), pa su tada norveški rukometaši bili prinuđeni da jure rezultat. Iz prvog puta nijesu uspjeli – De Vargas je sjajno odbranio zicer Sagosena. No, uspio je nakon toga Bjornsen da pogodi (29:29) i bilo je jasno kako nas čeka još jedan produžetak od 10 minuta.

I u drugom produžetku uglavnom smo pratili igru gol za gol, tako da je nakon pet minuta ponovo bilo neriješeno – 32:32. U sljedeća tri minuta vidjeli smo po još dva gola u obje mreže, a onda je – 40 sekundi prije kraja – Dani Dušebajev pogodio za novo vođstvo Španije (34:35). U posljednjem napadu Norvežana, Bjornsen je šutirao, a De Vargas ko zna koji put večeras odbranio i to je bilo to – Ispanosi su proslavili plasman u polufinale.

Danska je u Stokholmu razbila Mađarsku, rezultatom 40:23 (21:12)

Od samog početka bilo je jasno kako izabranici Ćeme Rodrigeza danas neće imati nikakve šanse. Predvođeni sjajnim Gidselom, Danci su u prvom dijelu igre postigli čak 21 gol, naspram 11 koliko su dali Mađari. Otud je drugi dio igre bio samo puka formalnost i jedino pitanje bilo je uz koliku će razliku Skandinavci večeras trijumfovati.

Kod Danaca je najefikasniji bio – naravno – Gidsel sa devet golova, dok je na drugoj strani Lekai dao pet.