Kako do solarnih panela na krovu firme

    2 godine pre 219 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com
Foto : Pixabay –

Privrednici zainteresovani da instaliraju solarne panele i tako sami proizvode električnu energiju imaće priliku da potrebne informacije saznaju na četiri radionice u organizaciji Privredne komore Srbije. Proizvodnja energije za sopstvenu potrošnju može im pomoći da smanje troškove za struju, čija cena poslednjih meseci stalno raste.

Radionice će biti organizovane u regionalnim privrednim komorama u Valjevu 27. septembra, u Kruševcu 5. oktobra, u Beogradu 11. oktobra i u Zaječaru 13 oktobra. PKS je radionice pod nazivom “Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije (OIE) za sopstvene potrebe u privredi” pripremila zajedno sa organizacijom USAID.

Inače, prve dve radionice su već održane, i to pre nekoliko dana u Subotici i Somboru.

Radionice će biti organizovane u Valjevu, Kruševcu, Beogradu i Zaječaru

Vera Ražnatović , savetnik u Udruženju za energetiku PKS, kaže za Balkan Green Energy News, da vlada veliko interesovanje za radionice, koje su usmerene, pre svega, ka donosiocima odluka u firmama i rukovodiocima koji su u njima zaduženi za energetiku.

Preduzeća mogu da dobiju kompletnu informaciju kako se postaje prozjumer, od početka do kraja, poručuje Ražnatović.

Prva sesija radionice nosi naziv “Pravni okvir za kupce – proizvođače u Srbiji”, druga “Kako postati kupac-proizvođač?”, treća “Ekonomsko-finansijska analiza izgradnje solarne elektrane i mogućnosti za finansiranje takvih projekata” i četvrta “Nedostaci pravnog okvira, barijere i rizici za investitore”. Za kraj ostavljen je primer iz regiona sa iskustvima iz prakse.

Ružić: cilj je brzo i masovno povećanje broja prozjumera

Vera Ražnatović iz PKS kaže da je nedavno zaokružena podzakonska regulativa za sticanje statusa kupaca-proizvođača (prozjumera), izuzetno značajna za našu privredu, jer preduzeća dobijaju mogućnost da izgrade elektrane na OIE za sopstvene potrebe potrošnje, a višak energije predaju u mrežu.

„Investicijom u elektranu za sopstvene potrebe, firme ostvaruju dugoročnu predvidivost cene, što im obezbeđuje stabilno poslovanje, koje ne mogu ugroziti poremećaji na otvorenom tržištu električne energije. To je posebno značajno u kriznim situacijama poput energetske krize sa kraja prošle i početka ove godine“, istakla je ona.

USAID je u Srbiji pokrenuo petogodišnji projekat Better Energy

Slobodan Ružić, konsultant za regulatorni okvir u energetici USAID-ovog projekta „Better Energy“ u Srbiji, je istakao da je jedan od najvažnijih ciljeva ovog projekta masovni i brzi prodor kupca-proizvođača u elektro-sistem Srbije.

„Better Energy“ je petogodišnji projekat koji nastoji da poboljša energetsku efikasnost u javnim komunalnim preduzećima i stambenim zgradama, kao i da podrži male obnovljive izvore energije.