Kako se Kina sprema za posledice koje klimatske promjene izazivaju u proizvodnji struje

    11 meseci pre 1077 pregleda Izvor: balkangreenergynews.com
foto: iStock

Moćna kineska privreda se prošlog ljeta suočila sa restrikcijama, jer je proizvodnja električne energije u hidroelektranama zbog suše bila drastično smanjena, a potrošnja je zbog visokih temperatura povećana. Nestašice zbog visokih temperatura izazvanih klimatskim promjenama prijete većini svijeta. Ova situacija planere energetskih sistema stavlja pred dilemu kako održati energetsku bezbjednost i redovno snabdijevanje.

Ljeta 2022. su se isušili neki djelovi rijeke Jangce, što je smanjilo mogućnost proizvodnje električne energije iz hidroelektrana. Istovremeno, toplotni talas je izazvao skok potražnje za električnom energijom, prvenstveno za potrebe hlađenja.

Kombinacija suše i velike potrošnje struje dovela je do zatvaranja fabrika u Sičuanu, a industrijska proizvodnja je bila ograničena i u Junanu. Privrede obje provincije u velikoj mjeri zavise od hidroenergije. Od 120 gigavata kapaciteta u Sičuanu, čak 94 gigavata čine hidroelektrane.

Po svemu sudeći, situacija ni ove godine neće biti bolja, prenosi Bloomberg. Kinu je ponovo zahvatio toplotni talas. U aprilu su zabilježene rekordno visoke temperature za taj mjesec.

Hidroenergetski sektor u Kini i ove godine ugrožen

Hidroenergetski sektor će se i ove godine suočiti sa izazovom jer je vjerovatno da će se javiti klimatski fenomen El Ninjo. Prema nalazima finansijskog konglomerata Citigroup, za period od maja zaključno sa julom šanse su 90 odsto, pa su gotovo izvjesni novi toplotni talasi. Ta banka je već snizila rejting kompanije China Yangtze Power zbog slabije iskorišćenosti hidroenergetskih kapaciteta i pretpostavke da će padavine biti niske.

Gradovi istočne Kine će se nastupajućeg ljeta vjerovatno suočiti sa nestašicama struje tokom vršnog perioda u toku dana, kao i centralni i južni djelovi zemlje, piše Shanghai Securities News.

Ipak, odgovor Kine je bio brz, kažu Majk Tomas i Dejvid Fišman iz konsultantske kuće Lantau Group. Krajem prošle godine, Sičuan je najavio izgradnju grupe elektrana na gas i dalekovode koji će pokrajinu povezati sa susjednim regionalnim mrežama. U Guangdungu, koji se oslanja na uvoz struje iz hidroelektrana u Junanu, zvaničnici su odobrili instaliranje još 17 gigavata u elektranama na ugalj.

Za preduzete mjere je potrebno vrijeme. Na pitanje da li će kineski pristup u zaštiti mreže od budućih poremećaja biti uspješan, Tomas i Fišman odgovaraju da vjerovatno hoće.

Kina ne odustaje od obnovljivih izvora energije

I pored vanrednih mjera, uzrokovanih klimatskim promjenama, Kina ne odustaje od obnovljivih izvora energije i cilja da najkasnije 2060. postane ugljenično neutralna. Nedavno je kineska državna novinska agencija Sinhua objavila da nefosilni izvori čine 50,9 odsto ukupnog instalisanog elektroenergetskog kapaciteta.

Kina je već prva u svijetu po stopi izgradnje elektrana na obnovljive izvore. Vlada u Pekingu sada želi da napravi ogroman korak dalje i da pustinju Gobi iskoristi za pravljenje centra za proizvodnju zelene energije svjetskih razmera.