KAKO SE SUDI BIVŠIM PRAVOSUDNIM I DRŽAVNIM ZVANIČNICIMA: Dugo putovanje u nepoznato

    2 meseca pre 216 pregleda Izvor: monitor.co.me

Foto: Pixabay –

Spore istrage i još sporija suđenja. To je razlog što afere u kojima su akteri visokopozicionirani zvaničnici pravosuđa, policije, izvršne i lokalnih vlasti često padnu u zaborav prije nego dobiju adekvatan sudski epilog

Spore istrage i još sporija suđenja. To je razlog što afere u kojima su akteri visokopozicionirani zvaničnici pravosuđa, policije, izvršne i lokalnih vlasti često padnu u zaborav prije nego dobiju adekvatan sudski epilog.

Ko se danas sjeća afere Abu Dabi fond? Istraga o navodnim zloupotrebama prilikom dodjele kredita za razvoj poljoprivredne proizvodnje, koju u očima javnosti personifikuje bivši ministar poljoprivrede Petar Ivanović traje makar od početka 2020. Optužnica je podignuta krajem prošle godine i još nije dobila sudsku potvrđu. A onda slijedi suđenje koje bi, prema dosadašnjim iskustvima, moglo trajati godinama. Samo do prve, nepravosnažne presude.

Suđenje bivšoj predsjednici Vrhovnog suda i, prethodno, Vrhovnoj državnoj tužiteljki Vesni Medenici počelo je, nakon što je optužnica podignuta u oktobru 2022, ali postupak, uslijed mnogobrojnih odlaganja ročišta, još nije odmakao dalje od iznošenja odbrane optuženih. Nedavno ročište odloženo je za sredinu marta, zbog nedolaska na suđenje jednog od optuženih koji se brani sa slobode.

Podsjetimo, Specijalno državno tužilaštvo (SDT) Medenicu, njenog sina Miloša i više lica, navodnih članova kriminalne organizacije koju je formirao Miloš Medenica terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, davanje i primanje mita, zloupotrebu službenog položaja, neovlašćenu proizvodnju, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija… ,U odvojenom postupku sudi se Vesni Medenici i suspendovanoj sutkinji Privrednog suda Milici Vlahović-Milosavljević zbog zloupotrebe službenog položaja.

Slična priča i sa suđenjem kriminalnoj grupi koju je, navodno, organizovao i predvodio bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić. Optužnice SDT-a terete ih da su zloupotrebama tokom stečajnih postupaka, u kojima su učestvovali stečajni upravnici, procjenitelji i vlasnici firmi za obezbjeđenje, oštetili osam kompanija za više stotina hiljada eura.

Proces tzv. stečajnoj mafiji u Višem sudu je u toku. Bez žurbe, pošto su

optuženi izašli iz pritvora nakon što im je omogućeno da se brane sa slobode.

To nije slučaj sa Sašom Čađenovićem, bivšim specijalnim tužiocem, koji je u pritvoru od decembra 2022. Optužnica, kojom se Čađenoviću na teret stavlja da je postao pripadnik kriminalne organizacije Kavački klan podignuta je u junu. A potvrđena nedavno. Njom se, uz ostalo, bivšem SDTu spočitavaju „uloga i zadaci da kao specijalni tužilac, a po uputstvima i naredbama organizatora, ne preduzima krivično gonjenje i ne pokreće krivične postupke protiv organizatora i članova kriminalne organizacije.”

Vijeće podgoričkog Višeg suda vratilo je, početkom nedjelje, na doradu i dopunu optužnicu koje je SDT podigla protiv Mila Božovića, mjesecima pritvorenog predsjednika opštine Budva i grupe navodnih švercera narkoticima. Tom optužnicom je obuhvaćen i nekadašnji pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević iako, prema zaključku suda, u njoj nijesu navedeni konkretni dokazi za ono što mu se stavlja na teret.

“Optužnicom je navedeno da je okrivljeni Dejan Knežević saopštio tajne podatke do kojih je došao kao službenik Uprave policije Crne Gore, a čije odavanje je prouzrokovalo ili bi moglo da prouzrokuje štetne posljedice za bezbjednost Crne Gore,  ali je ostalo nejasno koja je to sadržina telefonskih razgovora prikupljenih sprovođenjem mjera tajnog nadzora… koje bi ukazivale zaista da ih je odavao okrivljeni Dejan Knežević”, navodi se u odluci o vraćanju optužnice Specijalnom tužilaštvu na doradu.

Na kontrolu i potvrdu optužnice čeka i slučaj Plantaže. Skoro dvije godine nakon hapšenja bivših čelnika te državne kompanije, nemamo potvrđenu optužnicu. SDT bivše čelnike Plantaža tereti za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju. Optužnica je podignuta protiv članova Odbora direktora Veselina VukotićaĐorđija RajkovićaSeada ŠahmanaDuška PerovićaBoža Mihailovića i izvršne direktorice Verice Maraš.

Oni se sumnjiče da su od 24. decembra 2019. do 23. aprila 2020. godine u Podgorici, kao odgovorne osobe u oštećenom preduzeću, zloupotrijebili svoj položaj u pogledu raspolaganja tuđom imovinom i nijesu vršili svoju dužnost, pa su tako pribavili privrednom društvu OMP-Engineering protivpravnu imovinsku korist koja prelazi iznos od 40 hiljada eura. SDT je u avgustu 2022. godine proširilo istragu protiv  Verice Maraš, zbog sumnje da je Plantažama napravila štetu od oko pet miliona eura.

U međuvremenu svi optuženi su pušteni da se brane sa slobode. A potvrda optužnice i presuda mogu da sačekaju.