KAKO SRUŠITI VLADU KOJA IMA PODRŠKU 4 POSLANIKA? Ovo su mogući scenariji, ali u Crnoj Gori moguće je i – nemoguće

    3 godine pre 487 pregleda Izvor: volimpodgoricu.me

Kako srušiti Vladu koja trenutno ima, slovom i brojem, podršku četiri od ukupno 81 poslanika u Skupštini Crne Gore?

Obrni, okreni, ovo je ključni crnogorski problem u proteklih skoro godinu dana, gotovo od dana kada je Vlada premijera Zdravka Krivokapića izglasana glasovima aktuelne vladajuće većine.

Demokratski front “ruši” Krivokapićevu Vladu od dana njenog konstituisanja, ali sada su, kako su najavili, odlučni da idu do kraja.

Na poziv jednog od lidera DF-a, Andrije Mandića, juče je u Skupštini održan sastanak predstavnika parlamentarne većine na kojem se razgovaralo o mogućnostima za izbor nove Vlade, jer je, kako je rečeno, propao pokušaj rekonstrukcije postojeće za koju su bili svi osim URA-e.

Da ne bude dileme ima li predlog Demokratskog fronta za izbor nove Vlade ima podršku aktuelne parlamentarne većine, juče se, nakon sastanka predstavnika partija na vlasti, postarao predsjednik Prave Crne Gore, Marko Milačić, koji je rekao da on to neće podržati.

Prema njegovim riječima, koncept nove vlade je scenario koji uvodi zemlju u avanturizam ako, kako je kazao,  znamo da su veliki procesi u zemlji u toku.

“Kao vlast, usred smo finalizacije procesa “Evropa sad” koji je magistralni projekat za cijelo društvo, što je održiv plan da građani imaju značajno povećanje zarada. Mislim da bi sve ostalo što bi moglo negativno da utiče na ključne procese bila destabilizacija. Nije korektno da naše jazove delegiramo u Vladu. Zašto bismo se lakše dogovorili o novoj Vladi kad se nismo kvalitetno dogovarali o rekonstrukciji”, smatra Milačić.

“Ova Vlada mora da se unaprijedi. Imamo zamjerki na rad nekih ključnih ministarstava”, zaključio je Milačić.

Jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić kazao je da je na sastanku dogovoreno da u petak do 12 sati dobiju potvrdu od partija većine ko je od njih za izbor nove Vlade.

Mandić je rekao da je tema o postizanju dogovora oko nove Vlade oročena na 30 dana.

“Konačan dogovor je da u petak do podne dobijemo odgovor parlamentarne većine ko želi da učestvuje u tim pregovorima. DF će uraditi sve što može da dođemo do takvog dogovora”, rekao je Mandić.

On je dodao da ova Vlada zaslužuje da bude promjenjena. Građani koji su podržali tu Vladu očekuju da bude promjenjena. U petak ćemo dobiti konkretan odgovor. DF je spreman da odgovori na sve različite vrste dogovora”, kazao je Mandić.Da li su za izbor nove vlade i Demokrate Alekse Bečića, još uvijek se nisu izjasnili, a od njihovog stava bi mogao zavisiti i dalji rasplet političke krize u Crnoj Gori.Bečićeve Demokrate, koje su do dešavanja na Cetinju 5. i 6. septembra podržavale premijera Krivokapića i njegovu vladu, promijenile su stranu i napravile dogovor sa DF-om o rekonstrukciji vlade, koji je zatim predložen ostalima, ali je taj plan propao.

Momo Koprivica iz Demokrata kazao je juče da oni koji ne žele rekonstrukciju akutelne Vlade treba da predlože model izlaska iz krize, ali i da će se ova partija, kako je rekao, boriti protiv rušenja narodne volje i vanrednih parlamentarnih izbora.Plan za rušenje Vlade

Foto gov.me

Za rušenje Vlade Zdravka Krivokapića, ukoliko neko inicira pitanje povjerenja u parlamentu, neophodan je 41 glas.

Izvjesno je da ovakvom predlogu, kada bi ga neko inicirao, ne bi nedostajalo glasova. Protiv vlade Zdravka Krivokapića glasala bi kompletna opozicija, ali i veliki dio vlasti.

Međutim, iako, aktuelna Vlada trenutno uživa podršku svega četiri poslanika – tri URA-e i jedan Prave CG odnosno Marka Milačića – niko ne najavljuje pokretanje pitanja povjerenja. Ključni problem je što bi nepovjerenje Vladi moralo biti izglasano glasovima dijela vlasti i opozicije uključujući Demokratsku partiju socijalista, što bi aktiviralo spekulacije o “aranžamanima” dijela vladajućih struktura sa djelom DPS-a, odnosno “zdravim krilom” ove partije.

Može li Vlada pasti a da se ne pita DPS? 

Odmah nakon najave da će rušiti aktuelnu Vladu, demokratskom frontu je stigla podrška Nika Đeljošaja koji je kazao da će Albanska lista “Nik Đeljošaj- Genci Nimanbegu” glasati za ovaj predlog.

Za otkazivanje povjerenja Krivokapićevoj Vladi izvjesno bi glasala i Bošnjačka stranka, sa tri poslanika, SDP sa dva, kao i albanska koalicija “Jednoglasno” sa jednim mandatom. što bi, i bez glasova DPS-a i SD-a bilo više nego dovoljno za smjenu Krivokapićeve Vlade, pod uslovom da za to glasaju i Demokrate.

U tom slučaju predlagač bi imao odstupnicu kada je pitanju “saradnja” sa DPS-om, ali i obavezu prilikom formiranja nove vlade.

Kada bi vladi premijera Krivokapića bilo uskraćeno povjerenje u parlamentu, uslijedio bi proces izbora nove vlade, što bi takođe moglo trajati mjesecima – od pregovora za raspodjelu resora, do predlaganja mandatara, što je nadležnost predsjednika.

Ne treba zaboraviti “spoljne faktore” odnosno uticaj međunarodne zajednice, ali ni činjenicu da u Crnu Goru stiže predstavnik američke administracije Gabrijel Eskobar, koji će se svakako “baviti” i ovim pitanjem.

A na logično pitanje – da li je moguće da vlada koju podržavaju četiri od ukupno 81 poslanika u parlamentu, opstane do kraja četvorogodišnjeg mandata, vjernici bi svakako odgovorili – sve je moguće onom koji vjeruje.