KLJAJEVIĆ UPOZORIO Deponija “Vektre Jakić“ može nekog da košta života

    7 godina pre 200 pregleda Izvor: kodex.me

Više od četrdest godina postoji problem deponije otpada od prerade drveta i drvnih sortimenata koji su rađeni u nekadašnjem Šumsko idustrijskom kombinatu “Velimir Jakić” u Pljevljima,koja ni do danas nije sanirana niti uklonjena, saopštio je Velibor Kljajević iz Nvo Breznica. Upozorava da se može desiti da neko na istoj strada te pozvao nadležne da reaguju.

-Na ovoj deponiji danas se ne odlaže otpad, ali je ona aktivna u smislu sagorijevanja u njenoj unutrašnjosti pri čemu se oslobađaju gasovi i dolazi do njenog slijeganja. Ova deponija je prepuštena sama sebi i predstavlja još jedan u nizu ekoloških problema u Pljevljima- navodi Kljajević.

Napominje da je nakon prodaje ŠIK “Velimir Jakić” kompaniji “Vektra” iz Podgorice, ostalo nejasno ko je bio u obavezi da ovu deponiju očistii da njen sadržaj premjesti na neko prihvatljivije mjesto.

Postoji realna opasnost da dođe do eksplozije unutrašnjosti deponije, jer je očigledno da intezitet sagorijevanja u unutrašnjosti same deponije je buran process i da on traje već dugi niz godina.Obilaskom deponije od strane naše ekspertske grupe utvrdili smo, da na nekoliko mjesta postoje pukotine ogromne dubine iz koje izlaze dimni gasovi nepoznatih hemijskih sastojaka, ali organoleptički gledano mislimo da se radi o sumpor-dioksidu, metanu, ali smatramo da ima prisustva drugih gasova štetnih po zdravlje stanovništva.Obzirom da je ova deponija potpuno nezaštićena, da ne postoji čak ni ograda oko nje, da je ista dostupna i na njoj primjetno prisustvo i aktivnost ljudi u smislu odnošenja materijala sa iste, postoji realna opasnost da može doći do toga da neko strada na njoj – upozorava Kljajević.

Objašnjava da žarište koje se nalazi u dubini deponije, oslobađa i veliku količinu toplote koja na opisani način izbija na površinu deponije, a kretanje proscesa sagorijevanja se širi u svim pravcima pomenute deponije.

Obzirom da se radi o piljevini koja je različita po svom sastavu, potiče i od četinara i od lišćara process gorenja doprinosi neprekidnom sagorijevanju koje traje već decenijama.Tražimo od nadležnih institucija, prvenstveno Agencije za zaštitu životne sredine, Ministarstva turizma i održivog razvoja, Uprave za inspekcijske poslove da upute na lice mjesta svoje predstavnike i inspektore, provjere sve naše navode, donesu rešenja o otklanjanju nepravilnosti, da nalože vršenje analiza i istraživanja o uticaju ove deponije na životnu sredinu i zdravlje stanovništva, odnosno nalože aktivnosti koje će prethoditi potpunoj sanaciji ove deponije, uz primjenu najvećih ekoloških standard prilikom njenog konačnog uklanjanja – zaključuje se u saopštenju.