Ko po sili zakona ostane bez posla, može u prijevremenu penziju

    5 meseci pre 492 pregleda Izvor: dan.co.me

Osiguranik kome je po sili zakona prestao radni odnos sa 66, odnosno 67 godina, a ima najmanje 15 godina staža osiguranja, može ostvariti pravo na prijevremenu starosnu penziju, s tim što se iznos te penzije ne umanjuje kako je inače propisano za osiguranike mlađe od 66 godina (muškarac), odnosno 64 godine života (žena).

To su usaglasili Ministarstvo rada i socijalnog stara i Fond penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO), u cilju zaštite interesa stranaka nakon odluke Ustavnog suda o ukidanju odredbe člana 17, stav 1 Zakona o PIO.

Vlada Crne Gore juče nije imala (telefonsku) sjednicu kako se očekivalo, a na kojoj bi se izjasnila o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), koji je izvršnoj vlasti predložio Socijalni savjet, potvrdili su iz Vlade. Juče je bio poslednji dan jednomjesečnog roka koji je Vladi ostavio Ustavni sud, koji je izvršnoj vlasti naložio da u tom vremenskom periodu parlamentu predloži izmjene Zakona o PIO, kojim bi se ostvarivanje prava na starosnu penziju regulisalo u skladu sa Ustavom i sa njihovom odlukom. Međutim, iz Ustavnog suda nezvanično su nam pojasnili da rok koji su odlukom odredili nije obavezujući u smislu da zakon mora biti predložen tačno u tom periodu, već da je važno da Vlada postupi u skladu sa njihovom odlukom, izražavajući uvjeravanje da će tako i biti.

Dok Vlada ne predloži novo rješenje, a potom ga i parlament ne usvoji, Fond PIO i Ministarstvo rada našli su rješenje kako da građani, koji po sili zakona ostaju bez posla, mogu ostvariti pravo na penziju. Iz Fonda PIO kazali su da u svojoj evidenciji nemaju nijednog osiguranika kojem je u periodu od 3. novembra do danas prestao radni odnos, a koji nije mogao da ostvari pravo na penziju zbog odluke Ustavnog suda, kojom je ukinut član 17, stav 1 Zakona o PIO.

– Ovo iz razloga što je Fond PIO, na sastancima sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, usaglasio pravne stavove, tako da je u cilju zaštite interesa stranke dogovoreno da osiguranik kome je po sili zakona prestao radni odnos sa 66, odnosno 67 godina, a ima najmanje 15 godina staža osiguranja, može ostvariti pravo na prijevremenu starosnu penziju, s tim što se iznos te penzije ne umanjuje kako je inače propisano za osiguranike mlađe od 66 godina života (muškarac), odnosno 64 godine života (žena) – kazali su iz Fonda PIO.

Iz Fonda naglašavaju da ukoliko su osiguranice – žene sa istom pravnom situacijom podnijele zahtjeve za starosnu penziju, o njima je pozitivno odlučeno.

Objašnjavaju da su radi prevazilaženja nastale pravne situacije, a u skladu sa važećom zakonskom regulativom, na sastancima sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja usaglašeni i stavovi u vezi sa primjenom člana 197đ Zakona o PIO i odlučeno da ostaje u primjeni.

– Naime, članom 197đ, stav 2, tačka 9 propisano je da izuzetno od odredbe člana 17 stav 1 Zakona o PIO pravo na starosnu penziju može ostvariti osiguranik žena u 2023. godini kad navrši 15 godina staža osiguranja i 62 godine i šest mjeseci života – naveli su iz Fonda.