Koga lajkuje Lajčak?

    2 godine pre 287 pregleda Izvor: DAN
Lajčak; foto-EU

I nakon 16 godina od referendum na kojem je Crna Gora obnovila svoju nezavisnost uticaj slovačkog političara Miroslava Lajčaka na političke prilike na Balkanu, a posebno u Crnoj Gori ne jenjava.

Miroslav Lajčak je 2006. godine bio specijalni izaslanik visokog predstavnika Evropske unije za crnogorski referendum, a danas je ponovo specijalni predstavnik Evropske unije, ali ovoga puta za dijalog Beograda i Prištine i druga pitanja u regionu Zapadnog Balkana.

Kada je ova njegova nova funkcija u pitanju očigledno je da je Crna Gora u ovom dijelu “druga pitanja u regionu Zapadnog Balkana”, ali je sada njegov uticaj na našu državu možda i veći nego 2006. godine.

Kada je u Crnoj Gori, nakon 30 godina kontinuirane vladavine Demokratske partije socijalista, došlo do promjene vlasti, a odmah zatim i političke krize, specijalni izaslanik Evropske unije Miroslav Lajčak se ponovo pojavio da pripomogne.

Potpuno iznenada se u našim medijima krajem prošle godine 28. novembra pojavilo saopštenje sa sastanka predsjednika Socijalističke narodne partije Vladimira Jokovića i predsjednika Kluba poslanika SNP Dragana Ivanovića sa Miroslavom Lajčakom.

Tema sastanka bila je aktuelna politička situacija u Crnoj Gori, s posebnim akcentom na ispunjavanje obaveza Crne Gore u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom.

Tada je Joković istakao opredjeljenje SNP da bude dio rješenja problema i da dâ maksimalan doprinos na prevazilaženju prepreka na evropskom putu. Na drugoj strani Lajčak je ukazao na dugu tradiciju umjerenih političkih stavova koje SNP baštini u Crnoj Gori i izrazio očekivanje da će SNP iskoristiti svoje iskustvo, konstruktivni i pragmatični pristup na dobrobit Crne Gore.

Lajčak je tako iznenada bacio svjetlost na pomalo zaboravljenu partiju i vratio je u političku igru. I bi svjetlost. Joković je ubrzo potpisao sporazume o razumijevanju sa manjinskim partijama i koalicijom Crno na bijelo, pa je zahvaljujući novom političkom dogovoru otvoreno pitanje povjerenja Vladi Zdravka Krivokapića koja je i srušena 4. februara ove godine.

Nakon formiranja Vlade Dritana Abazovića nije baš sve krenulo onako kako je planirano, a izgleda nije bilo ni kako je planirao Miroslav Lajčak. Nova politička kriza, nova inicijativa za izglasavanje nepovjerenja aktuelnoj vladi i novi iznenadni sastanak.

U Bratislavi su se 6. avgusta sastali lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić i Miroslav Lajčak. Nije teško pogoditi, nakon sastanka je zvanično saopšteno da su  “Bečić i Lajčak razgovarali o evropskoj budućnosti Crne Gore, šansama i perspektivama države, ali i mogućnostima njihovog bržeg ostvarenja”.

Kako je saopšteno iz Demokratske Crne Gore „konstatovali su da, u izazovnim vremenima, evropski političari moraju biti spremni na hrabre odluke, koje znače sigurno članstvo Crne Gore u porodici evropskih naroda“.

-Crna Gora kao prva buduća članica EU mora biti spremna da sve važne odluke donosi zajedno sa evropskim partnerima – kaže se u saopštenju.

Lajčak je, kako se navodi, rekao da je Bečić lider evropske partije koja za sebe može reći da je snažna građanska partija.

-A jake građanske partije trebaju Crnoj Gori i EU partnerima“, dodao je Lajčak.

I!?!?…

Već 19. avgusta crnogorska Vlada izgubila je povjerenje poslanika zahvaljujući tome što su za njeno obaranje glasali poslanici Demokratske rne Gore.

Da li su teške odluke obaranje Vlade Crne Gore, ili one tek čekaju Demokrate? Odgovor ćemo ubrzo saznati.

Sada je pitanje koga će lajkovati Lačak? Ko je taj sa kojim će razgovarati  “o evropskoj budućnosti Crne Gore, šansama i perspektivama države, ali i mogućnostima njihovog bržeg ostvarenja”? Taj koga lajkuje Lajčak će biti premijer ili će imati ključnu ulogu u razrješenju političke situacije u Crnoj Gori. A od referendum 2006. godine do danas se skoro ništa nije promijenilo. U jednoj kompoziciji  su oni koji imaju Lajčakovu podršku i koji “su evropski partneri”, a u drugoj oni koji osporavaju Lajčakovu objektivnost i smatraju da ima neprimjeren uticaj na političke prilike u našoj državi. U trećoj kompoziciji su oni koji čekaju u redu kako bi se priključili razgovorima “o evropskoj budućnosti Crne Gore, šansama i perspektivama države, ali i mogućnostima njihovog bržeg ostvarenja”.

A crnogorski voz i dalje stoji u balkanskoj stanici i ne zna kada će i da li će stići do Brisela. I neće stići dok to ne lajkuje Lajčak.