Koji poslovi su najplaćeniji u Srbiji?

    2 sedmice pre 235 pregleda Izvor: N1

Poslovi u oblasti informacionih tehnologija spadaju među najplaćenije u Srbiji, sa prosjekom iznad 200.000 dinara (oko 1700 eura) – proizilazi iz podataka zvanične statistike, ali i podataka specijalizovanih platformi za zapošljavanje.

Međutim, poslova koji su plaćeni iznad prosječne plate ima i u drugim oblastima. Prema statistici – u još četiri sektora, mimo IT, prosjek premašuje 100.000 dinara. A, prema podacima platforme Poslovi Infostud, plata raste i kod zanata raznih profila.

Na osnovu podataka Infostuda, kako za portal N1 navodi Miloš Turinski, PR menadžer ove platforme za zapošljavanje – analiza tržišta rada u Srbiji otkriva značajne trendove u visini plata i njihovom uticaju na odluke zaposlenih i poslodavaca, prenosi N1.

„Kada su u pitanju najplaćenije pozicije u Srbiji, dominacija IT sektora je nesporna. Softverski inženjeri, IT menadžeri, analitičari podataka, ali i specijalisti za vještačku inteligenciju i sajber bezbjednost su među najbolje plaćenim radnim mjestima“, navodi Turinski.

Ovaj trend, kaže – nije iznenađenje, s obzirom na sve veću važnost tehnoloških vještina u savremenom poslovnom svijetu.

Međutim, kako dodaje – nije samo IT sektor taj koji nudi visoke plate.

„Zanati raznih profila, poput građevinskih i mašinskih majstora, vodoinstalatera, zavarivača, električara… takođe su u porastu, sa poslodavcima koji nude konkurentne plate kako bi privukli i zadržali kvalifikovanu radnu snagu. Takođe, inženjerske i menadžerske pozicije u različitim sektorima i dalje donose visoke zarade, pri čemu se sektori kao što su aeronautika, naftna industrija i velike korporacije ističu po visini plata“, navodi Turinski.

Kada je riječ o oglašavanju poslova, on navodi da je primjetan trend povećane transparentnosti.

„Iako poslodavci dugi niz godina nisu često isticali visinu plata u oglasima za posao, sve je učestalije da to čine, posebno za deficitarne profile kako bi privukli talentovanu radnu snagu i bili konkurentniji na tržištu rada. Međutim, posmatrajući ukupan broj oglasa na godišnjem nivou, još uvijek smo na niskom procentu onih koji to čine“, kaže on.

Zvanična statistika

Najveće plate u Srbiji su u sektoru informisanja i komunikacija, gdje spadaju i informacione tehnologije (IT).

One, prema zvaničnoj statistici, iznose 207.079 dinara na nivou cijele zemlje.

Najniže plate u ovom sektoru – za osobe bez osnovnog obrazovanja – iznose 68.691 dinara, dok se najveće kreću u prosjeku do 250.924 dinara za najobrazovanije.

Nijedan drugi sektor u Srbiji ne bilježi prosječne plate iznad 200.000 dinara, dok postoji još četiri sektora gdje prosječne zarade premašuju 100.000 dinara.

Među njima su i oblasti poput rudarstva (prosječna zarada 112.321 dinara) za koje, zbog težine poslova koje zaposleni obavljaju, važi staro pravilo da je „svaka plata premala“.

Zatim, sektor snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija gdje je prosečna plata 108.372 dinara.

Tu je i finansijska djelatnost i djelatnost osiguranja sa prjosečnih 121.388 dinara, dok sektor stručnih, naučnih i tehničkih delatnosti nudi zaradu od 109.831 dinara, u prosjeku.

Podsetimo, prosječna plata u Srbiji je za januar 2024. iznosila 95.836 dinara.

Medijalna zarada iznosila je 73.733 dinara (oko 630 eura) što znači da polovina zaposlenih u Srbiji mjesečno – nije mogla da zaradi preko ovog iznosa…