Kolegijum Ženskog kluba Skupštine: Marković da se izvini crnogorskoj javnosti

    2 godine pre 249 pregleda Izvor: PV Informer

Saopštenje kopredsjednica Kolegijuma Ženskog kluba Branke Bošnjak i Vesne Pavićević i predsjednice Odbora za rodnu ravnopravnost Božene Jelušić:

„Borba za rodnu jednakost i i proklamovana nulta tolerancija prema nasilju nad ženama počinje i završava na terenu vrijednosti. Društvo koje uspije da se izbori sa stereotipima i okamenjenim  rodnim podjelama spremno je da bude zajednica slobodnih građana/ki. To je zakonom teško potpuno urediti, ako ne postoji hrabrost i spremnost društveno vidljivih pojedinaca da se za to bore, čak i po cijenu da budu u spirali daljeg nasilja i govora mržnje.

Nemio događaj u vezi sa sastavom ekspertskog tima za analizu Temeljnog ugovora suštinski je otkrio nespremnost naše zajednice da bude društvo jednakih i ravnopravnih. Borba za takvo društvo često podrazumijeva nepristajanje na ono što degradira grupe i pojedince, druge i drugačije, žene i muškarce. Za tu osobenu formu lustracije su se opredijelile  predložene članice komisije za analizu Temeljnog ugovora, dekanka Pravnoga fakulteta Aneta Spaić i izvršna direktorka nevladine ogranizacije HRA Tea Gorjanc Prelević.  Ne osporavajući ni u jednom trenutku stručnost i profesionlane kompetencije advokata Velibora Markovića, one su svoj rad u timu uslovile Markovićevim izlaskom iz njega, zbog prethodnih stavova i kršenja ljudskih prava.

Javna riječ jeste ubojito sredstvo, posebno kada stiže sa pozicija moći i struke. Nažalost, advokat Velibor Marković je javno izricao i potpisivao društevno neprihvatljive diskriminatorne stavove prema ženama i LGBTIQ+ osobama. Od toga po pravilu počinje „crtanje meta“, pa već ovih dana svjedočimo porastu homofobije i govora mržnje prema ženama i to u svim formama.  Zbog toga ljudi na pozicijama moći – političke ili stručne – moraju biti korifeji ljudskih prava. Pristajanjem na saradnju, Gorjan-Prečević i Spajić bi indirektno stale iza onoga što zagovara advokat Marković, a to nijesu htjele, što je dalje podrazumijevalo i upravo podrazumijeva tešku medijsku harangu i još neumoljiviji govor mržnje i ličnih uvreda, posebno na društvenim mrežama.

Niko nema prava da osporava ni pravo advokata Markovića na drukčije vrijednosne, političke i ideološke stavove. Međutim, kada su ti vrijednosni stavovi zapravo govor mržnje, obezvređivanja i prijetnji, svaka žena i pripadnik/ca LGBTIQ+ zajednice, ima pravo da sopstvenim stavom traži lustraciju. U ovom slučaju je to riješenost da se ne sarađuje sa onima koji  ponižavaju, rodno i seksualno diskriminišu, jer iz toga uviijek proizlazi represija. Tome, nažalost, svjedočimo i ovih dana sa crtanjem nacističkih simbola, kao i protekle godine u kojoj su se dogodila čak četiri femicida.

Činjenica je da javno izneseni stavovi advokata Markovića impliciraju protjerivanje žena sa javne scene u kome u kojem ionako dominiraju muškarci, kao i stvaranje predrasuda koje dugoročno znače društveno zaostajanje, pa čak i kada je u pitanju EU integracija. Ne sporeći dugoročni značaj bilo kojeg ugovora sa vjerskim zajednicama, ovo prvo pitanje je mnogo značajnije za društveni kapital zajednice i da je sreće upravo bismo se njime bavili.

Kao pojedinke, koje u ovom trenutku stoje i na čelu kluba i odbora koji se bave rodnim pitanjima u zakonodavnoj grani vlasti, upozoravamo da u crnogorskom društvu nastavlja da se stvara opasna paradigma ponašanja prema ženama, koja podstiče njihovo potcjenjivanje i ponižavanje, pa ga čak čini i poželjnim. Zato pozivamo advokata Velibora Markovića da se izvini svim ženama i pripadnicima/cama LGBTIQ+ zajednice koje je vrijeđao, nanoseći im ozbiljnu štetu u javnosti i pomažući razvijanje stereotipa koji ne dozvoljavaju progres crnogorskog društva.

Poterbno je i izvinjenje crnogorskoj javnosti, kako bi onima koji podržavaju njegove stavove (i već su spremni da ih militantno demonstriraju) svojim činom pokazao da oni nijesu primjereni i da sa njima ne treba da se identifikuje nijedan građanin/ka Crne Gore. Time bi potvrdio da visoki stručni kvaliteti mogu i moraju da idu uporedo sa najvišim vrijednosnim stavovima i spremnošću poštovanja ljudskih prava u punom kapacitetu.“