Komarnicu pretvaraju u jezero

    2 sedmice pre 241 pregleda Izvor: dan.co.me

Nacrtom detaljnog prostornog plana (DPP) za prostor višenamjenske akumulacije na rijeci Komarnici, Ministarstvo održivog razvoja i turizma (MORT), koje vodi Pavle Radulović, predvidjelo je pretvaranje rijeke Komarnice u jezero do ulaska u kanjon Nevidio, zatim potapanje dijela Emerald zaštićenog područja, kao i potpunu izmjenu riječnog toka. Nacrt DPP-a je usvojila Vlada na poslednjoj sjednici.

U dokumentu se navodi da će se veliki dio toka rijeka Komarnice i Pridvorice pretvoriti u vještačko jezero u dužini od skoro 14 kilometara u pravcu kanjona Nevidio i skoro 17 km u pravcu Šavnika.

– To znači da će se riječni ekosistem u potpunosti zamijeniti sa jezerskim ekosistemom tj. sredinski uslovi će se izmijeniti u tolikoj mjeri da će doći do skoro potpunog nestanka faune riječnog dna (bentos) koja će biti zamijenjena mnogo siromašnijom i uniformnijom faunom jezerskog dna. U smislu ribljih vrsta novonastali uslovi će favorizovati jezerske vrste kao i one koje se mogu prilagoditi takvim uslovima dok će se u potpunosti izgubiti oblici koji su vezani samo za riječna staništa. Drugi životinje koje su vezane za riječne ekosistema će takođe pretrpjeti negativne posledice – piše u dokumentu.

Izgradnja brane će takođe izazvati fragmentaciju riječnog staništa jer će sami objekat brane predstavljati nepremostivu prepreku za uzvodne i nizvodne migracije riječnih organizama, pa će se izgubiti riječni kontinum.

– Okolni terestični ekoistemi i pripadajuća staništa, u visini do kote od 811 mnv, će takođe biti uništeni zbog potapanja… „Fabrika betona” će svakako imati negativni uticaj po ekosistem na mjestu gdje će biti izgrađena, kao i na ekosistem i staništa u neposrednom okruženju – navodi se u dokumentu.

Planirana akumulacija će imati uticaja na jedan dio Regionalnog parka Dragišnjica – Komarnica.

– Ovaj predio je zaštićen prije svega zbog terestičnih ekosistema u njemu. Zbog postojanja vještačkog jezera izvjestan dio ovog prostora će biti potopljen. Vertikalna granica potopljenog područja je različita, zavisno od nadmorske visine pozicije koja se posmatra. Na ušću Pridvorice i Komarnice ono iznosi 71 metar od trenutnog nivoa vodotoka, na trećini rastojanja od ušća prema kanjonu Nevidio biće potopljena sva vegetacija u visini do 51 metar u odnosu na trenutni riječni tok. U poslednjoj polovini do samog ulaza u kanjon Nevidio biće potopljena sva vegetacija u visini od 31 metar u odnosu na trenutni riječni tok dok će u zadnjoj trećini biti potopljena sva vegetacija koja se nalazi do 20 metara iznad riječnog toka (i manje kako se ide ka ulasku u kanjon Nevidio) – piše između ostalog u dokumentu.

Negativan uticaj po dio kanjona Nevidio
U dokumentu se navodi da će se očuvati najvažnija staništa i ekosistemi koji se nalaze iznad kote od 811 metara nadmorske visine te će stoga ovaj regionalni park, i pored očiglednog negativnog uticaja, moći i dalje da predstavlja zaštićeno prirodno područje.

– Preciznim planiranjem je postignuto da jezero dolazi do ulaza u Kanjon Nevidio, ali da nema uticaja po hidrologiju rijeke Komarnice u njemu. Detaljnijom analizom uočeno je da je dno prvog uzvodnog „kazana“ koji se nalazi iznad kote 811 metara nadmorske visine na nešto nižoj nadmorskoj visini pa je logično da će prilikom potpune ispunjenosti budućeg jezera i ovaj posljednji (ili prvi zavisno da li se posmatra uzvodno ili nizvodno) „kazan” biti ispunjen vodom do kote od 811 mnv. Ocjena plana i izvještaja o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu je da će postojati, minimalni, neznatan negativan uticaj po dio toka rijeke Komarnice unutar kanjona Nevidio, koji ne ugrožava korišćenje kanjona i njegove prirodne vrijednosti – piše u dokumentu.

Riječni tok će se potpuno izmijeniti
„Ističe se da Emerald područje – u dužini od preko polovine Emerald sajta „Komarnica“ riječni tok će se u potpunosti izmijeniti i pretvoriti u jezerski ekosistem”.

– Buduća egzistencija ovog sajta, kada su u pitanju akvatični organizmi, sa aspekta Izvještaja SPU na životnu sredinu je neodrživa, pa je preporuka da se briše iz sistema Emeralda – piše u dokumentu.

Emerald područja su od posebnog interesa za zaštitu, odnosno od posebne važnosti za vrste i tipove staništa istaknutih u dodacima Bernske konvencije. Područja su ukorporirana u Emerald mrežu, koja potiče od Savjeta Evrope kao dio svojih aktivnosti koje proizlaze iz Bernske konvencije. U državama članicama EU, Emerald mreža identična je sa ekološkom mrežom NATURA 2000. U zemljama kandidatima za EU, Emerald mreža predstavlja pripremu za i direktan doprinos implementacije programa Natura 2000.

Sedam opcija za branu
U dokumentu ministarstva navedeno je da je pregradno mjesto za HE Komarnica predviđeno u profilu Lonci, na rijeci Komarnici, 45 kilometara uzvodno od postojeće brane Mratinje (HE Piva).

– S obzirom na zahtjev iz Prostornog plana Crne Gore da se izbjegne potapanje Šavnika, rješenje HE Komarnica određeno je u profilu Lonci, sa kotom normalnog uspora od 810 m.n.m. Ovakvim rješenjem nije potrebno spuštanje nivoa vode u akumulaciji HE Piva, odnosno ne bi bilo uticaja na njezin rad. Prednost ovog profila je i mogućnost energetskog korišćenja dodatnog pada kod nižih nivoa vode u akumulaciji HE Piva, do kote 660 m.n.m., što je moguće realizovati adekvatnim visinskim smještajem agregata u strojarnici – piše u dokumentu. Predviđeno je sedam opcija (tehničkih rješenja) kako će brana buduće HE Komarnica da izgleda. Bila bi smještena u vrlo uskom „V“ profilu kanjona, i imala bi konstruktivnu visinu od 176 metara. Predviđena snaga elektrane iznosi 168 MW, a moguća godišnja proizvodnja 231,8 GWh.

“Uslovi će se izmijeniti u tolikoj mjeri da će doći do skoro potpunog nestanka faune riječnog dna koja će biti zamijenjena mnogo siromašnijom i uniformnijom faunom jezerskog dna.