Koronu imalo 11 zatvorskih službenika i pet zatvorenika

    3 godine pre 496 pregleda Izvor: pobjeda.me

Od koronavirusa je do 15. septembra bolovalo 11 zatvorskih službenika, dok je kovidom-19 zaraženo i pet zatvorenika u Crnoj Gori – pokazuje istraživanje o zatvorima i zatvorenicima u Evropi u doba pandemije, odnosno procjeni srednjoročnog uticaja kovida-19 na zatvorsku populaciju.

Prema ovoj analizi, koja je objavljena u okviru Godišnje kaznene statistike Savjeta Evrope (SPACE), broj zatvorenika u Crnoj Gori se od 1. januara do 15. septembra smanjio sa 1.094 na 863, dok na evropskom nivou imamo najveći procenat smanjenja stope zatvorske populacije u prvih devet mjeseci od 22,1 odsto.

Ističe se i da nijedan zatvorenik u Crnoj Gori nije preventivno pušten iz zatvora do 15. septembra

Crna Gora je uz Bugarsku jedina imala smanjenje stope pritvorenika u poređenju sa 35 država od juna do septembra od -7,7 odsto. Ističe se i da nijedan zatvorenik u Crnoj Gori nije preventivno pušten iz zatvora do 15. septembra.

Trendovi

U istraživanju se, kako je precizirano, analiziraju trendovi o populaciji evropskih zatvora koristeći četiri vremenske odrednice: prije pandemije (1. januar), prvi mjesec nakon lokdauna (15. april), kraj lokdauna (15. jun) i kraj ljeta (15. septembar).

Broj zatvorenika 1. januara iznosio je 1.094, 15. aprila je bilo 1.070 zatvorenika, 15. juna taj broj iznosio je 935, a 15. septembra 863.

Kapacitet kaznenih ustanova u sva četiri mjeseca iznosio je 1.333

Oboljelih među zatvorenicima do 15. aprila i 15. juna nije bilo, što se mijenja do „presjeka“ 15. septembra, kada ih je registrovano pet. Istovjetna situacija je i sa širenjem koronavirusa među zaposlenima – do 15. aprila i 15. juna ih nije bilo, a do 15. septembra oboljelo je 11 službenika.

Mjere

Stope zatvorske populacije do sredine septembra bile su generalno niže nego početkom 2020. godine, što, kako je navedeno u analizi, potvrđuje da je pandemije vrlo posebna u pogledu zločina i djelovanja aktera krivičnog prava protiv ove pojave.

Povećanje stope zabilježeno je u četiri zatvorske uprave i to u Andori (24,5 odsto), Švedskoj (5,8 odsto), Danskoj (5,4 odsto) i Grčkoj (5,2 odsto)

Po smanjenju stope zatvorske populacije u prvih devet mjeseci iza Crne Gore su, pored ostalih, Francuska (-13,4 odsto), Bugarska (-12,7 odsto), Albanija i Portugal (po -12,5 odsto), Italija (-10,8 odsto).

Stabilnost stope zatvorske populacije regsistrovana je, između ostalih, u Azerbejdžanu, Belgiji, Estoniji, Mađarskoj i Lihtenštajnu.

Povećanje stope zabilježeno je u četiri zatvorske uprave i to u Andori (24,5 odsto), Švedskoj (5,8 odsto), Danskoj (5,4 odsto) i Grčkoj (5,2 odsto).

– Jedan od faktora koji je doprinio smanjenju zatvorske populacije je taj što je 25 zatvorskih uprava pustilo zatvorenike kao preventivnu mjeru protiv kovida-19. Albanija, Andora, Jermenija, Austrija, Azerbejdžan, Belgija, Kipar, Danska, Francuska, Island, Irska, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Monako, Norveška, Portugalija, Srbija, Slovenija, obje administracije Španije, Turska, Engleska i Vels, Sjeverna Irska i Škotska pustili su najmanje 143.000 zatvorenika između marta i septembra – istaknuto je u analizi.

Zatvorska populacija, kako dodaju autori, se smanjila i u nekoliko zemalja koje iz tog razloga nisu pustile zatvorenike.

Kriminal

Najmanje 3.300 zatvorenika i 5.100 članova zatvorskog osoblja zaraženo je kovidom-19 širom Evrope do 15. septembra u 38 zatvorskih uprava koje su dostavile podatke

Jedan od autora istraživanja Marsel Ebi, profesor na Univerzitetu u Lozani, rekao je da evropske trendove može pojasniti nekoliko faktora.

– To su naročito smanjenje aktivnosti krivičnopravnog sistema zbog zaključavanja, puštanje zatvorenika kao preventivne mjere za smanjenje širenja kovida-19, te pad kriminala izazvanog lokdaunom, što je moglo smanjiti mogućnosti za tradicionalne zločine – navodi Ebi.

Najmanje 3.300 zatvorenika i 5.100 članova zatvorskog osoblja zaraženo je kovidom-19 širom Evrope do 15. septembra u 38 zatvorskih uprava koje su dostavile podatke. 

Karantin

Kao preventivnu mjeru u vezi sa kovidom-19 Vlada Crne Gore je, kako je navedeno u dokumentu, 26. marta 2020. godine donijela odluku o odobravanju korišćenja objekata hotela „Marienplatz“ u Podgorici za pritvor osoba koje ne poštuju odluke o samoizolaciji i naredbe za sprečavanje koronavirusa. Smeštajni kapacitet ovog objekta je 15 kreveta.

Vlada je 7. aprila 2020. godine donijela odluku o dodjeli objekata Policijske akademije u Danilovgradu za istu namjenu, odnosno sprovođenje karantinske mjere za osobe koje ne poštuju odluke o samoizolaciji i naredbe za prevenciju koronavirusa. Smještajni kapacitet ovog objekta je 145 kreveta.