Kostić: Bez političke stabilnosti, nemoguće govoriti o smislenom ekonomskom rastu

    10 meseci pre 305 pregleda Izvor: gradski.me

Struktura ostvarenja stope ekonomskog rasta u Crnoj Gori pokazuje da nigdje nema kapitalnih investicija i da rast nije ostvaren na osnovu kapitalne intenzivnosti, a razvoja nema bez investicija, rekao je predsjednik crnogorskog udruženja poslodavaca Vasilije Kostić u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV.

foto: gradski.me

“Naš rast se odvija na osnovu potrošnje, a ona je limitirana produktivnošću, tj. stvaranjem nove vrijednosti. Nama potrošnja daleko nadmašuje naše sposobnosti stvaranja nove vrijednosti, što može da ima ozbiljne reprekusije”, dodao je Kostić.

Kostić ističe da će nam se “hranjenje” ekonomskog rasta samo ličnom potrošnjom, prije ili kasnije, prema njegovim riječima “vratiti kao bumerang”.

Ipak, kako naglašava, ne treba podcijeniti stopu rasta koja je napravljena, dok u isto vrijeme treba znati da je inflacija ozbiljna, da postoji sklonost zaduživanju, sa velikim potencijalom za novo zaduživanje uz veće kamatne stope, što znači godine izgubljene za razvoj.

Kada je riječ o nepovoljnoj političkoj situaciji, Kostić ističe da je formiranje nove vlade od “neobičnog” značaja za crnogorsku ekonomiju.

“Nama je nasušno potrebna politička stabilnost. Imamo pad stranih direktnih investicija u odnosu na prošlu godinu, što je jasna indikacija gubitka povjerenja stranih investitora u crnogorsku destinaciju i Crnu Goru kao investicionu destinaciju”, kazao je Kostić.

Bez političke stabilnosti, ističe Kostić, apsolutno nije moguće govoriti o bilo kakvom smislenom ekonomskom rastu ili razvoju.

Ukoliko nema političke stabilnosti, to, kako naglašava, znači da nema garantovane funkcije države u smislu poštovanja ugovora, poštovanja prava međunarodnih obaveza, onda nema dinamičke ekonomske aktivnosti.

“To je uslov svih uslova. Treba nam što brže nova Vlada, ali ne treba reći po svaku cijenu “brzo”, jer nam prije svega treba stabilna Vlada”, istakao je Kostić.

Da bi se program Evropa sad 2 sproveo, Kostić smatra da je potrebna jedna ozbiljna analiza i istraživanje, što kod nas nije slučaj.

“Kod nas je sve to sa prstom na čelu. To se baš tako i ne radi, pa je jasno da se radi o marketinškom načinu obraćanja biračkom tijelu. Takvi projekti nemaju uporište u realnim ekonomskim pokazateljima, a da li je realno da se ostvari? Možda će ga i ostvariti, što ne znači da je to dobro”, pojasnio je Kostić.

Posledice, kako ističe Kostić, mogu biti višestruke. Dodaje da one mogu da se odnose na nezaposlenost, usporavanje ekonomskog rasta, veliko zaduživanje koje može biti eksplozivno tako da daleko brže nadmašuje naše zaduživanje od mogućnosti da servisiramo takva dugovanja, itd.

“Mi smo gotovo upućeni na potpuno uvoznu zavisnost. Svako povećanje tražnje kod nas, produkuje naš uvoz. Mi u suštini domaću tražnju realizujemo na inostrano tržište, što bi značilo da investiramo u tuđe ekonomije”, rekao je Kostić.

Penzioni sistem mora biti pažljivo razrađen i dobro operacionalizovan i onda ima neke šanse za uspjeh, naglasio je Kostić.

“Radi se o nečemu što je ozbiljan reformski zahvat i krajnje je neozbiljno o njemu razgovarati na način na koji razgovaramo u javnosti ovih dana i na način na koji je to prezentirano”, zaključio je Kostić.