Kovačević: Popis nikom ne bi bio problematičan da nema pitanja o nacionalnosti, vjeri i jeziku

    7 meseci pre 372 pregleda Izvor: dnevno.me
foto: dnevno.me

Popis nikom ne bi bio problematičan da tu nijesu tri pitanja  – nacionalnost, vjera i jezik, ocijenila je programska direktorica Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević nakon sastanka predstavnika NVO sektora i Monstata sa premijerom Milojkom Spajićem. 

Kovačević je kazala da je zbog toga od popisa napravljeno političko pitanje svih pitanja, odnosno pitanje život i smrti.

„Postoji mogućnost da se popravi povjerenje između učesnika popisa. Imali smo i takve procese, upali smo u situaciju bez dijaloga zadnjih godina, ali poruke i premijera i predstavnika opozicije juče, nijesmo odavno čuli spremnost da se izađe iz ovoga i da se o ovome pokuša razgovarati. Teško je biti optimista ali mislim da svi imaju obavezu i odgovornost prema građanima da izađu iz ovih zakovanih pozicija“, kazala je Kovačević. 

Poručila je da je današnji sastanak prošao u konstruktivnoj razmjeni mišljenja.

„Čini mi se da je nevladin sektor pozitivno reagovao na to da se o problemima koje imamo u vezi sa popisom razgovara, i mogućnosti da se povede dijalog kako to ne bi postalo još jedno pitanje koje će opterećivati crnogorsko društvo mjesecima i godinama. Ono što je utisak CDT-a o ovome da prepreka uspjehu tog dijaloga je to što je od predsjednika Parlamenta u noći izbora Vlade na samom početku oročen prostor za dogovor“, navela je ona.

Kako dodaje, ne postoji nikakav razlog ni opravdanje da se insistira na 30. novembru ili bilo kom drugom datumu, ukoliko je potrebno duže vrijeme da se pronađe dogovor oko stvari koje opterećuju političku klimu i povjerenje u Monstat i popis. 

„Ocjena koju smo prenijeli premijeru je ta da ishod ovih razgovora treba da bude rješavanje svih problematičnih pitanja i najveća moguća otvorenost koja bi dovela do toga da se izbjegne bojkot i negativni scenariji. Problemi koje uočavamo se tiču različitih aspekata, od duple popisnice preko štampanja ćiriličnih i latiničnih formulara, načina na koji su definisane razne odredbe. Ono što je dominantan problem je politički ambijent u kom se popis odvija, ali i uticaj koji dolazi iz susjednih država, da ne govorim u eufemizmima, prvenstveno, dominantno i neprihvatljivo iz Srbije“, istakla je Kovačević. 

Kazala je da su premijeru prenijeli njihove zaključke, te da ih je informisao da je uredba donijeta na osnovu političkog dogovora.

„Sa NVO strane je više puta prema njemu bio upućen zahtjev da bude otvoren, da ako se do dogovora može doći da to ne smije da bude prepreka zato što taj datum nije dovoljno relevantan u odnosu na ono što je dogovor“, navela je ona.

Kazala je da je bilo razgovora i o finansijskim aspektima. 

„Puno je manja cijena štampanja novih potpisnica od cijene koju bi nam doveo bojkot, politička kriza i još jedno opterećuje pitanje i konačno nepotpuni i neprecizni podaci“, dodala je Kovačević. 

O pravljenju softvera

Kovačević je ponovila da je bilo razgovora o svim aspektima kontrole. 

„Jedna od potreba je da se garantuje to da se može provjeriti da li su podaci koji su prikljupljeni od građana uneseni i obrađeni na pravi način. Nijesmo razgovarali o detaljima ali iz pozicije CDT-a smatramo da postoje pitanja koja moraju da se riješe do početka popisa… Ako se uspostavi politički dogovor i neka vrsta povjerenja tu vrstu kontrole možete uspostaviti tek onda kad su podaci uneseni“, zaključila je Kovačević.