Krivokapić: Ugovorene nedostajuće količine energije

    1 sedmica pre 260 pregleda Izvor: bankar.me

Direkcija za upravljanje energijom je, u ranijem periodu, već obezbijedila zamjensku električnu energiju za TE Pljevlja, što je oko 75% potreba tokom ljetnjeg perioda, kaže rukovodilac ove Direkcije u EPCG, Darko Krivokapić. Preostala električna energija za pokrivanje potreba potrošnje, oko 250 GWh, biće ugovorena tokom maja, dok će se manje, dodatne količine nabavljati na operativnom nivou.

Na pitanje lista EPCG  koliko će Elektroprivredu koštati nabavka oko 800 GWh, koliko ukupno treba za „pokriće“ potrošnje u trećem kvartalu, Krivokapić kaže da se radi o iznosu od oko 80 miliona eura.

– Operativnom trgovinom i optimizacijom naših resursa u Direkciji za upravljanje energijom, pokušaćemo da ovaj negativni finansijski uticaj smanjimo na najmanju moguću mjeru – kaže Krivokapić.

Iako su akumulacije na preko 80%, dotoci na rijekama nijesu dobri:
– Kada pričamo o hidrološkoj situaciji, moramo je sagledati sa dva aspekta: kad je riječ o dotocima na našim rijekama, situacija nije povoljna – trenutni dotoci su na nivou od 75% od prosjeka, a sve zbog male količine padavina tokom aprila, kada je palo 65 lit/m3, što je 38% od prosjeka. Prognoze za maj su optimistične, tako da očekujemo veće dotoke na našim rijekama – poručuje Krivokapić.

AKUMULACIJE GOTOVO PUNE
Dodaje da je situacija sa akumulacijama već mnogo bolja, obzirom da su na nivou od 85% od maksimuma:
– U akumulacijama HE Perućica imamo na raspolaganju oko 160 GWh, dok u akumulaciji HE Piva imamo oko 245 GWh, zahvaljujući izdašnim padavinama tokom marta, ali i odluci menadžmenta da se tokom aprila akumulacije „čuvaju“, kako bi se spremno dočekala ljetnja sezona.

Krivokapić ocjenjuje da je proizvodnja u našim hidroelektranama, od januara do aprila, na nivou od 558 GWh (76% od plana), a da će se proizvodnja tokom maja i juna svesti na proizvodnju iz dotoka, dok će se akumulacije trošiti samo u izuzetnim situacijama – „za pokrivanje naše potrošnje ili prodaje po visokim cijenama, radi bolje valorizacije“.

Krivokapić takođe podsjeća na veliki značaj TE Pljevlja, kada je proizvodnja energije u pitanju, i smatra da treba istaći da oko 140 GWh električne energije, koliko ona prosječno mjesečno proizvede, na tržištu vrijedi oko 14 miliona eura, po trenutnim cijenama.

KONSTANTAN RAST POTROŠNJE
Tokom prethodne četiri godine, podsjeća Krivokapić, imamo konstantan porast potrošnje na distributivnom nivou, a kako pokazuju izvještaji, i tokom 2025. godine ovaj trend se nastavlja.
– U prva četiri mjeseca tekuće godine, potrošnja je za 70 GWh veća u odnosu na prošlu godinu – kaže Krivokapić.

On konstatuje i da se, kako stvari sada stoje, Crna Gora polako vraća među zemlje koje su uvoznо zavisne kada je u pitanju električna energija:
– EPCG, kao što znate, ima više aktuelnih projekata, kojima će se povećati naš proizvodni portfolio, ali bih svakako apelovao na potrošače da štede struju, da ulažu u energetsku efikasnost svojih domova, jer je struja najskuplja – kada je nema. To mogu da nam posvjedoče stanovnici Pirinejskog poluostrva, od prije nekoliko nedjelja i potpuni raspad sistema koji im se desio.

– Mi smo, kroz projekte Solari „3000+“, „500+“ i „5000+“, prošle godine proizveli oko 50 GWh energije, ali je to nedovoljno, obzirom na to da je ukupna godišnja potrošnja naše države oko 2790 GWh. Uz to, potrošnja raste – samo tokom 2024. godine bila je veća od plana za 150 GWh – upozorava Krivokapić.

– Ono što potrošači treba da shvate jeste da cijenu električne energije neće povećati remont TE Pljevlja, već naše ponašanje. Naši potrošači ne štede električnu energiju, ne rade dovoljno po pitanju energetske efikasnosti, a čak ni dinamika ugradnje solarnih elektrana ne kompenzuje ovoliku potrošnju – zaključuje Krivokapić, za list Elektroprivreda.