Krivokapić: Ukidaju doprinose, a ne kažu šta će pacijenti morati da plaćaju

    2 godine pre 901 pregleda Izvor: dan.co.me

Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva Ljiljana Krivokapić kazala je da se najavom Vlade da će od naredne godine biti ukinuti doprinosi za zdravstveno osiguranje otvaraju mnoga pitanja, u prvom redu koji paket usluga će pacijenti koristiti i da li će moći da obave neograničen broj besplatnih pregleda, snimanja i nalaza. Ona smatra da se vjerovatno radi o prelivanju novca za doprinose svih zaposlenih koji će biti upotrijebljen za najavljeno povećanje plata od 17 odsto. Krivokapić najavljuje da će na Socijalnom savjetu od predstavnika Ministarstva finansija i socijalnog staranja tražiti pojašnjenje na koji način će se finansirati zdravstveni sistem i kako će sanirati dugove. Ona ističe da ni u jednoj državi svijeta zdravstvena zaštita nije besplatna. Ministar finansija Milojko Spajić je prije 10 dana najavio da će od naredne godine ukinti doprinose za zdravstveno osiguranje i povećati plate u javnom sektoru za 17 odsto. Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje, ukupan dug zdravstvenog sistema iznosi 45.000.000 eura.

– Vjerujem da je riječ o tome da će novac koji je država do sada uzimala za doprinose za zdravstveno osiguranje biti uračunat u povećanje zarada za 17 odsto. Medicinski radnici nijesu zadovoljni takvim rješenjem jer je mnogo nepoznanica, na primjer koliko će puta građani moći da dođu na snimanja rendgenom, magnetnom rezonancom, i da odrade laboratorijska ispitivanja, ako im se ukinu doprinosi. Kakva će biti svrha Fonda za zdravstveno osiguranje, koje već ima velike dugove. Treba da nam kažu kako će se izmiriti obaveze prema dobavljačima i koji je to model finansiranja zdravstvenog sistema. Kada se ovakva odluka donese ad hok, nadamo se da imaju alternativno rješenje. Niko nas nije konsultovao o ukidanju doprinosa, iako smo vjerovatno imali određene sugestije – rekla je Krivokapić.

Kako je dodala, po zakonu je zdravstvena zaštita dostupna svima, ali se ne zna šta će biti sa savremenim procedurama liječenja i upućivanjem pacijenata u inostranstvo.

– Ukidanje doprinosa neće uticati na položaj zdravstvenih radnika na kraći period, a duže nijedna država ne može da pokrije cio sistem zdravstva bez dodatnog osiguranja. Moraju nam objasniti i šta je sa participacijama i da li će se one plaćati prilikom pregleda. Iz Vlade treba da nam kažu da li je ovo samo prelazno rješenje ili protočni bojler ili ćemo imati novi vid zdravstvenog osiguranja, da ne bismo imali surovi kapitalizam – istakla je Krivokapić.

Ona je ponovila da nijesu zadovoljni visinom najavljenog povećanja zarada zaposlenima u zdravstvu.

– Nama u zdravstvu će povećati plate ukidanjem doprinosa za zdravstveno osiguranje i sa još dodatnih 12,5 odsto. To nije dovoljno jer specijalista u Crnoj Gori zarađuje 800 eura mjesečno, a u razvijenim država 8.000. Tražićemo i da se vrednuje rad svih kolega koje dežuraju u kovid centrima i urgentnim službama. Ako se ne nastavi kontinuitet povećanja plata, nećemo moći da zadržimo medicinske radnike, koji će odlaziti u države gdje sebi mogu da obezbijede pristojan život – kazala je Krivokapić.

Već ukinuli dopunsko osiguranje

Krivokapić podsjeća da je prije godinu dana stavljen van snage Zakon o dopunskom osiguranju, koji kao takav nikad nije zaživio.

– Tim zakonom je bilo moguće puniti budzet sa oko 10.000.000 eura, a građani bi mjesečno odvajali oko tri eura. U svim državam svijeta, osim u Švedskoj i Danskoj, gdje je porez 50 odsto, zdravstveno osiguranje se plaća. Mi vjerujemo da ćemo naći neki kompromis kako bi svi osiguranici imali potpunu zdravstvenu zaštitu – rekla je Krivokapić.