Laković: Bjekstvo Medenice i Mitrović moglo biti spriječeno, sistem u rasulu

    2 sata pre 194 pregleda Izvor: rtcg.me

Doktor prava i stručnjak za bezbjednost Vojo Laković saopštio je u Jutarnjem programu „Dobro jutro Crna Goro“ da je bjekstvo osuđenih Miloša Medenice i tužiteljke Lidije Mitrović moglo biti prevenirano da je bilo volje i želje. Prema njegovim riječima, zatajili su svi – od ANB-a, preko bezbjednosnog, pa do tužilačko-pravosudnog sektora. Kaže i da se mora raditi na ozdravljenju cijelog sistema, jer je „u rasulu“. Ministar unutrašnjih poslova može biti političar, kaže Laković, ali svi ispod njega moraju biti surovi profesionalci. Ističe i da je neophodan „pravi veting“, a ne kozmetički. Laković navodi i da, ukoliko nijesmo u stanju da sami riješimo problem, treba iskoristiti naklonost međunarodne zajednice i zatražiti pomoć od njih.

„Imamo ANB koja se vodi na obavještajnom nivou. Kontraobavještajna zaštita je, po meni, zatajila u kompletnom ovom lancu. Druga komponenta su pravosudni organi, koji su procesni nivo, u kojem nijesu preduzete nikakve mjere – jemstvo i ostalo – gdje je moglo da se prevenira bjekstvo Medenice. Treći je operativni nivo koji sprovodi MUP Crne Gore. Taj nivo vezuje član 83 ZKP-a i Zakona o unutrašnjim poslovima. Oni ih obavezuju da preduzimaju mjere koje su naložene od strane ovog procesnog nivoa, odnosno pravosudnih organa. Da ne bismo pravili greške, potrebno je da odradimo analizu kompletnog sistema i da nađemo način da ga ozdravimo. Sistem nam je bolestan i u rasulu“, rekao je Laković.

Ocjenjuje da se zakasnilo sa procesnog nivoa.

„Mogli smo sve spriječiti da je bilo želje i volje. Mi imamo dvije vrste mjera nadzora koje se primjenjuju u Crnoj Gori. Mjera tajnog nadzora zna se kako se preduzima – potrebna je pismena saglasnost, odnosno odobrenje postupajućeg sudije. Međutim, u hitnim slučajevima, kao što je slučaj Medenice, ta mjera je mogla i bez tog potpisa da se koristi 24 sata, a da se u toku 24 sata pribavi potpis sudije. To je bilo dovoljno da se spriječi bjekstvo Medenice“, navodi Laković.

Komentarišući bjekstvo Lidije Mitrović, navodi da je taj slučaj specifičniji nego Medeničin.

„Iz razloga što je ona obavljala vrlo bitne funkcije u SDT-u i imala pristup svim tajnim podacima i stvarima koje mi, obični građani, ne možemo da znamo. ANB, pored kontradiverzione, radi i kontraobavještajnu zaštitu. ANB je morala da ima u fokusu gospođu Mitrović, iz razloga što su već bili neki postupci pokrenuti. Ona se žalila i to je bila dovoljna indicija da služba preduzme mjere u kontraobavještajnom sistemu, da vidi da li je ona bila u kontaktu sa nekim osobama iz kriminalnog podzemlja Crne Gore i da o tome informiše nadležne organe, kako bi oni preduzeli mjere“, ističe Laković.

Govoreći o Interpolu i potjernicama koje su izdate, sve je, kako kaže, otišlo predaleko.

„Slobodan sam da kažem da je sistem toliko zakazao da smo doživjeli veliku međunarodnu bruku u radu bezbjednosnog sistema, ali ne samo njega, već kompletnog sistema vezanog za bezbjednost. Tužilačko-pravosudni sistem i ANB nijesu radili svoj posao“, navodi Laković.

Osvrnuo se i na takozvane „spavače“ u sistemu, na koje, kako kaže, odavno ukazuje.

„To je metoda koja je poznata od davnina. Radi se o licima koja su ubacivana u sistem na odgovorna radna mjesta, koja su svoj posao radila profesionalno do momenta kada nijesu zatrebali onima koji su ih ubacili u taj sistem. Spavači su probuđeni kada je zatrebalo sistemu koji ih je postavio“, navodi Laković.

Smatra da će odbjegli biti pronađeni, osim ako se ne desi scenario poput porodice Marović.

„Potrebno je da se ozbiljno pozabavimo kompetencijama u svim ovim sistemima koji su bitni. To znači da na ova mjesta moraju biti postavljeni profesionalci, a ne partijski vojnici. Imamo pozitivna iskustva Italije. Šaranović može biti političar, ali sve ispod njega mora biti profesionalac. Italija je poslije rata promijenila 70 vlada, ali nikada nije dirala policijsku piramidu. Ministar nije taj koji usmjerava rad službe i operativu“, istakao je Laković.

Šansu da se „vrati dostojanstvo“ sektorima bezbjednosti, pravosuđa i tužilaštva vidi u Skupštini.

„Skupština je krovna institucija koja je iznad njih. Skupština, kroz rad narodnih poslanika, treba da nađe model da očisti sistem. Ranije sam predlagao i određene vetinge. Albanija je poprilično očistila svoj sistem, a predlagao sam i češki model. Međutim, potrebno je da uradimo prave, a ne kozmetičke vetinge. Mi smo u NATO-u. Ako nijesmo sami sposobni da se izborimo sa ovim problemima, međunarodni partneri su, koliko vidim, naklonjeni Crnoj Gori – zašto to ne bismo iskoristili“, zaključio je Laković.