Лекић: Предлогом буџета за 2023. годину Пљевља поново нису уважена у мјери у којој то заслужују

    1 godina pre 878 pregleda Izvor: PV INFORMER

Предлог буџета за 2023. годину биће, према ријечима министра финансија Александра Дамјановића, „тежак“ око 2,85 милијарде еура.

Нажалост, и ове године, као и свих претходних година, овим износом, у довољној мјери, нису обухваћени пројекти од судбоносног значаја за опстанак и развој Пљеваља. Наша општина ће, уколико се нешто конкретно и ургентно не промијени, и следеће године остати црна еколошка рупа – неподношљиво загађеног ваздуха и запуштеног система водоснабдијевања, саобраћајни ифраструктурни пројекти ће остати недовршени, а о новим производним радним мјестима и озбиљним инвестиционим циклусима из позиције државне власти и да не говоримо.

Годинама уназад имамо проблем са уредним снабдијевањем питке воде, а још увијек немамо изграђено постројење за припрему питке воде из акумулације Отиловићи – Ново постројење Плијеш. Несхватљиво је да, примјера ради, држава Црна Гора допушта да у 21. вијеку у једном граду, водоснабдијевање града почива на око 25 километара цемент-азбестних цијеви које су, доказано, канцерогене. Или да, из године у годину, обарамо рекорде по присуству штетних материја у ваздуху, због чега се наша дјеца излажу огромној опасности. Да ли је потребно подсјећати на застрашујући податак да је у болници у Брезовику скоро половина пацијената из Пљеваља, а друга половина и цијеле Црне Горе?

Стога, апелујем на предсједника Владе Црне Горе Дритана Абазовића и министра финансија Александра Дамјановића, да искористе своје позиције и да, након консултација са релевантним политичким чиниоицима у нашем граду, пронађу буџетски оквир за читав низ пројеката који су насушно потребни грађанима Пљеваља. Нова општинска власт ће покренути велики број пројеката и суочиће се са доста изазова. Еколошка санација Пљеваља је приоритет над приоритетима, и обавеза над обавезама ове генерације Пљевљака. Очекујемо од вас да будете наш партнер у наредном периоду и да прекинемо са том, по овај град, погубном праксом која је владала безмало 30 година, а у којој се од локалне самоуправе очекује да буде нијеми посматрач неодговорног понашања званичне Подгорице, и ништа више. Уосталом, о запостављености Пљеваља сте у више наврата говорили, али не само ви, него и, малтене, сви представници политичких организација.

Господо, Пљевља су последњи индустријски центар Црне Горе и једна од најважнијих општина у држави, када је у питању привреда. Подсјетићу вас, преко 50% шумских ресурса се налази на територији наше општине, у Пљевљима биљежимо масовно расељавање становништва и катастрофалну стопу природног прираштаја, док је о значају термоенергетског комплекса Рудник угља – Термоелектрана за енергетску и економску стабилност Црне Горе упозната цјелокупна јавност. Само за првих 11 мјесеци ове године, Рудник угља је откопао и испоручио Електропривреди Црне Горе преко 1.3 милиона тона угља, а Термоелектрана је произвела електричну енергију у вриједности 365.000.000 еура.

Нажалост, посланици из Пљеваља, попут шефа посланичког клуба ДПС-а Данијела Живковића, умјесто да се баве конкретним проблемима у нашој општини, „муте“ високу политику, додворавају се партијском шефу непотребним говоранцијама на протестима, и запостављају наш град.

Ми то не можемо, нити смијемо дозволити, јер смо одговорни према нашим суграђанима.

Предсједник ОО Нове српске демократије Пљевља, Милан Лекић