Ljekove za najteže pacijente nabavili nakon uplate od 7.000.000 eura

    2 godine pre 227 pregleda Izvor: pobjeda.me

Montefarm je obezbijedio oralne citostatike koji se izdaju na recept onkološkim pacijentima, kao i terapiju koja je bila deficitarna u Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore, nakon što im je prije nekoliko dana Fond za zdravstveno osiguranje uplatio 7 miliona eura.

Ova informacija je potvrđena iz Montefarma, kojeg su pitali da li i do kada ima terapije za one koji se liječe od najtežih bolesti, jer se u prethodnom periodu često dešavalo da pacijenti dođu u Institut za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore i da im tek tada kažu da njihove terapije nema.

Nekad je kupuju, na što troše velike sume novca, a kad je ne nađu ni u privatnim apotekama, idu u zemlje regiona, najčešće u Srbiju. „Taksotera“ ili „docetaksel“ bio je deficitaran sedmicama, a 140 mg tog lijeka naši građani su plaćali 170 eura u Beogradu. Ipak, nekim pacijentima treba manja doza od 100 mg ili veća od 200 mg.

Najčešće je falilo „zomete“, koja se daje pacijentima kojima se rak proširio na kosti, i „zoladeksa“ u injekcionom špricu – hormonski lijek koji se, između ostalog, koristi i kao alternativa hemioterapiji.

STABILNA SITUACIJA

Međutim, situacija je, prema tvrdnjama Montefarma, trenutno stabilna. Uvjeravaju da su onkološku terapiju isporučili ustanovama u kojima se liječe najteži pacijenti.

– Distribucija se nastavlja svakodnevno, shodno iskazanim potrebama istih. Nakon što je 9. septembra izvršena uplata od strane FZOCG u iznosu od 7 miliona eura, počelo je povlačenje nedostajućih količina ljekova među kojima su i oralni citostatici koji se izdaju na recept u našim apotekama – preciziraju iz Montefarma.

Podsjećaju da je distribucija ljekova proces koji zahtijeva određeno vrijeme, te da medikamenti svakodnevno stižu u skladište te zdravstvene ustanove odakle se raspoređuju dalje.

– Nakon obavezne procedure prijema, naša vozila kreću ka svim opštinama u Crnoj Gori i taj proces je u toku – ističu iz Montefarma.

Jedini zastoj u ovom trenutku može biti ukoliko dobavljač trenutno nema da isporuči dovoljnu količinu nekog lijeka. Ipak, iz Montefarma navode da na to ne mogu da utiču.

– Na te vrste nestašica kada dobavljač ili proizvođač nije u mogućnosti da isporuči zahtijevani lijek, Montefarm ne može da utiče, olakšavajuća činjenica je da do takvih problema rijetko dolazi i oni se prevazilaze u kratkom vremenskom roku – ističu u odgovorima.

Istakli su da ne treba da brinu ni dijabetičari te da insulina za njih uvijek ima.

– Iako je posljednjih dana iz ZUACG Montefarm saopšteno javnosti da je usljed neizmirenih obaveza prema dobavljačima naša ustanova bila u nemogućnosti da obezbijedi građanima i JZU dovoljne količine ljekova i medicinskih sredstava, pacijenti koji su insulin zavisni dijabetičari ni u jednom trenutku nijesu bili bez terapije. Dakle, insulini nijesu nedostajali i distribuiraju se svakodnevno prema rasporedu relacija kojima se vrši dostava ljekova i to onim apotekama koje prostorno i kadrovski odgovaraju potrebama skladištenja/čuvanja i izdavanja ovog farmaceutskog oblika lijeka – pojasnili su nam iz Montefarma.

TAČNE INFORMACIJE

Građanima sugerišu da sve informacije o bilo kom lijeku ili medicinskom sredstvu mogu dobiti od farmaceuta u Montefarmovim apotekama ili farmaceuta sektora nabavke kako bi bili „tačno i nedvosmisleno obaviješteni“.

– Postoji izuzetno veliki broj ljekova koji se proizvode u različitim oblicima i jačinama, u okviru Montefarma posluje 56 apoteka, snabdijevamo sve javne zdravstvene ustanove, ljekovi pristižu nerijetko više puta u toku dana u naše skladište, vanredne isporuke su svakodnevne, te je

sigurna samo ona informacija koju im pruže farmaceuti Montefarma – zaključuju u odgovorima.

U emisiji „Okvir“ na Televiziji Crne Gore, direktor FZO Vuk Kadić, govoreći o drugom kvartalu ove godine, rekao je da obaveze FZO prema javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama, kao i ustanovama u inostranstvu gdje šalju osiguranike iznose 38,5 miliona. Obaveze prema Montefarmu iznose oko 30 miliona, što je ukupno oko 68 miliona.

– Skoro dvije trećine ukupnog budžeta fonda troši se na ljekove i medicinska sredstva i plate unutar zdravstvenog sistema. Kada su povećane plate u zdravstvu, nama se povećavaju i obaveze, i sada nam treba oko 17 miliona do kraja godine – rekao je Kadić.

Fondu je, kako je naveo, potreban optimalan budžet. Projekcija za ovu godinu bila je 380 miliona, bez povećanja plata, a odobreno je 334 miliona. Samim tim, kaže Kadić, budžet nije bio dovoljan.

Podsjetio je na dugove koji su ostali ka privatnim apotekama za jun i jul i da „uzimanje s jedne pozicije da se plati nešto s druge, fond ostavlja u istoj poziciji“.

Bivši ministar finansija Milojko Spajić je, sa druge strane, istakao da nije tačno da je Fondu zdravstva rebalans bio potreban zbog dugova prema Montefarmu, te da novca ima i da je ušteda bilo na različitim stranama, pa se problem mogao riješiti.