Ljeto prođe, sanacije puteva još nema

    5 godina pre 701 pregleda

Predstavnici pojedinih mjesnih zajednica sa područja opštine Pljevlja žale se da su praktično ostali bez puteva. Situacija je posebno teška na području MZ Bobovo. Mještani sela Glibaći, koje je poznato po velikim oranica zasijanim ozimim žitaricama tvrde da su putevi u očajnom stanju, pa strada i poljoprivredna mehanizacija.

– Oštećenja na kolovozu su takva da njim više nije moguće saobraćati.Slobodno se može reći da su putevi u potpunosti uništeni.Oštećenja su svuda prisutna a najteže je kada sa konbajnom moramo da prelazimo takvim putema, kaže jedan od rekordera u proizvodnji žitarica u Crnoj Gori Željko Macanović iz sela Glibaće.

On kaže da je svaki put kada pokrene konbajn na gubitku, jer su oštećenja na vozilu neizbježna.

-Ponekad pomislim da je najbolje da ne izlazim na njive, ali je neophodno odraditi žetvu – kaže Macanović i ističe da lokalna uprava mora poraditi na tome da sanira seoske saobraćajnice prije početka jesenjih kiša.

Iz Glibaća ide se prema Bobovu gdje mještani tvrde da ne više ne postoji putevi, već samo oznake da bi tu trebao da bude put. Sa ljutnjom ističu da tokom ljeta nije bilo nikakvih intervencija na saniranju oštećenja i da se seoskim putevima ne može kroz selo.

-Ovde se samo još pomalo nazire kuda su bili putevi. Znači, mi ne možemo reći da imamo put već prostor kuda je nekada bio put, kaže predsjednik MZ Bobovo Neđo Ćirković i poručuje da je posebno teško što je u 110 još uvjek aktivnih domaćinstava većina starije življe kome je neophodna medicinska pomoć.Ćirković navodi da petnaestodnevno u Bobovo dolazi ljekar iz Pljevalja da vrši preglede ali takva vrsta medicinske zaštite nije dovoljna.

-Prošle godine je u jesenjim mjesecima izvršena nekakva sanacija puta. Naravno da je prošle godine završen posao dobro ove godine ne bi bila ovakva očajna situacija. Rađeno je samo kako bi se reklo da je urađeno – kaže Ćirković i navodi da je lokalna uprava praktično zaboravila da Bobovo postoji.

-Ja podsjećam predstavnike lokalne uprave, ako su zaboravili, da Bobovo postoji i da u njemu još uvijek živi još znatan broj stanovnika, kao i da se iz Bobova decenijama izvlači veliki novac kako za državu Crnu Goru, tako i za Opštinu Pljevlja – ogorčen je Ćirković.

U lokalnoj upravi tvrde da se sanacija seoskih puteva odvija po planu, te da je priličan broj lokalnih saobraćajnica saniran.Naglašavaju i da će mehanizacija doći i do sela Glibaći i Bobovo, kao i druga sela do kojih se još uvijek nije stiglo.

Inače, preduzeće Lokalni putevi svakodnevno radi na saniranju puteva, ali je problem loša i dotrajala mehanizacija.