Ljubišnja plaća danak nemaru ,,Vektre Jakić“

    3 godine pre 641 pregleda Izvor: pobjeda.me

Zdravstveno stanje šuma u Crnoj Gori još uvijek je očuvano ali je na prostoru Pljevalja stanje nezadovoljavajuće i stoga se nakon raskida koncesionog ugovora sa „Vektrom Jakić“ moraju prevashodno sprovesti sanitarne mjere kako bi bio obezbijeđen održiv način gazdovanja.

To je navedeno u izvještaju ,,Zdravstveno stanje šuma u Crnoj Gori u 2020. godini“ koji je Vlada usvojila u četvrtak.

U dokumentu koji je pripremila Uprava za šume navodi se da dva značajna problema uslovljavaju hitnu reakciju: pojava sušenja šuma na prostoru opštine Pljevlja te činjenica da postoji značajan dio opožarenih površina na kojima nijesu sprovedene mjere sanacije do kraja.

Autori dokumenta konstatuju da se vi­še­go­di­šnja ne­bri­ga (iz­o­sta­nak sa­ni­tar­ne sje­če i dru­gih za­štit­nih mje­ra) posebno na dijelu gdje je koncesije imala „Vektra Jakić“, negativno odrazila na zdravstveno stanje šuma Ljubišnje.

– Posebno izražen primjer neblagovremenog uklanjanja sanitara jeste u gazdinskoj jedinici Ljubišnja. Nesprovođenje preventivnih mjera u proteklih šest godina od pojave sušenja, a prije svega prioritetnih sječa fiziološki oslabljelih stabala i uspostavljanja šumskog reda, kao i neblagovremeno saniranje požarišta, osnovni su uzroci što su sastojine izložene razmnožavanju potkornjaka (veliki osmozubi i šestozubi mali smrčin). U bitne uzročnike posebno treba istaći uticaj aerozagađenja i raznih polutanata nastalih od uticaja TE Pljevlja, Rudnika uglja, Rudnika olova i cinka Gradir – Šula i dr, čije se djelovanje osjeća i na mnogo većoj razdaljini od samog izvora zagađivača – piše u izvještaju.

Autori dokumenta konstatuju i da nije uklonjena opožarena drvna masa iz šuma koja je nastala u požarima od 2012. godini do 2020. godine te procijenjeno da se oko 20 odsto šumskih sastojina nalazi u raznim fazama degradacije, pa je prioritetan zadatak eliminisanje ključnih uzročnika.

Pogubne posljedice nemarnog odnose koncesionara ilustruju podatkom da je sanitarnom doznakom i urgentnim sanitarnim sječama u 2019. i 2020. godini posječeno oko 10.000 m³ dobrim dijelom propalog sanitarnog materijala.

U izvještaju o stanju šuma konstatuje se da je zbirno analizirani podaci pokazuju da je zdravstveno stanje šuma u Crnoj Gori još uvijek očuvano.

Na Ljubišnji se nalazi Zajednica bora krivulja koja ima status spomenik prirode. Odrednicama Prostornog plana Crne Gore do 2020. godine, kao i Prostornim planom opštine Pljevlja predloženo je proglašenje regionalnog parka Ljubišnja.

Šteta od šumskih požara 1,32 miliona eura

Požarima je lani bilo zahvaćeno 0,64 odsto šumske površine. U 146 požara u državnim šumama opožareno je ukupno 2.497 hektara, drvne zapremine 36.009 kubika drveta, i pričinjena materijalna šteta od ukupno 1,32 miliona eura. Najvišu štetu pretrpjele su šume u Rožajama – 1,27 miliona eura (požari zahvatili 160 hektara), Danilovgradu – 42.597 (470 hektara) i Nikšiću – 15.050 eura (193 hektra).

U privatnim šumama lani je bilo 74 požara, ukupno je opožareno 2.146 hektara a nastala je šteta od 106.204 eura.

Za zemlje Sredozemlja, u koje spada i Crna Gora, smatra se da je procenat opožarene površine od 1 odsto do 1,5 odsto u odnosu na ukupnu površinu pod šumama, u granicama normale.

Bespravno posječeno 4,160 kubika

U crnogorskim šumama prošle godine bespravno je posječeno ukupno 4,160 kubika drveta. Od toga u državnim 3.332, 84 a privatnim 828,10. U istom periodu zaplijenjeno je 320,30 m3 bruto drvne mase, podnešeno 295 krivičnih a sedam prekršajnih prijava.

U odnosu na 2019. godinu bespravna sječa je smanjena – u državnim šumama posječeno je 6.037,50 a u privatnim 436,08 kubika drveta. Smanjen je i broj krivičnih prijava – 269.