Lokalna uprava opštine Pljevlja za asfalt troši preko 300.000 eura godišnje

    2 godine pre 597 pregleda Izvor: dan.co.me

Iako lokalna uprava na godišnjem nivou troši više od 300.000 eura za nabavku asfaltne smješe, na prostoru opštine ne postoji postrojenje za proizvodnju asfalta, odnosno takozvana asfaltna baza. Asfalt se nekad proizvodio u Pljevljima i praktično poslednje tone su proizvedene prije šest godina. Isporuka je izvršena od strane „Vektre Jakić“, a potom je usledila prodaja proizvodnog sistema, usled lošeg poslovanja kompanije. Asfaltna baza na području kamenoloma Bušnje ne datira iz vremena kada je kompanija „Vektra“ pokupovala nekoliko pljevaljskih preduzeća. Pomenuto postrojenje je postajalo još osamdesetih godina prošlog vijeka. Asfalt je prvo proizvodilo lokalno preduzeće „Breznica“, a potom je asfaltna baza prešla u ruke „Građevinara“. Tokom 2008. godine „Vektra“ kupuje „Građevinar“. U prvim godinama „Vektra“ modernizuje proizvodnju asfaltne smješe, da bi potom došlo do obustave proizvodnje i rasprodaje sistema. Trenutno je, prema urbanističkim planovima, lokacija asfaltne baze jedino označena u kamenolomu Bušnje, ali je tamo nema. U lokalnoj upravi navode da drugu lokaciju može jedino da odredi resorno ministarstvo, odnosno Vlada Crne Gore.

Neku drugu lokaciju za takozvanu asfaltnu bazu može odrediti Vlada Crne Gore i taj dio posla nije u nadležnosti lokalne uprave, kazala nam je sekretarka za uređenje gradskog građevinskog zemljišta Mira Čolović.

Iz lokalne uprave tvrde da je samo u ovoj godini za nabavku asfalta potrošeno oko 312.000 eura. Asfalt je dopreman ili se njegovo dopremanje očekuje, najčešće, iz Štitarice, odnosno s područja mojkovačke opštine.

Što se tiče Službe za razvoj i izgradnju, mi smo u ovoj godini utrošili ili ćemo utrošiti oko tri i po hiljade tona asfalta.Svaka tona asfalta košta 85 eura, kaže direktor pomenute službe Nenad Rubežić.

On navodi da i Sekretarijat za komunalne poslove, puteve i vode izdvaja značajna sredstva za nabavku asfalta, jer se preko njega vrši asfaltiranje seoskih puteva.

Preko tog Sekretarijata vrši se nabavka oko tri hiljade tona asfaltne smješe. Kada se saberu ovogodišnja izdvajanja za asfalt, lokalna uprava je potrošila ili će potrošiti oko 312 hiljada eura, kazao je Rubežić.

Čudi da se niko od privrednika nije dosjetio da na lokaciji u kamenolomu Bušnje postavi postrojenje asfaltne baze.

Propali pokušaji otvaranja asfaltne baze zbog negodovanja mještana

Prethodnih godina preduzeće „Crnagoraput“ je pokušalo da otvori postrojenje za proizvodnju asfalta u selu Crljenice, kao i u gradskom naselju Potrlica. Međutim, na takve pokušaje oštro su reagovali građani, tvrdeći da bi asfaltna baza izazvala dodatna zagađenja vazduha. Zbog toga nije došlo do otvaranja pomenutog postrojenja. U lokalnoj upravi vjeruju da bi postrojenje, pored umanjenja troškova prilikom asfaltiranja gradskih i seoskih kolovoza, omogućilo i bolji kvalitet asfalta.

Ako bismo imali asfalt proizveden u Pljevljima, sasvim je sigurno da bi njegov kvalitet bio bolji nego kada se dovozi iz neke druge sredine, kazao nam je Rubežić.