Maja Čabarkapa koja je vratila državi stipendiju: Srbi su ugroženi u Crnoj Gori, čak i neke opozicione partije propagiraju opasnu priču o umjerenim Srbima!

    4 godine pre 3449 pregleda Izvor: borba.me

Pljevljanka Maja Čabarkapa, doktorand mikrobiologije na PMF-u u Podgorici, koja je odbila stipendiju vrijednu preko 50.000 evra, jer ne želi novac od onih koji proganjaju srpski narod i Crkvu, kaže je uradila jedinu moguću i ispravnu stvar u ovom momentu

Ne misli da je ovaj čin hrabar, niti da je riječ o trijumfu.

“Nisam majci smjela ni da kažem za raskid ugovora, pročitala je na Fejsbuku, naravno, sjekirala se, ali sada me podržava. Ja bih, iskreno, digla svoj glas i da je neko drugi u pitanju, neka druga etnička grupa ili religija ida im se dešava ovo što se dešava nama. Situacija je krajnje alarmantna, bukvalno je došlo zadnje vrijeme da se nešto uradi, jer biti Srbin u Crnoj Gori danas je izuzetno teško i nepopularno u društvu. Pokušavaju Crkvu da zatru i asimiliraju srpski narod”, kaže Čabarkapa za Sputnjik.

Na koledžu u Italiji živjela je i učila sa Albancima, Jevrejima, Palestincima, đacima iz 80 zemalja koji su bili složni i trudili se da prevaziđu razlike, to joj je, kaže, bila velika škola.

U Crnoj Gori postaje ružno i pogrdno biti Srbin

Kad je izglasan Zakon o slobodi vjeroispovijesti počela je da prati dešavanja, išla je kaže na svega nekoliko litija, ali je primijetila da su se u poslednja dva mjeseca negativna društvena dešavanja izuzetno intenzivirale.

“Primijetila sam skandalozne pojave u ovom društvu, pa sam morala da vidim sve što se dešava. Što se samih Srba tiče, ovdje postoji izuzetna diskriminacija, u društvu se formira mišljenje da je ružno i pogrdno biti Srbin, pa čak neke opozicione partije ne žele da idu u koaliciju sa prosrpskim, već kažu da su građanske partije umjerenih Srba i umjerenih Crnogoraca. Gledajući cijelu tu situaciju, nisam uočila neke ekstremne Srbe koji pozivaju na posrbljavanje Crne Gore. Ne razumijem šta se podrazumijeva pod terminom umjereni Srbin”, kaže nam Maja Čabarkapa.

Dodaje da je pored onog što je ponijela iz porodice, veliko znanje o poštovanju prava drugih dobila u Italiji, na Ujedinjenom svetskom koledžu u Trstu, čiji je moto da znanje ujedinjuje ljude, kulture i nacije.

Zatim je otišla preko okeana, završila molekularnu biologiju i genetiku na Skidmor koledžu u Saratoga Springsu u državi Njujork. Master studije nastavila je u Novom Sadu, na PMF-u. U pauzama prelaska iz škole u školu uvijek je morala da radi, a stručno se usavršavala u Institutu za biologiju mora u Kotoru.

Strašna nedemokratičnost u brojkama

Zakon o slobodi vjeroispovijesti natjerao ju je da se odmakne od mikroskopa i provjeri rad onih koji upravljaju državom. To je uradila po istom principu po kome istražuje u laboratoriji, kao čovjek egzaktne nauke izvukla je i statistiku.

“Provjerila sam i etnički sastav Vlade, u njoj nema ni jednog Srbina, tokom četiri godine rada od poslednjih izbora do danas oni su usvojili samo jedan zakon koji je predložila opozicija. Bio je i jedan za pomoć građanima u slučaju korone, izglasali su ga, ali je predsjedavajući napomenuo da je to predlog opozicije, ponovo su glasali i odbili taj zakon. To je pokazatelj tako strašne nedemokratičnosti. Ovdje bukvalno nije bitno šta se predlaže u tom parlamentu, već ko predlaže, što je skandalozno”, kaže naša sagovrnica.

Dodaje da nema problem identiteta, da nikad nije bila ekstremna, ali da je došlo takvo vreme da osjeća potrebu da kaže ko je i iza čega stoji.

Maja Čabarkapa više puta nam je rekla da je svesna svog čina i svake moguće posledice koju on nosi. A glavna posledica već je jasna, Maja je vratila stipendiju i karijera će joj biće znatno usporena.