Maja i Balša su dobrovoljno služili vojni rok: Nošenje uniforme Vojske Crne Gore je čast i privilegija (FOTO)

    4 godine pre 2105 pregleda Izvor: fosmedia.me

Ministarstvo odbrane Crne Gore je početkom februara raspisalo konkurs za dobrovoljno služenje vojnog roka u kasarni “Milovan Šaranović” u Danilovgradu. Pedeset najboljih kandidata, starosti od 18 do 25 godina imaće priliku da prođu tromjesečnu obuku i steknu znanja i vještine koje su neophodne za obavljanje dužnosti u jedinicama Vojske Crne Gore. Šta za mlade predstavlja služenje vojnog roka, zašto su izabrali vojni poziv i odlučili da obuku uniformu i gdje će sada nakon tromjesečne obuke govore Maja Đuričković iz prve i Balša Adžić iz druge generacije dobrovoljaca.

Maja Đuričković (23) iz Danilovgrada studentkinja je Fakulteta za civilnu bezbjednost. Ali, pored svih obaveza koje ima kao jedan student odlučila je da obuče uniformu i provede tri mjeseca na vojnoj obuci. Na ovaj korak se, kaže, odlučila iz ljubavi prema domovini, uniformi i vojnom pozivu.

„Od malih nogu privlačio me izazov koji nosi taj posao, kao i patriotska i plemenita strana vojnog poziva, a to je odbrana zemlje i pomoć stanovništvu. Takođe, nošenje uniforme imam kroz porodično nasljeđe, pa je i to razlog  više što sam se prijavila za dobrovoljno služenje”, počinje Maja Đuričković priču .

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Sa njom je saglasan i Balša Adžić (24), student Fakulteta za fizičko vaspitanje u Nikšiću. Polazniku druge generacije dobrovoljaca uvijek je, naglašava, bio interesantan i privlačan život vojnika. Zato i ne čudi što je i sam odlučio da obuče uniformu.

“Naravno, tu je i jedan od presudnih faktora – vojna tradicija koja je u našoj zemlji poznata kao i ljubav prema Crnoj Gori. Samo uz osjećaj pripadnosti svojoj državi moguće je baviti se ovim poslom istinski i svim srcem”, kaže Balša.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Tokom tromjesečnog perioda kandidati su bili posvećeni prilagođavanju novom načinu života i usavršavanju vojnih vještina. Osposobljeni su za rukovanje sa različitim vrstama pješadijskog naoružanja, kao i za njegovu taktičku upotrebu u različitim situacijama. Pored redovnog fizičkog vježbanja i uvježbavanja strojevih radnji, vojnici prolaze i obuku iz prve pomoći, topografije, orijentacije, kretanja po zemljištu na osnovu karte, rukovanja sa minsko-eksplozivnim sredstvima, postavljanja šatora, organizovanje života i rada u terenskim uslovima. Bilo je, priznaju naši sagovornici, intenzivno ali i veoma zanimljivo.

“U početku mi je bilo teško da se priviknem kako na nepoznate ljude, tako i na samu okolinu i vojnički tempo, ali već poslije nekoliko dana funkcionisali smo svi kao jedna porodica i potpuno sam se prilagodila životu i radu u vojsci”, priča Maja.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Obuka je, nadovezuje se Balša, bila lijepo sažeta i koncipirana. Za sve to su zaslužni, naglašava,  komandiri koji su nesebično prenosili svoje znanje na mlade generacije. A koliko je sagovornik FOS-a bio zainteresovan za sticanje i usavršavanje znanja i vještina pokazuje i činjenica da je proglašen za najboljeg kandidata u generaciji.

“Trudio sam se da dam sve od sebe i ispunim sve što se od mene očekivalo. Čast mi je da se moj trud vrednovao kroz priznanje ‘najbolji u generaciji’. Ipak timski rad je jedan od glavnih principa u vojsci pa mogu slobodno reći da smo najbolji i najjači zajedno.”

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Jedan dan vojnika unaprijed je organizovan. Tačno se zna koju aktivnost u kojem trenutku treba sprovesti. Red, rad i disciplina su imperativi koji se u kasarnama moraju poštovati. Dobar vojnik je u svakom trenutku spreman na izazov in a sve ono što nosi jedan dan u vojsci.

“Ustajanje u 05:30h, lična higijena, spremanje prostorija u kojima spavamo, jutarnje fizičko, podizanje državne zastave, jutarnja smotra i nakon toga obuka koja traje do popodnevnih časova. Tokom dana, pored pauze za obroke, imali smo i dodatne pauze između časova. Slobodno vrijeme smo uglavnom provodili u ‘klubu’ – to je prostorija sa udobnim foteljama i televizorom, gdje smo čitali, gledali TV, družili se”, prepričava nam Maja dan jednog dobrovoljca.

Ona je po završetku vojne obuke konkurisala za vojnika po ugovoru i dobila posao u Vojsci Crne Gore. Trenutno je pripadnica pješadijskog bataljona.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

“Na novom radnom mjestu iskustva su pozitivna. Svakog dana učim i dodatno se usavršavam na poslu. Nakon osam sati na poslu, moj radni dan se nastavlja. Uporedo sa novim poslom u VCG studiram i nadam se da ću po završenom fakultetu zaslužiti i oficirski čin u Vojski Crne Gore i da ću još bolje i efikasnije obavljati posao za koji sam dala zakletvu”, kaže Maja i dodaje:

“Na obuci tokom dobrovoljnog služenja vojske naučila sam osnovne vještine vojnika, dok sad, kad sam profesionalni vojnik VCG, učim specijalistički dio obuke koji je vezan za formacijsko mjesto na koje sam postavljena. Sad mi je mnogo lakše ali nalazim se na samom početku karijere, želim da se usavršavam i unapređujem, pa tako svaki novi radni dan gledam kao izazov.”

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

 Sa druge strane i Balša smatra da je  služenje vojnog roka nešto što treba da prođe svaka mlada osoba. Nakon tromjeseče obuke i ostvarenih odličnih rezultata i sam je odlučio da karijeru nastavi u Vojsci Crne Gore. Baš kao i Maja, prijavio za vojnika po ugovoru i sada čeka poziv.

“Mi smo generacije koje su o vojnom roku mogle samo slušati od starijih i zamišljati kako to izgleda a sada nam se pruža prilika da to konačno i sami iskusimo. Patriotizam, sticanje radnih navika, samostalnost i odgovornost prema sebi i drugima moje su vodilje. Nošenje uniforme Vojske Crne Gore je čast i privilegija a trenutak u kojem polažete zakletvu pred porodicom, prijateljima, čitavim strojem starijih i iskusnijih pripadnika VCG osjećaj je koji riječima ne može da se opiše, od toga se jednostavno naježite”, kaže naš sagovornik.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Poručuju mladima da se prijave na poziv Ministarstva odbrane za dobrovoljno služenje vojnog roka i steknu jedno novo životno iskustvo zbog koje se sigurno neće pokajati.

“Nećete se pokajati. Dokažimo da smo generacije koje su svijetla tačka ovog društva i države, koja i te kako zna što su prave vrijednosti”, navodi Balša.

“Ako volite svoju zemlju, ako ste spremni na izazov i želite da nosite najljepšu uniformu Crne Gore sa ponosom, prijavite se na konkurs! Bitna je volja i patriotizam, za ostalo će se pobrinuti instruktori i starješine koji će vas dočekati u kasarni u Danilovgradu”, zaključuje Maja za naš portal.

Podsjećamo, Ministarstvo odbrane Crne Gore je početkom februara raspisalo treći konkurs  za dobrovoljno služenje vojnog roka u trajanju od tri mjeseca u kasarni “Milovan Šaranović” u Danilovgradu.

Na konkurs se mogu prijaviti crnogorski državljani starosti od 18 do 25 godina a za sve zainteresovane djevojke i mladiće poziv je otvoren do 28. februara.