Majstori i vozači u Pljevljima najtraženiji kadrovi

    3 godine pre 983 pregleda Izvor: dan.co.me

Da nevolje sa dobro obučenom i za rad spremnom radnom snagom imaju i dalje pljevaljska preduzeća čiji je osnivač lokalna uprava, moglo se vidjeti i tokom protekle dvije godine. Naime, usled lošijih plata nego u pojedinim energetskim i građevinskim preduzećima, visokokvalifikovani majstori i vozači napuštaju lokalna preduzeća i idu tamo gdje su zarade veće. Prije dvije godine, kada se polako i sigurno gasilo lokalno preduzeće Agencija za stambeno -poslovni fond, u lokalnoj upravi, ali i u upravi preduzeća nijesu preduzimali valjanije korake da spasu preduzeće, prvenstveno što su iz njega otišli najbolji majstori za rad na krovnim površinama i fasadama. Pritom, sa platama koje su tada dobijali zaposleni u ovom preduzeću, kvalitetni majstori se nijesu mogli pridobiti da dođu i zasnuju radni odnos. Sličnih primjera ima i u drugim lokalnim preduzećima gdje su uspješni i osposobljeni majstori i vozači najčešće najtraženiji kadrovi.

– Ovih dana imamo veliki problem jer su nam dva veoma sposobna vozača na bolovanju. Ljudi su sasvim opravdano odsutni a mi nemamo mogućnosti da ih na pravi način zamijenimo – kaže izvršni direktor preduzeća „Lokalni putevi“ Dragan Jovović i pojašnjava da na tržištu rada nema tako osposobljenih radnika. On kaže da dobro osposobljeni vozači ili radnici koji upravljaju građevinskim mašinama posao traže tamo gdje su veće zarade.

– Naši radnici i pored činjenice da su veoma uspješni i sposobni primaju platu u iznosu do 400 eura, a u Rudniku uglja ili nekom drugom preduzeću zarade su daleko veće – ističe Jovović.

Da radnici iz lokalnih preduzeća često odlaze za boljim zaradama u veće i jače kompanije i da praktično odlaze najbolji i najuspješniji, kao i da se uprave preduzeća muče kako da završe poslove bez istih, potvrđeno nam je i u pljevaljskom povjereništu Saveza sindikata.

– Lokalna preduzeća usled dugova po osnovu poreza i doprinosa i potpisanih reprograma sa Upravom prihoda o urednom plaćanju duga, nijesu u mogućnosti da na neki način daju određene nagrade i stimulans onim radnicima usled čije stručnosti zavisi cjelokupan rad. U takvim okolnostima čim se nekom visokokvalifikovanom ukaže prilika on odlazi u neko bolje preduzeće. Jednostavno, fali visokokvalifikovanih radnika – kaže predsjednik sindikalnog povjereništva Ratko Pejović.

Nekadašnji predsjednik pljevaljske opštine i direktor preduzeća „Prevoz Pljevlja“ Radoman Gogić kaže da je ovaj problem star više decenija. On navodi da su uvijek finansijski jača preduzeća „otimala“ najbolje radnike.

– U prethodnim decenijama nijesu Rudnik uglja, Termoelektrana, kao i KID „Velimir Jakić“ (dok je uspješno poslovao), otimali najbolje vozače i majstore, već i najbolje visokoškolce. Mnogi visokoškolci iz nekadašnjeg „Prevoza“ su postali kasnije direktori preduzeća. Međutim, zaista dobri majstori i vozači su uvijek imali priliku da promijene radno mjesto i da dobiju bolje – kaže Gogić i poručuje da poslodavci moraju više sredstava da izdvajaju kako bi došli do bolje osposobljenih radnika i svih drugih kadrova.

– Činjenica je da je u Pljevljima sve manje dobro osposobljenih majstora i vozača. Samo stalnim školovanjem i osposobljavanjem mogu se imati visokokvalifikovani kadrovi – kaže Gogić i podvlači da školovanje mora da prati i majstorsko iskustvo.

Sposobnima otvorena vrata u Rudniku, Termoelektrani…

U proteklom periodu mnogi sposobni i visokokvalitetni radnici, ukoliko nijesu pokrenuli sopstveni biznis, tražili su posao u lokalnim preduzećima. Ti kadrovi se nijesu mogli zapošljavati, ili su to rijetko činili u Rudniku uglja, CEDIS-u, Termoelektrani, jer je tamo išlo zaposlenje preko DPS-a, gdje se više cijenila podobnost nego sposobnost. Pritom je svima poznato da sposobni kadrovi drže do svojih stavova, kako u poslu tako i u političkim stavovima, pa su njima dodatno vrata zatvorena u nedemokratskim sistemima kakav je bio uspostavljen od strane bivše vlasti. Međutim, nakon političkih promjena koje su se desile prošle godine, mnogim dobro obučenim radnicima vrata se otvaraju u Rudniku uglja, Termoelektrani, CEDIS- u, gdje je prosjek plata od 750 do 920 eura. U takvim okolnostima lokalna preduzeća i mnoga mala privatna preduzeća, naći će se u još težoj poziciji.