Marković: MCP i Amfilohije ne žele da prihvate da je CG nezavisna, ali će država silom zakona sve dovesti poznaniji prava

    4 godine pre 518 pregleda Izvor: standard.co.me

Mitropolija crnogorsko primorska i mitropolit Amfilohije ne poštuju zakone Crne Gore i ne žele da prihvate da je Crna Gora nezavisna država, ali će država, silom zakona, sve dovesti poznaniji prava, poručio je predsjednik Vlade Duško Marković u intervjuu Radio-televiziji Crne Gore (RTCG). Premijer je poručio i da će Vlada, još neko kratko vrijeme, nastaviti razgovore o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a ako ne bude saglasnosti, zakon će predložiti Skupštini.

Premijer se nedavno sastao sa mitroplitom Amfilohijem, ali kako dodaje, taj sastanak nije bio korak ka usaglašavnju stavova o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

Marković je ponovio stav da je Vlada pripremila dobar zakon i dodao da najviše otvorenih pitanja i neslaganja ima sa MCP.

„Ja sa mitropolitom uvijek oštro polemišem o ključnom pitanju, poštovanju zakona i države. Ne možete se u jednoj državi ponašati anarhično i nepoštovati zakone i državu. Mi ćemo nastaviti da diskutujemo, ako ne bude saglasnosti, Zakon će biti u Skupštini, pa ćemo silom zakona dovesti k poznaniji prava sve u Crnoj Gori pa i Mitropoliju crnogorsko primorsku“, kazao je Marković.

On je naveo da mitropolit Amfilohije, sa sveštenstvom, ne uvažava to što je Crna Gora NATO članica i evropska država.

„On i dalje ne želi da prihvati da je Crna Gora nezavisna država i što je najgore Mitroplija i on ne poštuju nijedan zakon. Pitao sam ga da li Vi stvarno mislite da država nema snage da vaše nezakonite intervencije u prostoru spriječi i sruši. Imamo, možemo to uraditi za jedan dan, za jednu noć. I krstionicu i crkvu na Rumiji i sve druge crkve koje gradite bez saglasnosti države. Ali ne želimo to da radimo, želimo da u dijalogu dođemo do rješenja”, kazao je Marković.

Vlada nema nikakvu ulogu kada je u pitanju sprovođenje izbornog procesa

On je, u intervjuu Radio-televiziji Crne Gore (RTCG), na pitanje o tehničkoj vladi, kazao da vlada inače nema nikakvu ulogu kad su u pitanju izbori.

„Ova tehnička vlada, kaže, treba da sprovodi izbore. Evo, pitam vas, pitam građane, koja je uloga vlade u izborima? Nema je. Nema te uloge vlade. Ko sprovodi izbore? Državna izborna komisija, opštinske izborne komisije. Ko ima posebne zadatke u sprovođenju izbora? Ima Agencija za antikorupciju, da sprovodi poštovanje Zakona o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja. Vlada nema nikakvu ulogu u izbornom procesu“, kazao je, između ostalog, Marković.

Dogovor se može postići za 15 dana

Dodao je da ako se žele fer izbori i poštena volja građana onda se za 15 dana može doći do dogovora.

„Ako se odmaknu od tog pristupa da izborno zakonodavstvo treba mijenjati u smislu da vlast ne može nikako da pobijedi a da opozicija pobijedi u svakom slučaju onda uspjeha nema“, kazao je Marković.

Premijer tvrdi i da stav Socijaldemokrata oko valorizacije Aerodroma nije poremetio vladajuću koaliciju.

„Stav Socijaldemokrata oko valorizacije Aerodroma ni u jednom momentu nije poremetio odnose u Vladi, nije poremetio odnose u koaliciji niti će poremiti ni u Vladi ni u koaliciji. Mogla bi jedino doći jedna negativna situacija ako bi loše sproveli postupak izbora koncesionara“, rekao je.

Tehnička Vlada neustavna kategorija

Vladajuća stranka se, kako kaže Marković, ne plaši tehničke Vlade, već je to neustavna kategorija koja nema smisla u izbornom procesu.

“2016. smo imali Vladu izbornog povjerenja, a ne tehničku Vladu, koja će sprovoditi izbore. To je bila vlada koja je trebalo da osnaži povjerenje političkih aktera u izborni proces, jer je tu postojalo nepovjerenje, a ne kod građana, jer građani imaju povjerenje u izbore”, naveo je Marković.

Premijer je kazao i da Vlada nema ulogu u sprovođenju izbora, već je to posao izbornih komisija. Poštovanje zakona, kako podsjeća, nadgleda ASK.

Vlada nema nikakvu ulogu u izbornom procesu”, kazao je Marković i dodao da birački spiskovi jesu u posjedu MUP-a, ali nijedan član Vlade nema pristup tim spiskovima.

“Nego imaju političke stranke, NVO i svi zainteresovani kojim to zakon dozvoljava”, naveo je Marković.

Ako ima fantom birača, ujutro podnosi ostavku

Premijer je podsjetio i na izjave dijela opozicije, koja tvrdi da postoji oko 300.000 fantom birača.

Ako ima jedan lažni identitet, ili fantom birač u biračkom spisku, ja ujutru podnosim ostavku. Nema, to su gluposti”, kaže Marković.

“Najčistiji birački spisak na planeti je naš birački spisak”, zaključio je premijer. Tehnička Vlada nije smislena ni opravdana, ponovio je Marković.

Mi treba da idemo u drugom smjeru da ojačamo DIK, da ojačamo ASK, da ojačamo OIK, da obezbijedimo adekvatan uvid u birački spisak i svaku njegovu promjenu i onda neće biti problema. Ko pobijedi, srećno mu bilo”, kazao je Marković.