Mbape nezaustavljiv, Žiru stigao do rekorda

1 godina pre 372 pregleda Izvor: CdM

Svjetski šampion nastavio je put ka završnici Mundijala – Francuska je rutinski savladala Poljsku 3:1 za plasman u četvrtfinale šampionata u Kataru.

“Trikolori” su od starta bili bolji rival, a inicijativu su krunisali minut prije odmora.

Kilijan Mbape bio je asistent, a Olivije Žiru strijelac gola nakon kojeg je postao najefikasniji igrač reprezentacije Francuske svih vremena sa 52 pogotka.

Malo je međutim nedostajalo da minut prije toga Poljska povede kada su u sjajnoj prilici bili Zjelinski, pa Kaminski, ali su gol spriječili golman Loris i defanzivac Upamekano.

Slika na terenu nije se promijenila ni nakon odmora – Francuzi su napadali, a Poljaci uglavnom čekali na svojoj polovini.

U nekoliko navrata nisu se najbolje snalazili pred golom Šćešnog, koji je i danas pokazao zašto je jedan od najzaslužnijih za plasman Poljske u nokaut fazu Mundijala.

Da finiš ne bude neizvjestan potrudio se Kilijan Mbape 15 minuta prije kraja, kada je pravim projektilom zakucao loptu pod prečku gola Poljske.

Razigrani napadač Pari Sen Žermena je u posljednjem minutu još jednim efektnim golom stavio tačku na trijumf “trikolora”.

Duboko u sudijskoj nadoknadi igrao je rukom Upamekano, sudija je svirao penal iz kojeg je Poljska preko Roberta Levandovskog ublažila poraz.

Za plasman u polufinale Francuska će igrati sa pobjednikom večerašnjeg duela između Engleske i Senegala, koji će početi u 20 sati.