Menadžment krši zakon i skriva koliko novca troši

    5 godina pre 983 pregleda Izvor: Dan

Sindikalci od poslovodstva traže da se javno saopšti koliko se novca troši za obezbjeđenje imovine Rudnika uglja, koliko se troši novca za službena vozila, koliko za mehanizaciju drugih preduzeća i koliko će biti potrošeno za video-nadzor

Sindikat Rudnika uglja na čelu sa Miladinom Sekulovićem optužio je upravu kompanije za kršenje zakona i da skriva koliko troše novca. Iako su prije dva dana iz poslovodstva Rudnika uglja poručili da je video-nadzor postavljen po važećim zakonskim propisima, iz sindikata koji zastupa Sekulić ponavljaju da je taj dio posla urađen protivzakonito, jer zaposleni nijesu bili obavješteni. Iz pomenutog sindikata odbacuju tvrdnje poslovodstva da zaposleni u kopu imaju poljski toalet ističući da postojeći toalet u Rudniku uglja mogu da koriste samo na početku i na kraju osmočasovne smjene. Sindikalci od poslovodstva traže da se javno saopšti koliko se novca troši na brojne stavke vezane za obezbjeđenje imovine Rudnika, koliko se troši novca za službena vozila, koliko za mehanizaciju drugih preduzeća koja se angažuju u Rudniku uglja i koliko će novca biti potrošeno za sporni video-nadzor. S druge strane, sindikat upozorava da u svim rudnicima „rudari imaju topli, au Rudniku uglja suvi obrok.

Smatramo da tvrdnje iz uprave Rudnika uglja kako zaposleni u okviru radnog prostora imaju toalet nijesu tačne, jer objekat koji se pominje radnici iz RJ Kopovi koriste kratkotrajno, to jest samo po dolasku na posao i na kraju radnog vremena. Nakon dolaska na posao radnici prema rasporedu rada iz pomenutog objekta idu u kop na različite lokacije rada, koje su udaljene i do 3,5 km od mjesta gdje se nalaze toaleti, pa zbog prirode posla prosto ih je nemoguće koristiti. Tačno je da zaposleni u RJ Kopovi dobijaju suvi obrok, dok većina rudara u okruženju dobija topli obrok poručili su upravi Rudnika uglja iz sindikalne organizacije. Iz ove organizacije su ponovili stav da je postavljanje video-nadzora u Rudniku uglja izvršeno suprotno Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti.

Članom 36 navodi se da zaposleni moraju biti obaviješteni o uvođenju video-nadzora u pisanom obliku prije početka vršenja video-nadzora, što od strane uprave Rudnika uglja nije učinjeno. Video-nadzor je u funkciji već izvjesno vrijeme, a upozorenje da se objekti Rudnika uglja nalaze pod video-nadzorom istaknuta su 23. avgusta 2019. godine poručuju iz sindikata. Sindikalci su uputili niz pitanja poslovodstvu oko trošenja para Rudnika uglja, stavljajući akcenat na trošenje novca za pojedine projekte koji nijesu više u funkciji.

Ovim putem pitamo upravu Rudnika uglja koliko su izdvojili sredstava za komere koji služe za mjerenje potrošnje goriva, i da li su iste u funkciji? Takođe, postavljamo pitanje koliko Rudnik uglja na godišnjem nivou izdvaja novca za službu zaštite imovine? Koliko se izdvaja za agenciju koja je angažovana od menadžmenta Rudnika uglja na zaštiti imovine? Koliko košta postavljanje video-nadzora i njegovo dalje održavanje? Koliko je Rudnik uglja izdvojio novca za poslednje tri godine na mehanizaciju drugih firmi, koja je bila uposlena? Koliko je Rudnik izdvojio novca za uređaje radio-veze i koliko su u upotrebi? Koliko košta upotreba službenih vozila Rudnika uglja na godišnjem nivou – saopštili su iz sindikata.

Kad će uprava poštovati prava zaposlenih?

Iz sindikata su pitali upravu kada će postati bolji domaćin i poštovati interese i prava zaposlenih. Iz pomenute sindikalne organizacije prije nekoliko dana kritikovali su poslovodstvo Rudnika uglja zamjerivši da je bespotrebno za video-nadzor potrošeno 150 hiljada eura i da će se potrošiti još novca. Iz uprave Rudnika je poručeno da se video-nadzor postavlja kako bi se zaštitila imovina kompanije i da je sve učinjeno po zakonu.