Milatović: Suštinska kontrola imovine javnih funkcionera polazna je osnova za borbu protiv korupcije

    5 meseci pre 250 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Kabinet predsjednika –

Konačan epilog “krupnih” slučajeva sumnjivog bogaćenja, koji već godinama i decenijama izazivaju posebnu pozornost javnosti, biće najbolji pokazatelj da li smo, umjesto frizirane statistike, napokon uspjeli da izgradimo jake i nezavisne institucije koje bilježe stvarne rezultate, naveo je Milatović

Suočavanje sa problemom korupcije u našem društvu zahtijeva efikasan odgovor sve tri grane vlasti, ocijenio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

– Dosadašnji sistem koji pod lupu stavlja članove školskih odbora ili popisnih komisija, dok “pobjednici” tranzicije i “uspješni” političari bezbrižno uživaju u enormnom bogatstvu čije porijeklo nikad nije ispitano na valjan način – ruganje je i pravu i pravdi. Suštinska kontrola prihoda i imovine javnih funkcionera polazna je osnova za borbu protiv korupcije i utvrđivanje zakonitosti porijekla imovine. Životni stil javnih funkcionera i njihovih porodica mora biti pod posebnom pažnjom institucija, kako bismo trajno napravili otklon od nekontrolisanog bogaćenja pojedinaca na štetu države, naveo je Milatović.

Svakodnevne informacije koje ukazuju na mogući nedostatak profesionalizma i integriteta u Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) – instituciji čiji je zadatak da bude prva odbrambena linija u borbi protiv korupcije – dodatno urušavaju već uzdrmano povjerenje građana u državu i u cjelokupan pravni poredak, naveo je Milatović.

Mišljenja je da su poboljšanje zakonskog okvira u oblasti antikorupcije, kao i stvaranje preduslova za efikasan i neselektivan rad ASK-a ključni izazovi, ne samo za novu parlamentarnu većinu, već i za sve druge subjekte koji žele da daju doprinos jačanju vladavine prava u Crnoj Gori

– Politička pristrasnost, lažni patriotizam i nedostatak ličnog i profesionalnog integriteta ne smiju biti odlike javnih funkcionera niti znak raspoznavanja institucija u kojima obavljaju funkcije. Konačan epilog “krupnih” slučajeva sumnjivog bogaćenja, koji već godinama i decenijama izazivaju posebnu pozornost javnosti, biće najbolji pokazatelj da li smo, umjesto frizirane statistike, napokon uspjeli da izgradimo jake i nezavisne institucije koje bilježe stvarne rezultate, zaključuje Milatović.