Ministarstvo: Zbog nenaplaćenih akciza i PDV-a 59 miliona manje u kasi, Kostić: Moramo da se borimo za konkurentski prostor

    2 godine pre 5009 pregleda Izvor: pobjeda.me

Tokom godina u kojima je gorivo prodavno bez akciza i poreza, što je trebalo da stimuliše luksuzni jahting turizam, u jahte u Crnoj Gorije natočeno skoro 104 miliona litara goriva. Prema podacima Ministarstva finansija, na osnovu nenaplaćenih akciza i PDV-a za gorivo za brodove i jahte, u državnu kasu se od 2018. do juna 2022. slilo 59 miliona eura manje.

Dvije trećine toga odnosi se na jahte za sport i rekreaciju, tek trećina su komercijalne svrhe.

Vlasnici jahti u Crnoj Gori plaćaju 44 centri više po litru goriva. Poslije četiri i po godine Vlada Crne Gore ukinula je dio benefita, odnosno vratila akcize i proeze.

Ministar finansija Aleksandar Damjanović kaže da je odluka donijeta uslijed poremećaja na tržištu energenata.

“Svjedoci smo rasta cijene goriva i to u dužem vremenskom periodu koja je sada, maltene, duplirana u odnosu na period od prije dvije godine, odnosno prije početka korone. To je veliki šok za privredu i građane Crne Gore i u tom smislu smo napravili nekoliko poteza kako bismo kako-tako naprvili olakšice naftnog šoka i za privredu i za građane”, objasnio je Damjanović za Al Jazeeru.

Sa druge strane, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović pozvao je Vladu da preispita vraćanje akciza, navodeći kako je ta mjera bila mamac za vlasnike mega jahti.

Sa takvim stavom saglasni su i pojedini predstavnici biznisa.

“Mi nismo ostrvo na Sredozemlju, niti ostrvo na Jadranu, to znači da nijesmo pošteđeni od konkurencije i da su nam u susjedstvu vrlo ozbiljni, ili jedni od najozbiljnijih konkurenata. Na Mediteranu takođe. Jedna mala turistička destinacija, kao što je Crna Gora, mora da se bori za svoj konkurentski prostor kad je u pitanju turizam”, rekao je za Al Jazeeru Vaslije Kostić iz Udruženja poslodavaca.

U Ministarstvu finansija uvjeravaju da je odluka dobro promišljena. Kažu da se tržište razvilo, a da su određeni benefiti i dalje tu.

“Vezovi za jahte su svega sedam odsto, u odnosu na 21 odsto koja je opšta stopa PDV-a. Dakle, smanjena je stopa PDV-a. Snabdijevanje hranom i pićem za ljude na tim jahtama je ponovo bez PDV-a. Tako da su to sve one male pogodnosti kojih se industrija ne sjeti kada želi da vodi debatu o svim ovim stvarima”, rekao je Damjanović.

U Vladi ističu i da je vraćanje akciza za gorivo za jahte bila obaveza i na evropskom putu Crne Gore.

“Bezcarinsko gorivo mjera je suprotna evropskim pravilima i ozbiljna prepreka za napredak u pregovaračkim poglavljima koja se odnose na carinsku i poresku politiku”, kazali su u Ministarstvu finansija.