Ministri Evropske unije danas će razgovarati o hitnim mjerama koje bi bile odgovor na rastuće cijene gasa i električne energije

    2 godine pre 197 pregleda Izvor: rts.rs
Foto : Pixabay.com –

Ministri će razmotriti hitnu ponudu „panevropske kreditne linije“ za aktere na energetskom tržištu.

Jelica Putniković, osnivač i glavni urednik portala „Energija Balkana“ rekla je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je gas juče pojeftinio, cijena je pala na oko 2.000 evra.

Podvlači da je gas počeo da pojeftinjuje i cijela priča oko Sjevernog toka je politički naduvana.

„Sve zapadnoevropske zemlje su se pohvalile minulih dana da su napunile skladišta, 80 procenata, tako da pokušavaju da svojim građanima predstave da nema opasnosti od nadolazeće zime po pitanju gasa“, rekla je Putnikovićeva.

Govoreći o cijeni nafte, ona je rekla da je recesija u svijetu mnogo veći problem nego ovo što se dešava u Evropi po pitanju rusko-ukrajinske krize i embarga koje su članice EU i neke zemlje poput SAD i Japana uvele na rusku naftu.

Ukazuje da je G-7 rekao da će ograničiti cijenu ruske nafte, članice OPEK-a i OPEK-plus su dogovorili da će u oktobru povećati plasman nafte na tržištu za samo 100.000 barela, radi se o tome da oni jednostavno znaju kolika je potražnja od kupaca, a privreda stagnira.

Ako je manja potražnja nafta pojeftinjuje, dodaje ona.

Da li Evropa krišom kupuje rusku naftu i da li se ona pretače

Putnikovićeva kaže da je to moguće. „Ako vam neko nudi na nekoj tezgi na pijaci da kupite neku robu jeftinije od drugih, kupićete ono što manje košta, to je trgovačka logika, koja će da natera političare da prestanu sa sankcijama“, rekla je Putnikovićeva.

„Sankcije na ruske energente su uvedene, kako su tvrdili, da bi Rusija ekonomski bila ugrožena, da ne može da finansira ratna dejstva u Ukrajini. Pokazalo se da i ruske kompanije energetske i svetske kompanije koje trguju ili naftom ili prirodnim gasom, pošto je cena bila veća nego u prethodnom periodu zarađuju, sankcije Rusiji nisu donele te efekte“, napomenula je Putnikovićeva.

Najava da će ograničiti cijenu ruske nafte je naivna nada političara koji su to donijeli, Rusija je počela da prodaje veće količine Indiji, Kini, drugim kupcima i ovo pretakanje je u stvari znak tih rafinerija ili vlasnika rafinerija koji hoće da zarade ako kupe jeftiniju naftu od Rusa, kaže ona.

Prema njenim riječima, rafinerije su projektovane za određene tipove nafte.

Obračun potrošnje gasa 

Od 1. oktobra menja se način obračuna gasa u Srbiji, i to za javno snabdijevanje. Umjesto po metru kubnom „Srbijagas“ će cijene gasa obračunavati po kilovat-času. 

Putnkovićeva kaže da to ne mijenja iznos na računu. Gas je poskupio od 1. avgusta, na računima će se iskazivati cijena u kilovat-časovima, a ne u metrima kubnim, to je metodologija na koju nas tjera sistem obračuna u ciieloj Evropi.

„Agencija za energetiku je donela odluke kako da se ubuduće računa, nema skrivenog motiva, na starim kućnim brojačima imaćemo obračun, potrošnjima merenu u metrima kubnim, sumnjam da će na brzinu da nam promene merače“, podvukla je Putnikovićeva.

Malo je dignuta panika među građanima. Neće doneti nikakve promene, kaže ona.

Mjere štednje

Svako domaćinstvo trebalo bi da da uštedi 15 odsto struje.

Putnikovićeva kaže da je to najavila EU, kod nas se priča više o električnoj energiji, na spot tržištu cijena megavata električne energije je jutros oko 480 evra, to je veća cijena od one po kojoj EPS prodaje i građanima i privredi.

Podsjeća da je juče hrvatska vlada donijela paket ekonomskih i energetskih mjera, ograničene su cijene, ali traži se štednja.

„Ono što su svi pričali godinama unazad, energettska efikasnost je bila zodna priča, tek prošle godine počeli smo sa akcijom da građani urade nove prozore, da se stave solarni paneli na krovove. Možda može i više uštedeti ako se sa reči krene na dela“, zaključile je Putnkovićeva.