MISIJA PSSE – Hajduković : Zaštititi novinare, visoka korupcija i dalje problem

    1 godina pre 176 pregleda Izvor: rtcg.me

Foto : Pixabay –

Predsjednički izbori u Crnoj Gori sprovedeni su uglavnom u mirnom okruženju i u skladu sa međunarodnim standardima, ali su potrebna dodatna poboljšanja, uglavnom pravnog okvira, navodi se u izvještaju Posmatračke misija Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE). Dokument je danas pred poslanicima PSSE. Izvještaj je u skupštinsku proceduru uputuio šef misije Džozef O’Rajli.

Poslanik PSSE iz Hrvatske Domagoj Hajduković kazao je da u Crnoj Gori i dalje postoji visok nivo korupcije, politizacije medija ali i zabrinutost u vezi sa nezavisnošću sudstva.

„Dobro je što je jedna preporuka, u vezi sa Ustavnim sudom, djelimično riješena“, rekao je Hajduković. 

On je rekao da su izbori bili uglavnom fer i u skladu sa zakonodavstvom, ali da treba ispuniti sve ranije preporuke Savjeta Evrope i razmotriti promjenu kodeksa i samog izbornog zakona. Posebno se založio za zaštitu novinara. 

Potpredsjednica PSEE Maja Vukićević (DF) rekla je da će nakon junskih izbora Crna Gora dobiti stabilnu vladu i bolju saradnju vlade i parlamenta. Kazala je da je Crna Gora samostalna i suverena država, i da to treba imati u vidu.

„Zahvaljujem članovima Misije na njihovom predanom radu“; rekla je Vukićević. 

Izvjestilac PSSE za Crnu Goru Damijan Kotijer rekao je da je za pohvalu mirno sprovođenje izbora i mirna tranzicija vklasti. 

„Crna Gora mora nastaviti utvrđenim proevropskim kursom“, rekao je Kotijer. 

Poslanik  PSSE Bernard Furnije kazao je da su borba protiv korupcije i reforma sudstva ključni izazovi. On je rekao da su nedavni izbori formalizovali kraj dugogodišnje vladavine jedne stranke. 

Naglasio je da izvještaj misije ukazuje na nedostatke, posebno u oblasti medija i posebno brine jasno politizovano izvještavanje nekih medija.

„Ima rizika da će Rusija podstaći tenzije u narednom periodu“, rekao je Furnije. 

Austrijski poslanik Stefan Šenan rekao je da su izbori sprovedeni u uglavnom mirnom okruženju, te da treba čestitati na mirnom sprovođenju izbora. 

Kako je naglasio Davor Ivo Stir, hrvatski poslanik, treba čestitati ali i naglasiti da je pobjednik izbora, Jakov Milatović, pobijedio na pro-EU agendi. No, kako je rekao, pobjednika su podržale i neke proruske snage. 

„Očekivanja treba sprovesti u djelo. Crnogorske vlasti mogu računati na podršku Savjeta Evrope“, rekao je Stir, ističući da treba jačati demokratske snage i demokratske vrijednosti.   

On je izrazio nadu u snagu proevropskih snaga i na junskim izborima.

Govorila je i Petra Stinen, holandska poslanica, ističući da se moramo boriti za pravdu protiv onih koji danas sprovode agresiju. 

Sjednica PSSE je počela aplauzom za poslanika Adnana Dibranija, koji je spasio u Podgorici dijete u Morači, zbog čega je dobio ovacije. 

Posmatračka misija Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) preporučila je Crnoj Gori da propiše detaljna pravila za ovjeru potpisa podrške za predsjedničke kandidate, kao i da omogući provjeru zakonitosti donacija i korišćenja kredita u kampanji.

Prema mišljenju članova Misije, Crna Gora treba da odgovori na sve prethodne preporuke Venecijanske komisije i OEBS-a i da izvrši reforme u zakonskom okviru koji reguliše izbore, počevši od izbornog zakona. 

„Posebno da se u izborni zakon unese dovoljna regulativa za drugi krug izbora, osnov za poništavanje izbornih rezultata od strane suda, procedure za tabelarni prikaz rezultata i rješavanje izbornih sporova, odgovornost članova izborne komisije za kršenje zakona i kandidata za falsifikovanje potpisa, uz sprečavanje članova Državne izborne komisije da glasaju po političkoj liniji o ključnim odlukama“, piše u izvještaju. 

Crnoj Gori se predlažem da da preispita uslov stalnog boravka birača ili kandidata i obezbijedi njegova kompatibilnost sa međunarodnim standardima. Takođe, i da obezbijedi stalnu funkcionalnost Ustavnog suda, koji je finalna adresa za žalbe. 

„Da propiše detaljna pravila o ovjeri potpisa na listama podrške za predsjedničke kandidate, da preduzme sveobuhvatnu zakonodavnu reformu pravnog okvira za finansiranje kampanje, posebno regulative kampanje u cilju sprečavanja zloupotrebe državnih resursa u svrhe kampanje. Takođe, da omogući provjeru zakonitosti donacija i korišćenja kredita, predviđajući djelotvorne sankcije za kršenje pravila o finansiranju kampanje i efikasan nadzor“, naglasili su iz posmatračke Misije PSSE. 

Predlaže se i da se povećaju ovlašćenja i sredstva Agenciji za sprečavanje korupcije, ali i da se poboljša zaštita novinara i osigurati nezavisnost medija, kao ključnog elementa za uravnoteženo praćenje izbornih kampanja. 

Službenoj Podgorici se preporučuje i da da preduzme konkretne mjere protiv nedovoljne zastupljenosti žena u političkom životu i izbornoj administraciji, da poboljša dostupnost biračkih mjesta za osobe sa invaliditetom, i napokon, da obezbijedi da se svi nedostaci uočeni na dan izbora otklone na odgovarajući način.  Ovaj posao, kako su predočili, treba da se obavi u okviru saradnje PSSE sa Crnom Gorom i u bliskoj saradnji sa Venecijanskom komisijom.

Podsjetimo, kandidat Pokreta Evropa sad Jakov Milatović novi je predsjednik Crne Gore nakon drugog kruga izbora 2. aprila, kada je ubjedljivo pobijedio Mila Đukanovića, dosadašnjeg predsjednika države. Na predsjedničkim izborima učestvovalo je sedam kandidata a izbore su uz PSSE pratili i posmatrači OEBS-a i Evropskog parlamenta.