Nekadašnji radnici Vektre nisu primili i do 30 plata

    2 godine pre 526 pregleda Izvor: dan.co.me

Oko 120 nekadašnjih radnika Vektre „Jakić“, kojima ta kompanija duguje od 15 do 30 zarada, ne odustaju od namjere da naplate svoja potraživanja. Naime, u pomenutoj fabrici nema proizvodnje od 2018. godine, a zaposlenima poslovodstvo nije isplatilo zarade. Prema riječima nekadašnjeg sindikalca i predsjednika štrajkačkog odbora Žarka Mazalice, položaj nekadašnjih radnika je izuzetno težak i mnogi od njih jedva preživljavaju.

– Položaj radnika, kojima se duguje od 15 do 30 zarada, i koji već nekoliko godina ne rade, nikako ne može da bude povoljan. Situacija je krajnje teška i kritična – kazao je Mazalica i poručio da su nedavno bivši radnici od pljevaljske lokalne uprave dobili novčanu pomoć u iznosu od 200 eura, ali da se godinama niko nije obazirao na njihov veoma težak položaj.

Mazalica posebno ističe da su o problemu zaposlenih ćutali i parlamentarci iz Pljevalja, kao da se ništa ne dešava u toj kompaniji.

– Iz Pljevalja u državnom parlamentu sjede dva poslanika. Nikada poslanica Kenana Strujić, ni poslanik Danijel Živković nijesu pomenuli probleme radnika Vektre „Jakić“. Možda ih naši problemi nisu zanimali ili naše probleme nisu smjeli da pominju – navodi Mazalica i poručuje da je takvo ponašanje neprihvatljivo.

Mazalica posebno naglašava ponašanje Uprave prihoda, koja je popisala imovinu Vektre „Jakić“ i na taj način onemogućila da radnici sudskim putem i uz pomoć javnog izvršitelja naplate svoje plate.

– Jedan broj zaposlenih, možda njih oko dvadeset, tužili su poslovodstvo kako bi naplatili plate. Sud je presudio u njihovu korist, a oni su uz pomoć javnog izvršitelja prodali neke mašine u Vektri „Jakić“ i naplatili zarade. Odmah nakon tih dešavanja reagovali su iz Uprave prihoda i popisali imovinu, navodno želeći da se na taj način osiguraju i naplate državna potraživanja. U takvim okolnostima radnici nijesu više mogli prodajom imovine da naplaćuju svoje zarade, a gotovo sve mašine, koje je Uprava prihoda 2019. godine popisala, poslovodstvo Vektre „Jakić“ je prodalo, a niko iz Uprave prihoda nije reagovao – kazao je Mazalica i istakao da bi neko iz Uprave prihoda zbog svega morao odgovarati.

On ponavlja da Vektra „Jakić“ ima mogućnost da radi, jer za to postoje svi uslovi, ali da nema volje. Prema riječima Mazalice, najteže je ipak za radnike, koji su godinama trpjeli razne obmane i koji su na kraju ostali bez zarađenih plata i radnih mjesta.

– Nećemo prestati da tražimo zarađeni novac. Svakako vidjećemo na koji će se način nastaviti protesti. Pratićemo dalja dešavanja ali ćemo biti uporni u našim traženjima – zaključio je Mazalica.

Kombinat drvoprerade „Velimir Jakić“ je 2007. godine kupljen od strane kompanije „Vektra“. Te godine je od Vlade Crne Gore novostvorena kompanija Vektra „Jakić“ dobila koncesije na korišćenje većine pljevaljskih šuma u trajanju od 30 godina. Poslednjih dana u ovoj kompaniji situacija se pogoršava, pa su na poslu ostali samo radnici obezbjeđenja.

– Prije nekoliko dana fabrika je ostala i bez električne energije, jer je ista isključena sa mreže usled neplaćanja računa – kazao je Mazalica.

U igri austrijski investitor

Prema nezvaničnim informacijama, koje su prenijele „Pljevaljske novine“, uspješna austrijska kompanija zainteresovana je za imovinu Vektre „Jakić“. Navodno neimenovana austrijska kompanija ima namjeru da kupi imovinu Vektre „Jakić“ od OTP banke, jer je „Vektra“ kod pomenute banke založila cjelokupnu nepokretnu imovinu. Za založenu imovinu uzet je kredit od 77 miliona eura koji se nije uredno vraćao. Prema istim izvorima, austrijski investitor je postigao dogovor sa OTP bankom, ali da čekaju rješavanje formalno-pravnih odnosa vezanih za dosadašnje poslovanje.

Mazalica je istakao da su svi radnici spremni da se vrate na svoja radna mjesta.

– Mislim da bi prodaja fabrike ozbiljnom investitoru, koji bi pokrenuo proizvodnju, bilo najbolje rešenje – kazao je Mazalica.