MJEŠTANI KALUŠIĆA TVRDE DA JE OVO SELO ŽRTVOVANO ZBOG EKSPLOATACIJE RUDE I DA SE SADA NALAZI U SENDVIČU IZMEĐU RUDNIKA UGLJA I TE

    4 godine pre 2105 pregleda Izvor: dan.co.me

Stanovnicima pljevaljskog sela Kalušići već 42 godine imaju zabranu slobodnog raspolaganja svojom imovinom, jer je prostor ovog sela proglašen za Prostor pod posebnom namjenom. Naime, teritorija ovog sela je namijenjena za eksploataciju uglja i tamošnji mještani već više od četiri decenije nemaju pravo da grade objekte, kako stambene tako i poslovne. Selo je, tvrde mještani, zbog svega toga pred gašenjem jer je od 100 nekadašnjih domaćinstava aktivno svega oko 30.
-Od 1978. godine, kada je izrečena prva zabrana gradnje u našem selu, mi nismo potpuni vlasnici naših imanja. Od tada mi za naša imanja plaćamo porez, ali nemamo pravo da sa njima raspolažemo u potpunosti. Ja sam kao predsjednik MZ Zabrđe, kome pripada i selo Kalušići, tražio od Ministarstva ekonomije da nam kaže kada će zabrana biti ukinuta i naravno odgovor nijesam dobio – kaže predsjednik MZ Dragan Lučić i naglašava da je zahtjev uputio prije dvije godine.

On poziva predstavnike Vlade Crne Gore da jasno saopšte ko će stanovnicima Kalušića nadoknaditi štetu zbog zabrana koje su uvedene prije 42 godine. Lučić kaže da su svi žitelji spremni da prodaju zemlju Rudniku uglja, kako bi što prije započeli život na nekom drugom mjestu.

Rudnik uglja je sa jedne strane sela iz pravca kopova izvršio otkup zemljišta. Isto je učinio i sa druge strane iz pravca Termoelektrane. Praktično jedna trećina zemljišta je otkupljena, a sada imamo situaciju da se selo nalazi kao indijanski rezervat iz koga nema izlaska. Postavlja se pitanje kakva je budućnost Termoelektrane i hoće li biti uopšte eksploatacije uglja u Kalušićima. Šta ako ne bude te eksploatacije a nas su držali tolike godine u ropstvu, kaže Lučić i navodi da su stanovnici sa brojnim protestima iskazivali nezadovoljstvo, jer je život između kopa Rudnika uglja i Termoelektrane nepodnošljiv.

Prema njegovim riječima posebno je ugrožena životna sredina, zbog koje je propala poljoprivredna proizvodnja, ali i uzgoj stoke.

Ko bi sada kupio povrće ako zna da je iz Kalušića. Isto tako niko ne želi da kupi sir i mlijeko. Selo je u sendviču između Rudnika uglja i Termoelektrane i niko ne želi iz takvog sela da kupuje proizvode. S druge strane, zabranjeno nam je da gradimo poslovne objekte i da razvijamo malu privredu. U takvim okolnostima ostaje nam da se selimo i odlazimo, što je većina i učinila – kaže Lučić i pojašnjava da se svaki zahtjev za legalnu gradnju završava istim odgovorom.

Kad tražimo dozvolu odgovor je jasan i uvjek ista skraćenica PPPN, odnosno Prostor pod posebnom namjenom, zaključuje Lučić.

Kada vrate Ćehotinu u korito, nastaviće kopanje uglja

Iz kabineta izvršnog direktora Rudnika uglja Slavoljuba Popadića kažu da ne znaju kada će početi eksploatacija zemljišta u selu Kalušiće.

U ovom trenutku nezahvalno govoriti o datumima početka eksploatacije zemljišta u selu Kalušići, jer će se istom pristupiti nakon vraćanja rijeke Ćehotine na trasu prirodnog toka. Vraćanje Ćehotine u staro korito predmet je posebnog projekta za čiju izradu su pripreme u toku – navedno je u odgovoru iz Popadićevog kabineta.