Mladim pravnicima lakše u advokaturi nego u sudstvu

    3 sedmice pre 212 pregleda Izvor: pobeda.me

Činjenica da se na posljednjem konkursu za više od 40 pripravničkih mjesta prijavilo svega devet svršenih studenata prava potvrđuje nastavak trenda da je sve manje studenata koji žele da profesionalnu karijeru nastave u crnogorskim sudovima.

I nevladina organizacija HRA ovakvo stanje je okarakterisala kao alarmantno i ukazala da je veoma važno ispitati razloge koji su doveli do velike nezainteresovanosti mladih pravnika za sudstvo.

U razgovoru za Pobjedu, studenti Pravnog fakulteta u Podgorici istakli su značaj odrađivanja pripravničkog staža u sudovima, uz ocjenu da je u tome ključna uloga profesora koji treba da podstaknu studente da budu što uspješniji tokom studija, ukazujući na benefite rada u crnogorskim sudovima. Iako su svjesni značaja rada u sudovima, u većini slučajeva opredjeljuju se za advokatske kancelarije, uz komentar da će tamo ,,brže i lakše“ naučiti posao.

– Pravni fakultet treba da ojača saradnju sa sudovima, u tom smislu ključna je uloga profesora koji treba da usmjerava studente, da razgovara sa njima da ih ohrabri da imaju dobre ocjene, da im ukaže koji su dobre strane svega toga – kazala je za Pobjedu studentkinja druge godine Pravnog fakulteta Teodora Stijepović.

Ona je dodala da je uzrok male zainteresovanosti za stručno osposobljavanje i težina stručnog ispita, gdje studenti treba da pokažu spremnost i odlučnost da istraju na tom putu.

– Na takav korak lično bih bila spremna i imala bih u vidu to kao opciju – kazala je za Pobjedu Stijepović.

Student treće godine Pravnog fakulteta Stefan Magdalenović istakao je značaj odrađivanja pripravničkog staža u sudovima, ali da je njegov dalji profesionalno put vjerovatno vezan za advokaturu.

– Sasvim je u redu da studenti odrađuju pripravnički staž u sudovima, posebno u Osnovnom sudu, gdje mogu da steknu veliko znanje. Poznato je da odrađivanje pripravničkog u ovoj instituciji iziskuje polaganje prijemnog ispita, kao i to da student ima i određeni prosjek na fakultetu. Veliki broj studenata ne zadovoljava te uslove pa se često opredjeljuju da rade kod advokata. I tamo će da steknu znanje i velika poznanstva, ali smatram da će veće znanje steći u sudovima – kazao je Magdalenović.

Dodaje da je sudovima potreban mladi kadar, koji vjeruje u istinu i pravdu, koji će časno i moralno obavljati ovaj izuzetno odgovoran posao.

– Naša država je takva kakva je, iziskuje da sudije budu podobne, a student koji izađe sa Pravnog fakulteta vjeruje u istinu i u pravdu. Istine i pravde, međutim, u našim sudovima je vrlo malo i studenti, kako bi se oslobodili eventualne odgovornosti stresnog posla, biraju lakši put. Poziv sudije je veoma dobar poziv, iziskuje neke moralne crte i osobine – kaže naš sagovornik.

Ivana Popović, studentkinja treće godine Pravnog fakulteta, misli da se studenti Pravnog fakulteta nakon završenih osnovnih studija susrijeću sa velikim izazovima, a prvi je gdje odraditi pripravnički staž. U većini slučajeva studenti se opredjeljuju za advokatske kancelarije, što je opštepoznato.

– Studenti u najvećem broju slučajeva biraju advokaturu, najviše iz razloga što već godinama unazad kruži popularno mišljenje da će najprije ,,naučiti posao“ u advokatskim kancelarijama. Isto tako, svjesni smo da mali broj studenata se odlučuje da radi pripravnički u sudu. Kao studentkinja treće godine rekla bih da je jedan od razloga studenata nedovoljna zainteresovanost i preveliki strah od zahtjevnosti samog posla – kazala je Popović.

Dodaje da je poznato je da su mladi u određenom broju situacija pasivni, a jedna od tih je i upravo njihovo stručno osposobljavanje. I dalje kruži taj ,,trend“ želje za lakšim prolazom ili bolje rečeno lakšim putem ka cilju.

– I upravo zbog te neinformisanosti, nedovoljne posvećenosti radije biraju nešto drugo nego rad u npr. Osnovnom sudu u Podgorici. Takođe, s druge strane značajno je spomenuti i novi sistem 5+3 (osnovne studije, master i rad u sudu) koji je veoma uticao na pravnike konkretno. To je možda i glavni razlog da studenti odbijaju da rade u sudovima i generalno pravosuđu Crne Gore – zaključila je naša sagovornica.

ĆETKOVIĆ: Inicirati ukidanje polaganja pripravničkog za odlične studente


Član Sudskog savjeta, sudija Rade Ćetković apostrofirao je problem da nema interesovanja odličnih studenata za rad u sudstvu.

– Upravo je to bilo polazište da se inicira potpisivanje memoranduma sa Univerzitetom Crne Gore i privatnim fakultetima kojim bi se omogućilo da studenti sa prosjekom iznad devet ne moraju polagati pripravnički za rad u sudu – istakao je Ćetković.

Ipak, i takva vrsta stimulansa neće biti dovoljna, ukoliko se, kako kaže, ne poprave ekonomski uslovi rada i obezbijedi da sudska funkcija bude adekvatno plaćena.

– Dok god primanja sudija budu na sadašnjem nivou, a opterećenost ista, nećemo moći da zainteresujemo mlade da obavljaju posao na profesionalan način – kazao je Ćetković.

Problem u trajanju pripravničkog staža?


Vrhovni sud Crne Gore u saopštenju za javnost istakao je da, pored toga što ima zaključene memorandume o širokom obimu saradnje sa svim pravnim fakultetima u Crnoj Gori, studenti nijesu motivisani da se prijave na javni oglas za izbor pripravnika u sudovima.

– Mogući razlozi za to su dužina trajanja pripravničkog staža, kao i sistem mobilnosti pripravnika na nacionalnom nivou, imajući u vidu da pripravnici moraju provesti najmanje godinu u Podgorici, bez obzira na njihovo mjesto prebivališta i bez naknade troškova.

Oni su ukazali i na opšte stanje u društveno političkom kontekstu, zasnovanom na neprimjerenim kritikama prema sudstvu.

– To se u velikoj mjeri odrazilo na motivaciju mladih lica da nakon studija karijeru započnu u sudstvu. Vrhovni sud izražava podršku daljoj diskusiji koja treba da doprinese utvrđivanju tačnih razloga zašto se kandidati ne prijavljuju za praktičnu obuku u sudovima.