Na kraju 2019. godine: Državni dug 3,71 milijardi eura ili 77,2% BDP-a

    4 godine pre 582 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Državni dug Crne Gore, na kraju 2019. iznosi 3,71 milijardi eura, odnosno 77,2% BDP-a, od čega spoljni dug iznosi oko 3,14 milijardi eura, odnosno 65,4% BDP-a, dok unutrašnji dug iznosi oko 568,9 miliona eura, odnosno 11,8% BDP-a.

To su zvanični podaci objavljeni u Prilogu Izvještaju Evropske komisije za period 1. novembar 2019 – 31. januar 2020. godine.

Prema Mastrihtskim kriterijumima novo zaduženje budžeta u jednoj godini ne smije da bude veće od tri odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), a ukupno zaduženje države ne veće od 60 procenata BDP. To praktično znači da je naša država žestoko probila te kriterijume, a iz Vlade je objašnjeno zbog čega je došlo do povećanja duga.

“Do povećanja državnog duga u četvrtom kvartalu 2019. došlo je prvenstveno usljed emitovanja obveznica na međunarodnom tržištu u iznosu od 500 miliona eura, sa kamatnom stopom 2,55% godišnje i rokom dospijeća od 10 godina, što su do najpovoljniji uslovi zaduženja putem euroobveznica”, konstatuje se u dokumentu.

Osim ovog, na povećanje duga u četvrtom kvartalu uticalo je i povlačenje kreditnih sredstava za potrebe realizacije infrastrukturnih projekata, u prvom redu, izgradnje prioritetne dionice Smokovac – Uvač – Mateševo, u iznosu od 38,6 miliona dolara, odnosno 28,15 miliona eura.

Za realizaciju projekata u oblasti komunalnih djelatnosti, energetske efikasnosti, razvoja poljoprivrede, reforme poreske administracije i unapređenja putne infrastrukture, u toku četvrtog kvartala 2019. povučeno je oko 10,35 miliona eura.

U novembru 2019, Ministarstvo finansija je bilo korisnik podrške ekspertskog tima MMF-a, u vezi sa unapređenjem modela (MTDS tool) za Upravljanje dugom u cilju određivanja indikatora i rizika duga, razradi potencijalnih strategija u cilju ostvarivanja održivosti duga, kao i ažuriranju postojeće Strategije upravljanja dugom.

Pored toga, MMF eskperti pružili su podršku domaćim partnerima u pogledu razvoja domaćeg tržišta hartija od vrijednosti što je poslužilo kao podrška za realizaciju opisane transakcije.

U cilju zaštite od valutnog rizika u slučaju kreditnog aranžmana sa Exim Kina bankom, Ministarstvo finansija ušlo je u postupak pregovora sa komercijalnim bankama u vezi sa zaključenjem ISDA sporazuma, koji će predstavljati pravni osnov za realizaciju hedžing transakcije.

“U toku su pregovori sa banakama u cilju pripreme i usaglašavanja odredbi ugovora. Očekuje se da će do kraja prvog kvartala ove godine ugovori biti usaglašeni, što će dovesti do zaključivanja ISDA sporazuma, koji će predstavljati pravni osnov za realizaciju hedžing transakcije u momentu kada se procijeni da je situacija na tržištu najpovoljnija za Crnu Goru”, zaključuje se u dokumentu.